Forum

Kuchenne porady

Sos sojowy

  • Autor: ania70 Data: 2005-05-02 21:41:30

    Bardzo proszę o radę, do jakich potraw używa się sosu sojowego, oprócz chińszczyzny i zupy ogórkowej Wkn. Kupiłam go niedawno i stoi niewykorzystany. Poza tym słyszałam, że sos sojowy ma ileś wersji smakowych. Może ktoś wie coś więcej na ten temat? Na pewno wiecie i mi powiecie. Z góry dziękuję.

  • Autor: ania70 Data: 2005-05-02 22:35:23

    Borgia, działasz jak błyskawica. Nie spodziewałam się tak szybkiej reakcji. Dziękuję serdecznie, bardzo mi pomogłaś.

  • Autor: klarax Data: 2005-05-03 00:13:33

    Sos sojowy wytwarzany jest ze sfermentowanej soji, pszenicy albo jęczmienia, soli, cukru i drożdży w wersjach ciemnej i jasnej oraz słonej i słodkiej, we wszystkich wariantach, no i Mushroom Soya , czyli ciemny z aromatem z grzybów.
    Podstawym sosem jest ciemny, używany do gotowania - zabarwia potrawy. Jasny sos ma przekazać te same walory smakowe ale nie zabarwić produktów, np. warzyw i mięsa; ma te same składniki, jak ciemny sos, inna jest tylko technologia z powodu koloru.
    Do sushi używany jest sos "tamari shoyu", wytwarzany wylącznie ze sfermentowanej soji, rzadko używany do tradycyjnego gotowania (w cieple).
    Oprócz znakomitych w smaku sosów z Chin i Japonii, zalewani jesteśmy tanimi sosami glównie z Tailandii.
    (jaka chemia się w nich naprawdę znajduje, wolę nie myśleć, bo mnie przed chwilą samego zatkało: rzuciłem okiem w internet - od pewnego czasu nie można było w Niemczech dostać Mushroom Soy, teraz już wiem dlaczego: 22 sosy sojowe zostały zabrane z rynku z powodu szkodliwej zdrowotnie ilości chloridów (może ktoś z was się wyznaje: 3-monochlor-1,2-propandiol)
    Sam sobie zepsułem apetyt na jutrzejszą sałate... Ale smakuje, cholera, dobrze...

    Do czego się tych sosów używa oprócz azjatyckich dań?
    Ja bym tak powiedział: każdy jak lubi.
    Ja używam do "chińszczyzn" i "japończyzn" ale też często do bejcowania mięs; często do sałat, zwłaszcza, jeżeli w skład sałaty wchodzi awokado lub melon (albo oba razem); często do zup i sosów (zamiast soli i żeby dodać koloru).
    Czyli właściwie tak, jak go używaja wynalazcy, czyli Azjaci.

  • Autor: ania70 Data: 2005-05-03 08:03:29

    To już teraz wiem aż za dużo, bo ja chyba kupiłam taki zchemizowany. To może stracę apetyt. Następnym razem poszukam lepszego. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

  • Autor: Uretan Data: 2005-05-04 17:00:35

    Użytkownik klarax napisał w wiadomości:
    > (może
    > ktoś z was się wyznaje: 3-monochlor-1,2-propandiol)
    Klarax nieprawdopodobne! Jeśli się nie mylisz w nazwie, to jest CHLOROGLICERYNA, jak każda chlorowcopochodna organiczna - trucizna, i to w dodatku musi mieć słodkawy trwały smak i gęstą konsystencję. To Niemcy słusznie zrobili

  • Autor: sibi Data: 2005-05-03 18:17:50

    Ja znam tylko ten ciemny i slony (ale nie grzybowy). Ostatnio dodalam do marynaty na mieso z kurczka. Wyszlo super!!!!

  • Autor: mariam Data: 2005-05-04 09:09:21

    ja używam sosu sojowego własciwie do zmiekczania mięs.marynaty itd.w czasie grillowania świetna sprawa!!!

Przejdź do pełnej wersji serwisu