Forum

Kuchenne porady

Znowu gruszki

  • Autor: Less Data: 2004-10-15 15:34:28

    Poradźcie, co mam zrobić z gruszek, jeśli od dwóch lat kompot po kilku dniach mętnieje i się po prostu psuje (do tej pory tego nie było - czyli przepis dobry). Czy to może być kwestia odmiany. Dajcie jakiś inny przepis na coś z gruszek, ale nieskomplikowany. Jak mi nie pomożecie to wykarczuję to cholerne drzewsko. Gruszki są twarde, nie do końca dojrzałe więc to nie to.

  • Autor: Less Data: 2004-10-15 20:17:33

    Dzięki. Gruszki są super na surowo, ale całkiem jak się okazuje nie spisują się w kompocie. A kompot gruszkowy to jest to. Pozdrawiam

  • Autor: trel Data: 2004-10-15 22:54:52

    Mam podobne gruszki, tzn. twarde jak kamień i doskonałe w smaku jak dojrzeją. Rzecz w tym, że aby dojrzały trzeba je zrywać z drzewa i luźno układać na półce w czhłodnym miejscu.Nie mogą byc poobijane, gdyz wtedy się psują.Trochę kłopotliwe.Jestem leniwcem więc przetwarzam je w najprostszy znany mi sposób i zapewniam Cię, że są bardzo dobre.
    Przepis: 1kg gruszek
    0,5 l 6% octu
    o,30 dag cukru
    3-4 goździki
    2-3 kulki ziela angieskiego
    kilka ziaren pieprzu
    0,5 łyżeczki cynamonu
    Wszystko razem wrzucam do garnka i gotuję na małym gazie około 2 - 3 godzin.Wyłaczam,kiedy patyk od szaszłyka bez większego oporu przechodzi przez gniazdo nasienne.
    2 i 3 dnia gotuję je powtórnie 30 min. i 15 min (od zagotowania).Gorące przekładam do glinianego garnka zakrywam celofanem (może być papier pergamionowy,śniadaniowy) obwiązuję gumką i gotowe.W chłodnym miejscu wytrzymuja zimę.

  • Autor: bahus Data: 2004-10-16 19:07:41

    Gruszki na słodko-kwaśno

    1-5 kg gruszek
    30 dag cukru
    3 szklanki octu z białego wina
    cytryna
    4 liście laurowe
    2 łyżeczki ziarenek gorczycy
    1 łyżeczka goździków

    Gruszki obierz, przekrój na połówki, usuń gniazda nasienne, a miąższ owoców potnij na cząstki. W rondlu zagotuj ocet z 2 szklankami wody, cytryną, cukrem oraz przyprawami i trzymaj go na ogniu tak długo, aż cukier całkowicie się rozpuści. Gruszki przełóż do umytych i wyparzonych słoików, zalej przecedzonym płynem w takiej ilości, aby całkowicie przykryły owoce. Słoiki szczelnie zamknij, wstaw do szerokiego garnka i wlej do niego tyle wody, aby słoiki były zanurzone do 3/4 jego wysokości. Pasteryzuje się je w temperaturze 90°C przez około 30 minut. Gruszki możesz również pasteryzować w piekarniku w temperaturze 100°C (tak długo, aż ich zawartość zacznie się perlić).


Przejdź do pełnej wersji serwisu