Forum

Gawędy o jedzeniu

Kuchnia regionalna

  • Autor: ekkore Data: 2005-02-18 14:41:04

    Wyciągnęłam dzisiaj wątek o regionalnych nazwach polskich. A może by stworzyć osobny dział z kuchnią regionalną - najpierw ogólnie, a potem, jak by było sporo przepisów z podziałem na regiony.

    Jest wśród nas bardzo dużo Ślązaków ( z innych regionów też, ale ich kuchnia jest chyba najbardziej wyróżniająca) - może warto zapoznać się z potrawami, które tam nazywają się, zupełnie inaczej. a co gotuje się na Kaszubach?Na Podhalu? W kongesówce? a w Galicji? Ile z zaszłości historycznych zostało w naszej kuchni? Do przepisów już wpisanych po prostu dadać jeszcze jedną kategorię. A do tych zapisanych pod inną nazwą - na początku(w wykonaniu) dodać jej regionalną nazwę.

    Co na to Pampas? I Bahus, Agulina, Shoffix i Wkn?Bo oni będą to wykonywać "fizycznie" a co Wy wszyscy o tym sądzicie?

  • Autor: 555 Data: 2005-02-18 16:21:55

    a jak Ty to sobie w ogole wyobrazasz, bo nie do konca zalapalam..?
    1. dodac do "kuchni polskiej" pod-dzial "regionalna"..? przeciez w koncu kazda potrawa jest z jakiegos regionu..?
    2. podzielic "kuchnie polska" na pod-dzialy od nazw regionow..? to sie zrobi duuuze drzewko.. i tu pytanie: a dlaczego tylko "kuchnie polska", a nie np. francuska czy wloska (one tez sa silnie zroznicowane w zaleznosci od regionow)..?

    ogolnie: nie wydaje mi sie, zeby to byl dobry pomysl, bo dodanie takiego dzialu nie wnosi niczego nowego..

    pozdrawiam

  • Autor: ekkore Data: 2005-02-18 16:35:57

    Do końca nad tym się nie zastanawiałam - tak od strony technicznej.

    Chodzi mi o osobny dział. Całkowicie. Pod kuchnia polską, jak przejrzałam po nazwach nie ma potraw z nazwami regionalnymi - a mi chodzi o takie. Wchodząc np. w kuchnię śląską od razu będzie wiadomo co się je na Śląsku. A przy okazji będziemy mieli okazję pielęgnowania tradycji, rozpowszechniania nazw regionalnych - w innych częściach kraju się tego nie wie.

    I powiedzmy przepis pochodzi z kuchni śląskiej (uczepiłam się jej bo najprościej) - i nawet jeżeli jest zapisany pod inną niż regionalna nazwa i jeżeli już figuruje w dziale mięsa, zapiekanki lub inne może jeszcze dodatkowo się pojawić w kuchni regionalej. Kategorię przepisu zawsze ustala wpisujący.
    Bo jeżeli kiedyś najdzie mnie ochota zrobić przyjęcie po śląsku wejdę w przepisy w dział kuchnia ślaska i już wszystko będzie jasne.

  • Autor: shoffix Data: 2005-02-19 01:41:49

    hmmmm idea może i jest ale w kategorii książek z przepisami jest moim zdaniem nierealna a nawet powiem niebezpieczna.
    Dosyć niedawno toczyła się zawzięta dyskusja pod pewnym przepisem i zagorzali "kibice śląska" ostro pogrywali i z dobrej piłki mecz lichym się stał.
    Proponuję regionalizmy pozostawić na boisku forum.

    pozdrawiam,
    shiludek

    ......... \/ .........
    ........ /..\ ........
    .--o00- \-00o--.
    ......................
    ..... shoffix .....
    ......................

  • Autor: ekkore Data: 2005-02-19 07:57:21

    może i racja!
    Wycofuję się, choć z miłą chęcią poznałabym potrawy kuchni regionalnych pod ich nazwami.

  • Autor: matyldusia Data: 2005-04-17 21:54:36

    Jest podobno rewelacyjna książeczka kucharska (niedawno wydana) Hanny Szymanderskiej traktująca jedynie o regionalizmach polskich. Nie pamiętam niestety tytułu, ale autorka na pewno ta. Z pewnością koplania wiedzy - pewnie też da się kupic via internet, gdziekolwiek mieszkasz.
    Życzę powodzenia

  • Autor: klarax Data: 2005-04-18 00:52:15

    http://www.merlin.com.pl/frontend/towar/385647

    Kuchnia polska nasza cena: 111 zł , Hanna Szymanderska, Świat Książki
    Październik 2004 - Wielki kulinarny atlas, podzielony na regiony od Kaszub i Pomorza przez Warmię i Mazury, Wielkopolskę, Kujawy, Kurpie, Mazowsze, Podlasie i Lubelszczyznę, Małopolskę, Śląsk i Podhale. Autorka pre-zentuje przepisy zarówno wykorzystywane od pokoleń, jak i zupełnie nowe. Opatrzona słownikiem nazw...

    http://www.merlin.com.pl/frontend/towar/351397

    Encyklopedia polskiej sztuki kulinarnej. 2400 przepisów (lux) nasza cena: 91,5 zł , Hanna Szymanderska, Rea
    Czerwiec 2004 - Encyklopedia polskiej sztuki kulinarnej to dzieło wyjątkowe. Stanowi doskonałe kompendium wiedzy o polskiej kuchni: dawnej i współczesnej, "oficjalnej" i regionalnej, środkowopolskiej i kresowej. W dwudziestu rozdziałach znajdują się przepisy na masła smakowe, dipy, zupy, potrawy z mąki, jajek...

Przejdź do pełnej wersji serwisu