Forum

Kuchenne porady

slimaki !!

  • Autor: kolec Data: 2005-05-03 19:54:58

    Witajcie Forumowicze !!
    Prosze o pomoc .
    Jest sezon na zbieranie slimakow winniczkow . Konia z rzedem temu kto mi powie jak przygotowac zebrane slimaki ! Moze ktos zna przepisy na potrawy ze slimakow .

    pozdrawiam

  • Autor: klarax Data: 2005-05-04 00:45:34

    Gdzie jest ten koń do odbioru? Czy też dostawisz mi go do Monachium? Siodło i kiełzno ci podaruję...

    Ja lubię małe ślimaczki (caracois - czyt. karakoisz) po portugalsku, które są podawane w piwiarniach w Lizbonie do piwa, jak słone paluszki.
    Mam dwa portuglskie przepisy, jeden włoski i dziesięć francuskich, ba, nawet Łebkowski w "Kuchni polskiej" podaje trzy przepisy.

    No to jak jest z tym kuniem?

  • Autor: Wojtek-wau7 Data: 2010-04-27 17:17:57

    Klarax

    Mogę nazbierać Ci winniczki, u nas teraz powoli wysyp :)

  • Autor: milosnik Data: 2005-05-04 02:59:17

    Hej Klarax,
    wklej te przepisy na slimaki do ksiazki w WZ mysle ze bedzie wielu chetnych cos z nich uprychcic.
    Jadlem ostatnio takie na maslie i z pietruszka zielona u przyjaciela ale sam jeszcze nie robilem byly niezle.
    Chociaz z puszki "z Metro" ale mysle ze te swiezutkie to chyba niebo w gebie.
    Pozdrawiam.

  • Autor: mariam Data: 2005-05-04 08:48:24

    koniecznie !!prosze wpisz te przepisy!!ja dotąd tylko puszeczkowe slimaczki.ale chetnie sie dowiem jak to sie robi.

  • Autor: marinik Data: 2005-05-04 09:42:20

    Opowiem Wam o mojej zeszlorocznej przygodzie z przyrzadzaniem slimakow.
    Bardzo lubie slimaki, ale wkurza mnie ich wysoka cena. Zatem kiedy otrzymalem w prezencie pelna torbe zywych- bardzo sie ucieszylem. Wiedzialem, ze maja przez tydzien byc przeglodzone, aby sie wyproznily.  Wsadzilem je do azuroqwego metalowego koszyka i pare razy dziennie koszyk stojacy w wannie byl plukany a slimaki "dojrzewaly". Troche zdechlo, ale i tak zostalo sporo.
    Te co przezyly zostaly przeze mnie zamordowane poprzez wrzucenie do gara z wrzatkiem. Po paru minutach gotowania wydlubalem ze skorupek. Coz- nie znam sie na anatomii slimaka, ale rozbebeszylem jednego i to, co stanowilo samo wnetrze skorupki, bylo takie troche podejrzane. W srodku byla dosc ciemna mazista masa, ktora naprawde przypominala mi to, co przez tydzien bylo ze slimakow wyplukiwane.
    Tak wiec- zdecydowalem sie na usuniecie z kazdego slimaka WSZYSTKIEGO poza miesista noga.
    Te miesko potem gotowalem dosc dlugo w wywarze wloszczyznianym.
    Osobno zostalo przyrzadzone malesko czosnkowo-pietruszkowe, czyli utarte z czosnkiem, sola i natka. Potem slimaczki zanurzone w tym maselku- - na malych talerzykach - odpuscilem sobie wkladanie ponowne do skorup i zabawy karkolomne z ich wydlubywaniem stamtad. Danie smakowite wielce, ale klopot tak wielki, ze ta jedna przygoda mi starczy.
    Przepraszam takze tych, ktorych byc moze zniesmaczylem rozwazaniami dotyczacymi glebii slimaczej.

  • Autor: Animozja Data: 2005-05-04 10:29:14

    Nie tyle głębia ślimacza, ile ich wrzucanie na wrzątek...

  • Autor: Wojtek-wau7 Data: 2010-04-27 17:14:59

    Nie przygotowywałem jeszcze winniczków,

    nawet ich dawno nie jadłem, tylko jeden raz w latach '60-tych XX w. dzięki parze Francuzów w Polsce :)

    ale zabawa ze skorupkami :(

    Teraz czas na winniczki i szukam przepisu w miarę prostego.

    Gotowanie żywych ślimaków tak jak raki ...,

    ale jak inaczej je ubić ?

  • Autor: perdii Data: 2005-05-04 18:11:26

    Witam!! Przepisy są na stronie www.slimaki.com.pl. Jednak nie moge znaleść jak przygotować zebrane ślimaki do dalszej obróbki i co trzeba z nich usunąć.jeżeli coś wiesz na ten temat proszę napisz brzanka6@wp.pl Pozdrawiam!!

  • Autor: Wojtek-wau7 Data: 2010-04-27 17:25:54

    Właśnie !!!

    Przydałyby się fotki i filmiki instruktażowe :)

    Niewielu zna się na anatomii ślimaków :(

    Ostrygi mam w puszce lub w słoiku i nie muszę się martwić :D

    Czy nie za długo gotuje się i potem piecze winniczki ?

    Jaka ich później wartość ?

Przejdź do pełnej wersji serwisu