Forum

Kuchenne porady

Mniej znane potrawy wigilijne

  • Autor: bahus Data: 2004-12-16 16:55:40

    Wszyscy wiemy co podać na Wigilię. Jednak okazuje się, że istnieje wiele potraw, które są tradycyjne tylko w wąskich grupach etnicznych. Często potrawy te są związane z lokalnymi tradycjami . Jeżeli takowe znacie, to podzielcie się informacjami o nich. Dla mnie np. jeszcze niedawno nieznana była zupa migdałowa. A jednak na Wigilię się ją podaje.
    Bahus

  • Autor: seruś Data: 2004-12-16 17:24:26

    Eintopf-moja babka ,mama i teraz ja robimy zawsze na Wigilie ,jest to kiszona kapusta gotowana,do tego dodajemy ugotowana fasolkę czerwoną ,białą oraz groch,na koniec robimy zasmażkę z masełka i mąki zagęszczając całość,oczywiście dajemy przyprawy pieprz,liść laurowy i ziele angielskie,fasola i groch nie moga być rozgotowane ,najlepsze do ryb i to na drugi dzień więc polecam zrobić dzień przed Wigilią polecam !!! Seruś

  • Autor: WOJNAIPOKÓJ Data: 2004-12-18 19:33:51

    Od lat przygotowuję na Wigilię kapustę z białą fasolą.Gotuję białą kapustę w osolonej wodzie,fasolę
    w oddzielnej.Gdy jest miękka,dodaję ją wraz z wodą,w której się gotowała do kapusty.
    Doprawiam do smaku,zamiast zasmażki-posypuję ją mąką aż do jej wchłonięcia.Przyprawy wg uznania/ale ja dodaję kminek,liść bobkowy,ziele angielskie/.Do kapusty podaję chałkę z miodem.
    Polecam.

  • Autor: matyldusia Data: 2004-12-16 22:46:48

    Moja znajoma robi coś, co się nazywa "fitek" (tzn. ona tak to nazywa). Jest to zakwas na otrębach pszenno-żytnich plus dodatki jak do buraczanego. Podobno smakuje podobnie jak barszcz tylko jest całkiem przezroczyste. Może się pokuszę jutro to nastawić.

  • Autor: inka21 Data: 2004-12-17 10:36:47

    u nas jest taka potrawą moczka, sztamfkatrofle- czyli ziemniaki mieszane z kapusta kiszoną, boczkiem wędzonym, grzybami i zasmażane podawane do ryby, zupa migdałowa, a na deser" kawa parzona inaczej"(podałam ja w przepisach) oraz mrożone ciasto czekoladowe. inka21

  • Autor: shoffix Data: 2004-12-17 21:49:45

    "misie" nasunęło :-)
    nie wiem czy mniej znana, ale na pewno regionalna potrawa, czyli makiełki (a głównie smakowana w krainach wielkopolskich, jeśli nie "pomyliłomisie").

    pozdrawiam,
    shiludek

    ......... \/ .........
    ........ /..\ ........
    .--o00- \-00o--.
    ......................
    ..... shoffix .....
    ......................

  • Autor: nutella Data: 2004-12-18 21:22:30

    u mnie mama robi kompoto- kisiel żurawinowy- baardzo dobry:)) Nie wiem czy jest to mało znane, ale w każdym razie jest znane na wschodzie Polski

  • Autor: turka_w Data: 2004-12-19 13:27:45

    U mnie tradycyjnie będzie karp smażony koniecznie na maśle, natomiast kapuste robię z suszonymi śliwkam, na deser makówki oraz moczka.A barszcz robię grzybowy i koniecznie z uszkami

  • Autor: lakotawild Data: 2004-12-22 07:17:05

    Dawniej obowiazkową potrawą wigilijną podawaną na stol przed karpiem (jezeli oba byly przewidziane w "scenariuszu") był sandacz po polsku - ugotowany w calosci w wywarze z jarzyn, podany z "sosem" z masla, drobno posiekanych jaj i pietruszki. Polecam, bo rzecz jest prosta a smakuje niezrownanie. A tradycja ta liczy sobie kilka setek lat.

  • Autor: jolus Data: 2004-12-24 23:48:53

    u nas pierogi ze śliwkami wędzonymi polane śmietanką na słodko!

Przejdź do pełnej wersji serwisu