Forum

Kuchenne porady

Olej - oliwa ???????

  • Autor: marinik Data: 2004-10-31 10:41:42

    Od dawna juz w moim domu do smazenia uzywa sie oleju z pestek winogron. Oliwa (extra vergine) - tylko do salatek, choc jak jej akurat nie ma, to i ten olej winogronowy dodajemy do salatek.
    Na opakowaniu kupowanego przez nas oleju winogronowego jest napisane, ze jst on szczegolnie polecany na surowo - jako olej salatkowy, a dodatkowo- ze jest on idealny do pieczenia i smazenia (no, ale producent przeciez napisze wszystko-byle sie dobrze sprzedawalo).
    Tymczasem w nowym Men's Health czytam o oleju z pestek winogron:

    " Wysoka zawartosc wielonienasyconych kwasow tluszczowych. Uwaga! Nalezy spozywac na surowo jako dodatek do salatek, gdyz w trakcie obrobki termicznej cenne izomery cis zamieniaja konfiguracje na niewskazana trans."

    No i jestem teraz oglupialy, tymbardziej, ze w innym miejscu pisza:

    "Naturalne kwasy tluszczowe wystepuja glownie w konfiguracji cis. Przemyslowe przetwarzanie tluszczow naturalnych (np. utwardzanie olejow przy produkcji margaryny) moze powodowac powstawanie znacznych ilosci izomerow trans (nawet do 45%)".

    Kurde - a oliwy to nie dotyczy????
    Rozumiem, ze uzywanie oliwy EXTRA VERGINE do smazenia to po prostu jej marnotrawienie. Ale przeciez pozostale oliwy t.j. Semifine i Olio sansa di oliva jak i pomace podczas obrobki termicznej beda chyba podlegac tym samym prawidlom co olej z pestek winogron????????
    Czy ktos moze to jednoznacznie wyjasnic?????????

  • Autor: Animozja Data: 2004-11-03 12:11:00

    Użytkownik marinik napisał w wiadomości:
    > " Wysoka zawartosc wielonienasyconych kwasow tluszczowych. (...)
    > cenne izomery cis zamieniaja konfiguracje na niewskazana trans."
    >
    > No i jestem teraz oglupialy, tymbardziej, ze w innym miejscu pisza:
    >
    > "Naturalne kwasy tluszczowe wystepuja glownie w konfiguracji cis. (...)
    > powstawanie znacznych ilosci izomerow trans (nawet
    > do 45%)".
    To po polskiemu jest? Przeciętny zjadacz oleju to rozumie?

  • Autor: marinik Data: 2004-11-03 12:26:59

    pewnie, ze to ciezko pojac. Ja skumalem ze cis - to dobre w trakcie obrobki termicznej zamienia sie w trans- zle.
    Tyle ze nadal nie wiem czemu proces ten mialby miec miejsce w odniesieniu do oleju z pestek a juz oliwa z oliwek mialaby si temu nie poddawac???????

Przejdź do pełnej wersji serwisu