Forum

Kuchenne porady

owocowe co nieco

  • Autor: inka21 Data: 2005-03-31 15:44:49

    ANANAS:
    Smak tego owocu poznał jako pierwszy Krzysztof Kolumb, znaczenie słowa „ananas” oznacza zapach zapachow – jego aromat przypomina połączenie melona, poziomki, maliny i jabłka. Owoc ten potrzebuje mało wody,a wyglądem przypomina jukę, w zależności od gatunku ma skórkę zieloną, żółta, lub w odcieniach czerwieni. O dojrzałości owocu świadczy miękkości owocu, jeżeli miąższ poddaje się lekkiemu naciskowi palca- znaczy, że nadaje się do jedzenia, ananas nie znosi zimna. Świeży owoc zawiera sporo wapnia, potasu, magnezu, fosforu, witamin: A,B1,B2,oraz C, poprawia trawienie, pracę serca, naczyń wieńcowych i nerek. Jednakże nie jest to owoc wskazany dla chorujących na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy.
    Ananas kroimy w: plastry- usuwając twarde środki, spiralę- korkociągiem ananasowym( to taki przyrząd) wkręca się w owoc od dołu, oraz łódeczki- dzielimy owoc na 4 części, wycinając głąb miąższ po pokrojeniu wkładamy do łupinek. Doskonale owoc ten komponuje się w surówkach, sałatkach, deserach, jest doskonałym garnirunkiem pieczonych mięs, naleśników, jest też wspaniałym dodatkiem koktajli, mrożonych herbat, wody mineralnej, win i składnikiem ponczow.


    AWOKADO:
    Smaczliwka-owoc znany dopiero w Europie od 30 lat. Pochodzi z Meksyku, przez Azteków nazywany był ” masłem lasów”, ponieważ używali go oni jako masło właśnie o lekko orzechowym smaku. Owoce dostarczają 30% lekkostrawnego tłuszczu bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe. Awokado posiada źródło witaminy E, sporo witaminy A, B, oraz wapnia i żelaza, błonnika, białka. Ponieważ zawiera tłuszcz bez cholesterolu mogą go jak najbardziej spożywać osoby ze skłonnością do miażdżycy, natomiast nie powinni go jeść chorzy na cukrzycę. Awokado ma wiele odmian, są to owoce o kształtach kulistych, owalnych,w kolorze fioletowym, żółtym lub jasnoróżowym. Miąższ jest jasnozielony lub żółty, w środku posiada ogromną pestkę, charakterystyczny jest orzechowy zapach owocu i delikatny smak. Najlepsze awokado jest do jedzenia wtedy, kiedy łupina ustępuje pod naciskiem palca, Jada się je na surowo, dobrze smakuje z kwaśnymi dodatkami. Nadaje się do robienia past, sałatek, zimnych zup, jako nadzienie do naleśników, dodatek do koktajli i lodów. Owoc kroi się wzdłuż i po usunięciu pestki miąższ wyjmuje się z łupiny za pomocą łyżki. Po pokrojeniu owocu należy go natychmiast skropi sokiem z cytryny- inaczej czernieje.


    BANAN:
    Nazywany „owocem rajskim”, znany był już w 357 p.n.e. w czasach Aleksandra Macedońskiego. Wpływa na spokój wewnętrzny i intelekt znanych jest około 80 odmian tego owocu , posiada rożne kształty; od małych czerwonych przypominających orzechy, poprzez znane nam żółte sierpy, aż do ogromnych czerwonych maczug( te ostatnie nigdy nie są spożywane na surowo- trzeba je upiec lub ugotować).W europie pojawiły się banany dopiero w XIX wieku. Należą do owoców niezwykle popularnych, mających duże wartości odżywcze, są bogate w potas, sód, wapń, magnez, mangan, żelazo, fosfor, siarkę, chlor, oraz witaminy:PP,B2,B6, oraz witaminę E.
    Dzięki serotoninie wywierają zbawienny wpływ na system nerwowy człowieka. Zaś w kuchni stosowane są jako dodatek do lodów, ciast, deserów, farszów,sałatek, zimnych dań, zimnych mięs, gorących przekąsek, oraz dań rybnych.

    BRZOSKWINIA:
    Należy do najszlachetniejszych owoców, ma wykwintny smak, wyjątkową soczystości i subtelny aromat. W Chinach uprawiana od 2 tysięcy lat p,.n.e., Do Europy przywędrowała a I p.n.e. dzięki Rzymianom którzy przywieźli ją z Persji- dlatego zwana jest „ perskim jabłkiem”. Najwięcej zastosowań znalazła w przepisach francuskich. Jest to owoc uznawany za afrodyzjak, ceniony ze względu na walory odżywcze: jest owocem łatwo strawnym,bogatym w witaminy A,C,PP,B1,B2, żelazo, magnez, wapń. Polecany jest przy kuracjach odchudzających, przy chorobach nerek i reumatyzmowi. Zastosowanie ma w przetworach takich jak :konfitura, dżem , kompot, stosowany jest do sałatek i pieczenia mięs.

    KIWI:
    Nazywany „chińskim agrestem”. W Europie gości od 40 lat.Zielonobrązowe owalne owoce o wielkości jajka posiadają jasnozielony soczysty bardzo smaczny miąższ. Zawierają 10 krotnie więcej witaminy C niż cytryny, ponadto witaminy mięsnych,B, E, potas, wapń, fosfor,żelazo, magnez. Są bogatym źródłem pektyn, cukrów i kwasów organicznych. Stanowią doskonale lekarstwo na przeziębienia i grypę. Owoców kiwi używa się do robienia sokow, konfitur, dżemów, do dekoracji ciast, garnirowania mies. i ryb. Nadaje się do przygotowywania przekąsek, sałatek i deserów, komponuje się dobrze z duszoną wołowiną i szaszłykami szczególnie jagnięcymi.


    MANGO:

    To owoc uważany za najstarsze uprawiane przez człowieka drzewo, – bo od 4 tysięcy lat. Pochodzi z Indii, jest nazywane” owocem bogów”, drzew mango jest około tysiąca odmian, wielkości od śliwki do melona, o różnych kształtach: okrągłe, owalne, gruszkowate i nerkowate, owoc jest pestkowcem, o skórce zielonożółtej, pomarańczowej lub ciemnoczerwonej,jej miąższ należy kroić równolegle do szerokiej pestki. Z owoców mango najczęściej robi się kompoty, soki i dżemy, podaje się je ZAWSZE schłodzone( cieple mają smak terpentyny). Dojrzale owoce są bardzo soczyste, odznaczają się oryginalnym smakiem przypominającym połączenie ananasa z brzoskwinią. Mango spożywa się na surowo, dodaje do sałatek, surówek, jako dodatek do mięs zwłaszcza wieprzowiny, Owoc ten zawiera składniki mineralne i witaminy zwłaszcza A i C, oraz węglowodany.


    MELON:

    Zwany „arbuzem indyjskim” i „arystokratą w rodzinie dyniowatych”, uprawiany był już na początku naszej ery, do Europy zawitał dzięki krzyżowcom. Owoc to kulista lub elipsowata nibyjagoda, o zróznicownej wadze, barwie zielonej, żółtej lub brązowej. Jest owocem niskokalorycznym(świetnym pomocnikiem pomocnikiem kuracjach odchudzających), zawiera sporo witaminy A i C, składników mineralnych. Oznacza się wykwintnym smakiem i aromatem. Najpopularniejsze odmiany melona to: siatkowe, zimowe, kantalupy. Podaje się je na surowo, jako przystawkę, dobrze komponują się z szynką, są też składnikami deserów, lodów,, dobrze współgrają z imbirem. Konfitura z melona doskonale nadaje się ozdabiania tortów, mazurko, i innych ciast. Marynowane kulki melona są doskonałym dodatkiem do zimnych mięs. Pamiętać należy o tym,aby zawsze podawać ten owoc schłodzony.


    MORELA:

    Pochodzi z Chin, do europy przywędrowały na początku naszej ery i bardzo długo miały złą sławę- za sprawą Arabów uważane były za przeklęty owoc, a jadanie go za szkodliwe. Dopiero w XVII wieku przesądy o morelach upadły. Dziś wiemy,że są to soczyste owoce o zawartości dużej ilości magnezu, fosforu, witamin A,PP,C,B1,B2, żelaza i potasu. Suszone morele są zasadotwórcze i uchodzą za lek przeciw nadkwasocie. Polecane są w zwalczaniu anemii, służą też kobietom w wiązy, jednakże chorym na wątrobę nie zaleca się spożywania tego owocu. W kuchni morele maja szerokie zastosowanie: przetwory na zimę :kompoty, dżemy, konfitury, używa można je jako dodatki do sałatek, surówek, dań mięsnych mięsnych i rybnych, jako składnik koktajli.


    PIGWA:
    Zwana ”owocem weselnym” jej ojczyzną jest Kreta, do Polski przywędrowała w XVI wieku przywieziona przez Ormian. Ma kształt owalny lub gruszkowaty, nadaje się do jedzenia na surowo, po zerwaniu powinna poleżakowac kilka dni a nawet tygodni- nabiera wówczas żółtej barwy i silnego aromatu. Owoc ten bogaty w witaminy i oryginalny w smaku stanowi cenny surowiec do przygotowania konfitur, nalewek, kompotów, dżemów, galaretek. Pysznie komponuje się z mięsem mielonym, jako połączenie z kapustą kiszoną, z pigwy można przygotować np. pyszne placki o wykwintnym aromacie.


    WINOGRONA:

    Uprawiane w Europie od VI wieku p.n.e. Przez Fenicjan. Dziś dzięki selekcji i krzyżowaniu odmian uprawia się winogrona w kilku tysiącach odmiana całym świecie. Są to owoce bogate w wapń, fosfor,żelazo, potas, mangan, witaminy:A, B,PP,C. Winogrona działają moczopędnie- wskazane jest ich jedzenie przy dietach,arteriosklerozie, zaburzeniach żołądkowych, chorobach serca, Z winogron przygotowuje się nalewki, wina, koniaki, winiaki, soki, octy, oleje, suszone doskonale znane nam jako rodzynki wykorzystuje się na wiele sposobów- pamiętajmy,że suszone rodzynki jedzone na czczo powodują narastanie krwi i likwidują anemię, Winogrona świetnie pasują do sałatek, legumin, deserów, dobrze komponują się z drobiem i jako dekoracja półmisków. inka21

  • Autor: bahus Data: 2005-03-31 22:12:10

    Bardzo ciekawy wątek, niektórych rzeczy to nawet nie wiedziałem
    Bahus

  • Autor: inka21 Data: 2005-04-01 09:21:29

    dziękuję inka21

  • Autor: marinik Data: 2005-04-01 09:41:55

    to MY dziekujemy inka
    :))
    Tylko sie zastanawiam, czy nie lepiej by te informacje bylo dac jako ARTYKUL a nie jako watek forumowy????????

  • Autor: inka21 Data: 2005-04-01 17:10:25

    może i tak, ale ostatnio wyprodukowalam artykul na temat alkoholi i wyslalam do wkn-u i.... cisza nie ma go w poradach, więc nie wiem czy warto się "produkowac", :)inka21

  • Autor: Pampas Data: 2005-04-01 21:52:35

    Ja moge powiedziec to samo, wyslalam do Ciebie prosbe o zwracanie uwagi na styl, literowki i poslkie znaki podczas pisania artykulow. Bez odzewu. Pampas za mnie tekstu nie zredaguje. Mozemy wkleic artykuly bez zmian, ale mam troszke zastrzezen, jesli chodzi o zrozumialosc tresci...
    Nikt mnie natomiast nie pyta, ile godzin dziennie pracuje i czy mam czas na zajmowanie sie strona.

    wkn

  • Autor: Pampas Data: 2005-04-01 22:00:46

    Przeszukalam poczte i oczywiscie nic nie bylo o alkoholach. Przeczytalam tylko sobie jeszcze raz te super  zyczenia :) Wlasnie sobie pokrzyczelismy z Pampasem do siebie. Wyslalas Pampasowi, nie mnie tekst. Teraz pchnal na moja poczte, zaraz obejrze.

    wkn zla (gdzie to sie szlo powarczec

  • Autor: bahus Data: 2005-04-04 12:59:32

    Coś nasza Dorotka ostatnio nerwowa. No osłodę mogę poczęstować pyreczką marcepanową. Taka nazwa przylgnęła u mnie w domu do tego Twojego przysmaku.
    Bahus

    PS. Te pyreczki zostały mi ze świąt...oczywiście skrzętnie ukryte przed domownikami ....

Przejdź do pełnej wersji serwisu