Forum

Kuchenne porady

Dania na komunię

  • Autor: Mandaryna Data: 2005-03-30 14:35:13

    Witam.W tym roku czeka mnie komunia syna.Ponieważ kucharka ze mnie początkująca(od niedawna na swoim:)), mam problem z ustaleniem menu.Może zechcecie podzielić się ze mną swoimi pomysłami i przepisami.Będę bardzo wdzięczna.Pozdrawiam

  • Autor: ekkore Data: 2005-03-30 16:53:27

    Ja komunię mam już za sobą - w zeszłym roku tak panikowałam.

    Jeżeli nie masz nikogo do pomocy, a na dodatek wszyscy przyjezdni i musisz zapenić trzy pełne posiłki staraj się robić jak najprostsze dania. U mnie było: śniadanie w biegu - pomimo wczesnej pobudki łazienka okupowana non stop i to ona stanowiła najważniejszy punkt - każdy jadł co chwycił.

    Po powrocie z kościoła (z racji wczesnej pory) były sałatki - zrobiłam 3-4, pokrojona wędlina i schab na zimno. Potem obiad - rosołek i kotlety z kurczaka oraz pieczone udka z ziemniakami i surówkami.Potem trochę ciast. A potem goście powiedzieli, że jak coś im jeszcze dam do zjedzenia to pojadą. Co i zresztą zrobili (mieli przed sobą drogę 500 kilometrową i rano perspektywę pracy). Moja ocena - może i było proste, ale musiało być i dobre, bo mimo wcześniejszego przerażenia kiedy my to zjemy zostało bardzo niewiele

    W planach miałam coś bardziej specjalnego, ale realia wszystko zweryfikowały - jak się nie chce dnia spędzić w kuchni a wśród rzadko oglądanych gości trzeba upraszczać życie.

  • Autor: inka21 Data: 2005-03-30 17:09:54

    och uwielbiam organizowac komunie, w tym roku przygotowuję dla 45 osób, poniewaz nie dotyczy sprawa sniadania( uroczystośc zaczyna się o 10.45), będzie rosół z makaronem, rolady śląskie, indyk w pomarańczach, kapusta czerwona , kapusta biala zasmażana, surowka z kapusty pekińskiej, kluski biale i cygańskie, po obiedzie tort i ciasta , kawa, napoje, lody z owocami i galaretką, następnie zimna plyta : wędliny, dodatki typu grzybki, papryka, ogórasy, zrobię szynkę zawijaną w sosie chrzanowo-śmietanowym w galarecie, tymbaliki, sałatki myslę że 3 rodzaje wystarczą ( zastanawiam się jeszcze które wybrac), jaja faszerowane, cytryny także faszerowane, czerwone śledzie, ryba w jarzynach, piersi kurze w cieście, a jako gorące danie podam barszcz czerwony z pasztecikami oraz frytki z piersiami kozicy i surowką z bialej kapusty. Tak zazyczyła sobie klientka i mam zamiar spelnic to jej zyczenie, UWIELBIAM takie wielkie przygotowania :) inka21

  • Autor: Mandaryna Data: 2005-03-30 17:24:33

    I sama masz zamiar to wszystko przygotować???Jeżeli tak to podziwiam:)U mnie będzie o wiele skromniej, ale może cos wybiorę z tego co proponujesz.Czy na wszystkie dania, ktore podałaś znajdę przepisy w WŻ?

  • Autor: inka21 Data: 2005-03-31 08:54:17

    zobacz pod "inka21" tam jest wszystko co podawalam, a co do pytania to owszem sama to przygotuję z malą pomocą siostry, pozdrawiam,inka21

  • Autor: ekkore Data: 2005-03-31 08:55:46

    podziwiam Cię!!!!

  • Autor: inka21 Data: 2005-03-31 09:02:17

    hehe -ja to kocham -im więcej roboty tym lepiej się czuje,inka21

  • Autor: inka Data: 2005-04-27 00:13:23


    inko 21 - podziwiam Cię aż brak mi słów - irenka

  • Autor: dorka Data: 2005-04-11 10:32:27

    Wyciągam wątek, za miesiąc to samo mnie czeka. Komunia zaczyna się późno, o 12.00, śniadanie więc odpada.
    Po powrocie z kościoła zamierzam podać wędliny, nowalijki, do tego jakieś 2- 3 sałatki na "pierwszy głód". Na obiad flaki( "komunista" sobie zażyczył), alternatywnie rosół z makaronem. Co do drugiego dania, chyba zdecyduję sie na wołowinę z grzybami mung z makaronem( szybko się gotuje), po głowie mi chodzi jeszcze jeden gulasz, nie wiem jeszcze jaki, do tego surówki do wyboru.
    Na deser ciasta, kawa, herbata.
    Tak, jak ekkore myślałam nad czymś bardziej uroczystym, ale ręce mam tylko dwie, gości raptem ok 12 osób z domownikami, niektórzy nie widziani parę dobrych lat. Doszłam do wniosku, że nie mam zamiaru prowadzić konwersacji w biegu między pokojem, a kuchnią przystrojona w fartuszek, okazja też szczególna dla dziecka.
    No i koniecznie uroczyście przystrojony stół.
    Brałam też pod uwagę fondue mięsne, ale nijak mi to nie pasuje, chyba lepsze na pogaduchy ze znajomymi niż na komunię.

    Teraz poproszę Was o ocenę, trochę się boję, że te moje wynalazki obiadowe będą zbyt chlapać po brodach


    Pozdrawiam
    Dorota

  • Autor: graza Data: 2005-04-26 16:56:26

    No cóż , moje przygotowania zaraz ruszą pełna parą , komunia w niedzielę , będzie móstwo rzeczy- na przekaske przed obiadkiem penie jakieś salatki i jeszcze nie wiem co :-) zasatnawiam sie raczej nad wczesnym obiadem :-) bedzie rosolek z makaronem,potrawka z rodzynkami i ryżem, zrazy, udka , devolaje, karkówka na słodko-kwaśno oczywiscie surowki 3 rodzaje conajmniej , marchewka z groszkiem

    na słodko bedą 3 torty, i ok 10 ciast w tym snikers, rafaello, cappucino, rolada truskawkowa, sernik z brzoskwiniami, ciasto z galaretką i kokosem, jabłecznik, pijak, jeż, lodowiec, jakas babka, makowiec, i wiecej nie pamiętam :-)

    kolacja- flaki, 3 sałatki, pstrag wedzony, pstrag w galarecie, ryba po grecku, ozory w sosie tatarskim , żoładki indycze w galarecie, kotlet z kurczaka z ananasem i serem, rolada z miesa mielonego zawijana w boczku z jakimś nadzieniem, strogonow.
    Wszystkie slodkości robie sama, z mięs troszke koleżanka mi pomoże, przy obiadku to raczej ona bedzie biegać w kuchni, a ja bedę zajmować sie gośćmi :-)

    Co do ilości, to bedzie ok 28 osób i przewiduję jeszcze poprawiny stąd tyle wszystkiego :-)

  • Autor: agee Data: 2005-04-27 09:39:14

    O rany!!!!!!!!!!I Ile ciast!!!!!!

  • Autor: ania70 Data: 2005-04-28 15:30:58

    Ja mam komunię 8.5, więc też zastanawiam się ciągle nad menu. Sama urządzam dla 17 osób i wiem ile to roboty, tym bardziej, że dwa lata temu już jedną miałam. Z ilością ciast chyba przesadziłaś. Kiedy i jak chcesz to zrobic???? Czy nie porywasz się z motyką na słońce? A poza tym kto to zje? daj znac czy wszystko się udało. Pozdrawiam.

  • Autor: klio Data: 2005-04-28 15:47:54

    Ja zawsze gdy jest duża impreza robie jakieś ciepłe danie w stylu bogracz lub strogonow (niekoniecznie z drogiej polędwicy wołowej) jak zostanie można śmiało zamrozić (jeszcze mi nie zostało tyle żeby mrozić ;) ) lub bedzie na drugi dzień jak zanlazł. Co najważniejsze można zrobić dzień wcześniej albo dużo wcześniej i trzymać zamrożony.

    Klio
    ~(*_*)~

  • Autor: graza Data: 2005-04-28 17:36:48

    Użytkownik ania70 napisał w wiadomości:
    > Ja mam komunię 8.5, więc też zastanawiam się ciągle nad menu. Sama urządzam
    > dla 17 osób i wiem ile to roboty, tym bardziej, że dwa lata temu już jedną
    > miałam. Z ilością ciast chyba przesadziłaś. Kiedy i jak chcesz to zrobic????
    > Czy nie porywasz się z motyką na słońce? A poza tym kto to zje? daj znac czy
    > wszystko się udało. Pozdrawiam.
    dzisiaj piekę biszkopty:-), jutro ciasta z lekkimi kremami na śmietanie, ryba po grecku, w sobotę torty , sałatki, ryba w galarecie ozory, itp Oczywiscie napiszę jak wszystko wyszlo, ale nie przewiduje problemow , już miałam za soba duże imprezy w domku(18nastaka, chrzciny, przyjęcie) i ciast owszem zostalo, ale u nas jest zwyczaj ze goscie dostają też pakuneczek do domku :-) więc może ilość wydawać sie straszna ..ale jak przyjdzie co do czego to nie bedzie za dużo , na poprawinach tez sporo pójdzie

Przejdź do pełnej wersji serwisu