Forum

Kuchenne porady

Jak robic smalec

  • Autor: baska Data: 2005-03-14 03:16:13

    Prosze o jakis prosty i smaczny przepis na smalec. Pozdrawiam

  • Autor: marinik Data: 2005-03-14 07:56:26

    czyzby majki??????

  • Autor: marinik Data: 2005-03-14 07:55:09

    wersji jest wiele. W mojej ksiazce jest jedna z nich.

  • Autor: inka21 Data: 2005-03-14 08:09:17

    cześc, daję ci przepis na pyszniutki smalczyk: przepis5638, smacznego, inka21

  • Autor: renataz36 Data: 2005-03-14 08:14:25

    Nie wiem czy będzie Ci smakował ale ja robię tak:
    30 dka słoniny skroić drobno i wytopić tak by skwraki nie były zbyt twarde, wyłączyć, potem dodać starte jabłko, sól, pieprz i majeranek - ja lubię sporo.
    30 dkg boczku pokroić i wytopić oddzielnie, pod koniec dodać cebulkę w kostkę.
    Po przetopieniu połączyć oba smalce
    Jeśli pokroisz zbyt grube skwarki można wszystko po wysmażeniu przekręcić w maszynce, zanim przełożysz do naczynia, w którym będzie zastygał smalczyk.
    Polecam, mój syn jadł przed tydzień kanapki do szkoły tylko z tym smalcem:)

  • Autor: nikolka19 Data: 2005-03-14 12:48:01

    bardzo prosto 1 sposób
    słoninę zmielić maszynką alę sitko te z grubszymi oczkami wkładać do grnak niewielkimi porcjami smażyć na małym ogniu.Jak zrobią się skwareczki przecedzić przez durszlak smalczyk powlewać do słoików i zamknąć i gotowe
    2 sposób
    ten smalec polecam jako omastę na chleb
    słonina zmielona i przetopiona do tego powrzucać 1 jabłko pokrojone drobno 1 cebulka pokrojona drobno majeranek sól pieprz podsmażamy razem aż będą miękkie jabłko z cebulka doprawiamy i gotowe

  • Autor: pika15 Data: 2005-03-14 17:59:58

    Ja natomiast polecam mój , który znalazlam na jakiejs stronce i wyprobowalam jest pyszny.

    20 dkg. sloniny
    40 dkg.kielbasy
    2-3 cebule
    majeranek , pieprz , sól

    Slonine pokroic w drobna kostke lub zemlec w maszynce do mielenia miesa,wysmazyc jasno zlote skwarki,po czym dodac cebule pokrojona w drobna kostke.Zamieszac,nie zdejmujac z ognia,dodac zmielona kielbase i przyprawy.Calosc wymieszac i po chwili zdjac z ognia.Po czesciowym wystudzeniu przelac do sloikow lub kamiennego garnka.Smalec sluzy do smarowania chleba.

  • Autor: baska Data: 2005-03-15 03:18:18

    Czy uzywasz jakis konkretny rodzaj kielbaski?

  • Autor: pika15 Data: 2005-03-15 15:55:25

    Użytkownik baska napisał w wiadomości:
    > Czy uzywasz jakis konkretny rodzaj kielbaski?

    Moze to byc jaka kolwiek poznanska , torunska wedlug uznania.

  • Autor: aryt Data: 2005-03-14 22:28:19

    Smalec robi się prosto , a więc :1 kg słoniny , 1/2 kg wędzonego boczku , 3 cebule , 1 jabłko , 3 ząbki czosnku , majeranek , sól i pieprz . Pokroić należy słoninę i boczek , włożyć na patelnię i na małym ogniu stopić , tak by były skwarki , następnie dodać pokrojoną cebulę i czosnek , podsmażyć , dodać starte jabłko , podusić , na koniec do smalczyku dać majeranek , sól i pieprz , jeszcze chwilę trzymać na ogniu . Gotowy smalec przełożyć do słoika lub glinianego naczynia.Panowie uwielbiają ten smalec . Polecam .

  • Autor: emiloos Data: 2005-03-15 07:54:19

    A ja robię tak:

    słoninki ok 1 kg
    1 cebula

    Słoninkę wkładam do zamrażalnika na ok 2 h, wtedy się ją dobrze kroi. Nie przepadam za mielonymi skwarkami. Kroję słoninę w ok 0.5 cm kosteczkę. Rondelek stawiam na malutkim gazie i wrzucam słonkinkę. Wytapiam tłuszczyk czasem zamieszając zwłaszcza na początku. Kiedy już skwareczki są złote i wytopione wrzucam cebulkę pokrojoną w kosteczkę. Mieszam i smażę to razem ok 1 minuty. Wlewam wszystko do słoika typu wek, wystudzam i zamykam. Taki smalec może być przechowywany dość długo bez obawy że skwarki zrobią nam się miękkie a smak przesiąknie lodówką.
    Zawsze jest pyszny zwłaszcza z kiszonym ogórem i odrobiną szczypiorku :P
    Smacznego.

  • Autor: porka Data: 2005-03-16 11:23:29

    Jak skonczy sie topic... ostudz jakis czas i dolej troche mleka ciagle mieszajac (uwazaj bo jak bedzie wywar za goracy to bedzie "sie burzyl").
    Mleko powoduje, ze smalec jest delikatniejszy i latwiej sie rozsmarowuje.
    PS. Jak ktos juz wspominal o mleku to przepraszam - nie patrzylam :))
    Pozdrawiam

Przejdź do pełnej wersji serwisu