Forum

Kuchenne porady

Wigilia

  • Autor: tinca Data: 2004-12-09 14:21:00

    Wigilia za pasem. Może więc o tradycyjnych potrawach coś napiszemy? Moja propozycja nie będzie tradycyjna ale efektowna i przesmaczna. Na stole wigilijnym napewno dobrze się skomponuje z potrawami tradycyjnymi i znakomicie bedzie smakować z kieliszkiem dobrze schłodzonej wódki lub wytrawnej domowej nalewki. Markety proponują łososie, a więc zajmijmy się przygotowanej prostej, a jednoczesnie smacznej potrawy.
    Filet z lsosia (bez skóry) mocno solimy, ideałem byłaby sól morska i pozostawiamy w chłodnym miejscu na około dobę. Po tym czasie filet dokladnie myjemy i suszymy recznikiem papierowym. Kroimy w cienkie plastry ktore zalewamy oliwka z oliwek z dodatkim drobno posiekanego koperku, bialego pieprzu, jeśli ktoś lubi może dodać soku z cytryny. Pozostawiamy na nastepną dobę i wydajemy na ozdobionym plastrami cytryny półmisku.

  • Autor: marinik Data: 2004-12-09 14:52:03

    podobne do robionego przeze mnie GRAVLAXA - to chyba szwedzki przepis, ale sa jego liczne odmiany. Ja do lososia uzywam mieszanki cukru i soli - po lyzce a do tego jeszcze pol lyzki grubo mielonego pieprzu.
    Filety ze skora polewam kieliszkiem gorzkiej zoladkowej albo orzechowki, posypuje mieszanka i obkladam koperkiem, potem 2 filety skladam do siebie, owijam folia i do lodowki na dobe.
    Na drugi dzien kroje rybe w plasteki i serwuje s sosikiem przyrzadzonym z oliwy,troszki miodu, magii, pieprzu, soku z cytryny i koperku.
    pychota

  • Autor: kucharkalitewska Data: 2004-12-09 16:06:22

    Czy moglibyście zamieścić te specjały w przepisach,ściągnęłabym sobie do ulubionych,pliis!Wszyscy u mnie lubia łososia i zamierzam to wprowadzić w czyn.Wogóle ograniczę te pierogi itd.,bo w zeszłym roku dużo mi zostało.Zrobię więcej śledzi i sałatek.

  • Autor: tinca Data: 2004-12-09 17:23:04

    Masz rację, norweski łosoś to g..... z sadzów sztucznie karmiony. Tylko dzika ryba ma odpowiedni aromat.

  • Autor: madzina Data: 2004-12-11 09:21:03

    Dziękuję ,za przepis na łososia Tinka spróbuję ;madzina

  • Autor: inka21 Data: 2004-12-11 14:43:57

    łosoś jest spoko, tyle że mnie na niego nie stać więc polecam moje " czerwone śledzie"- mało roboty a powalający przepis na kolana- znika ze stołu prędzej niz cokolwiek innego.pozdrawiam, inka21

  • Autor: madzina Data: 2004-12-12 09:29:28

    A przepis na twoje śledzie czerwone , inko gdzie można dostać?javascript:emoticon('')

  • Autor: spajdermen Data: 2010-01-06 20:22:02

    Użytkownik tinca napisał w wiadomości:
    > Masz rację, norweski łosoś to g..... z sadzów sztucznie karmiony. Tylko
    > dzika ryba ma odpowiedni aromat.


    Zwłaszcza ryba z morza bałtyckiego, musi być bardzo zdrowa
    a to dobry dowcip

  • Autor: kokliko Data: 2010-01-07 00:59:09

    robilam od dwudziestu lat identycznie, ale bez dodatku gorzkiej, czy innej orzechowki.
    A skoro nastepna okazja za trzy tygodnie, to skropie (czy poleje).

    Moze niezupelnie identycznie, bo mnie kazano marynowac Gravlaxa, kochany Maryniku, 36 godzin, ale wszystko bylo z przepisu mojej
    austriackiej przyjaciolki co goscila pare miesiecy w Szwecji, no, ale moze polowy nie zrozumiala.
    Jesli nie zrozumiala, to ja to niezrozumienie pociagnelam ku wielkiej uciesze przeszlo dwadziescia lat. A wkrotce dodam do marynaty te gorzkie..., ale nie zale, a zas procenty.
    A czy w zwiazku z nowym probowaniem mam zarzucic do sosu szwedzka musztarde?
    A moze wszystko robilam nie tak jak nalezy?

Przejdź do pełnej wersji serwisu