Forum

Kuchenne porady

Przyprawy

  • Autor: kropka1976 Data: 2005-02-25 08:22:38

    dzień dobry Żarłoczki,
    mam trzy pytanka bardzo dla mnie ostatnio ważne:
    1. po otwarciu torebeczki z przyprawami - w czym je przechowujecie?! zaczynam się zaopatrywać w coraz większą ilość różnawych przypraw i wydaje mi sie, że im dłużej będą leżeć otwarte ( w zagiętej tylko torebeczce) to stracą wiele na wartości... ja zazwyczaj używam tylko szczypty do danego dania, więc dużo mi zostaje..
    czy ktoś z was ma pomysł na "opakowanie" zastępcze ?
    2. do czego używacie curry ? czy można dać do gotującego się ryżu ?
    3. czym różni się pieprz cayenne od zwykłego ?
    Miłego dnia. Kropcia

  • Autor: seruś Data: 2005-02-25 08:35:59

    Ja przyprawy wszystkie włącznie z ziolami przechowuję w słoiczkach takich fikuśnych po chrzanie z Rolnika,jest to niewielki słoiczek z nakrętką kulistą ,którą się nie zakręca lecz wkłada bo zakończenie jest z plastiku,te słoiczki opisuję ładnie ,słoik sam w sobie jest bardzo dekoracyjny więc można go wyeksponować na pułce,ja dużo z rodzinką spożywam chrzanu i słoiczków jest sporo,chrzan nie jest drogi kosztuje ok.2,20,-i przechowywane przyprawy nie wietrzeją,czyli nie tracą walorów smakowych.
    Pytasz o przyprawę Carry,ja jej używam do sosu,który polecił mi Asiolek do posmarowania pizzy przed pieczeniem,3 łyżki koncentratu pomidorowego,2-3 ząbków zmiażdżonego czosnku,troszkę soli,1-2 łyżeczek Carry,1-2 łyżeczek papryki ostrej i słodkiej wymieszać całość i posmarować pizze,carry można dodawać do kurczaka,do potraw indyjskich,
    a pieprz cayenne jest rudo-czerwony używam go do mies smażonych i drobiu,no a czarny to wiadomo....Pozdrawiam lola

  • Autor: kropka1976 Data: 2005-02-25 08:51:33

    dziekuję Myszki!
    ale czy mogę carry wsypać do wody z ryżem w trakcie gotowania? czy to mi nada smak ryżowi ? czy tylko już posypać danie np. kurczaka w trakcie smażenia?

  • Autor: ekkore Data: 2005-02-25 09:23:12

    Curry, w przeciwieństwie do większosci przypraw należy dawać do potrawy przed lub na samym początku gotowania - musi się pogotować, podusić, posmażyć. Ja jeżeli robie kurczaka lub indyka po prostu posypuję (nie jestem zwolenniczką gotowych przypraw mieszanych)i wcieram. Jak chwilę poleży to do smażenia.
    Ryżu z curry nie robiłam - ale na pewno jak dodasz do wody ryż zmieni ci kolor (chyba, że dasz niewielka szczyptę)na żółty. No i będzie pasować do potraw z drobiem, chińskich, chinduskich (jakoś do wieprzowiny czy wołowiny curry mi nie pasuje.
    Do sałatek daję tych, które mają w sobie kurczaka i ananasa.

  • Autor: gena Data: 2005-02-25 20:40:14

    a ja myślałam że taka oryginalna jestem z tymi słoiczkami
    po chrzanie na przyprawy bardzo dobrze się sprawdzają i w dodatku ladnie
    wyglądają z różnokolorowymi przyprawami

  • Autor: ekkore Data: 2005-02-25 08:37:32

    no to seruś napisała prawie wszystko!

  • Autor: emiloos Data: 2005-02-25 08:40:38

    Hej Kropeczko...
    odpowiedzi:
    1. przyprawy - w słoiczkach po musztardach Kamis, moja mama w słoiczkach po chrzanie, takich jak seruś używa
    2. curry - używam do sałatek z kukurydzą, ryżem, ananasem i czosnkiem, do kurczaka gotowanego, do gulaszku "indyjskiego"
    3. pieprz cayenski - jest bardziej ostry od zwykłego czarnego
    Pozdrawiam,
    emiloos

  • Autor: Tapsia Data: 2005-02-25 08:45:06

    Ja wszystkie przyparwy od lat przechowuję również w słoiczkach po musztradzie Kamisa.Może dlatego,że własnie najwięcej przypraw używam tej firmy.Co do innych pytań - nie jestem w stanie nic więcej dodać.Moi przedmówcy wyczrpali tema.Buziaczki

Przejdź do pełnej wersji serwisu