Forum

Kuchenne porady

Horror na grillu

  • Autor: Uretan Data: 2005-05-07 16:19:05

    Dowiedziałem się niedawno przerrażającej rzeczy, że mianowicie kiełbaski nasze apetycznie różowe, saletrę zawierające i azotyn sodu, na grillu zamieniają się w truciznę, na skutek ostrego pieczenia. Ciekawym opinii Znających, paru chemików tu jest.

  • Autor: jolus Data: 2005-05-07 17:41:02

    o kurcze!! chemicy co Wy na to??

  • Autor: klarax Data: 2005-05-07 18:25:36

    Ponoć prawda, choć chemikiem nie jestem (ojciec był chemikiem, dziad też i pradziad i prapradziad).
    Ale jak wiadomo prawda smakuje najlepiej

  • Autor: Uretan Data: 2005-05-07 18:32:01

    No niekoniecznie. Wyobraź sobie, że kiełbaska jest zrobiona po Bożemu. Z czosneczkiem, kolendrą, pieprzem i co tam jeszcze, i posolona należycie i UWĘDZONA, ale bez saletry i azotynu. Będzie brzydka okropnie (szarobeżowa), ale w smaku... Bez zarzutu i na grillu można ją bezpiecznie upiec nawet do stanu podwęglenia. Słyszałem, że w niektórych krajach są takie specjalne kiełbasy, a jak w Germanii?

  • Autor: klarax Data: 2005-05-07 22:07:42

    Produkty peklowane (czyli większość kiełbas, zwłaszcza wędzonych) zawierają saletrę, nitryt, cukier i wielofosforany.
    Pod wpływem wysokich temperatur powstają rakotwórcze nitrosaminy.
    Z kolei tłuszcz z mięsa skapuje na ogień i tworzą się policykliczne węglowodory aromatyczne, np. rakotwórczy benzypren, które unoszą się wraz z dymem i osiadają na mięsie.
    No i dochodzi do tego akrylamid, także rakotwórczy związek powstający podczas obróbki pożywienia w bardzo wysokich temperaturach.

  • Autor: Uretan Data: 2005-05-08 13:50:06

    No tak. A moi synowie uwielbiają kiełbasę z grilla, i to jeszcze baaardzo mocno zrumienioną (czyt.: z czarną skórką), znaczy wielbiciele akrylamidu

  • Autor: klarax Data: 2005-05-08 14:22:32

    Niekoniecznie, ale węgiel... i on reguluje...

  • Autor: renataz36 Data: 2005-05-11 06:37:03

    no i smacznego grilowania hahahaha

  • Autor: emiloos Data: 2005-05-11 10:05:20

    Ale mnie zdołowałeś...

  • Autor: Uretan Data: 2005-05-12 09:52:28

    Nie miałem takiego zamiaru. Chciałem się tylko dowiedzieć, czy w Polsce można już kupić takie specjalne wędliny do grillowania nie zawierające saletry ani nitrytu, jakie widziałem we Francji.

  • Autor: marinik Data: 2005-05-12 10:42:05

    he he he - a jak to niby sprawdzic??? kielbasa z certyfikatem????? tylko kto ten certyfikat mialby wydac i jaka bylaby jego wiarygodnosc??????

  • Autor: emiloos Data: 2005-05-12 10:51:33

    Ja na grila najbardzie lubię karczek i piersi kurczacze zawijane w boczku ( mam na szczęście swojski od sąsiada który jest rzeźnikiem i wędzi w wędzarniku u mnie na ogrodzie) więc ufff... :-)
    Może i są gdzieś kiełbasy niekonserwowane, ale ciekawe ile one kosztują, pewnie ze 30-40 pln za kg...

    emiloos

  • Autor: gena Data: 2005-05-12 10:37:55

    Jak by się tak zacząć przejmować to trzeba by nic nie jeść
    bo we wszystkim można znaleść coś szkodliwego

  • Autor: majkaza Data: 2005-05-12 15:13:59

    jestem technologiem zywnosci wiec cos na ten tema wiem a mianowicie wszystkie dodatki w zywnosci sa bezpieczne o uile nie przekraczaja tzw Polskich Norm a akurat polska do tych spraw ma najrygorystyczniejsze przepisy w tej kwesti niz inne panstwa swiata wiec nie ma sie o co martwic a jezeli chodzi o grila to podaczas grilowania tluszcz opada na wegiel co owoduje powstanie trujacych dioksyn ktore wraz z dymem przenikaja do mieska jednak jest na to sposob : grilowac na tackach aluminowych i na zwyklym drewnie a nie na brykietach i jego pochodnych

  • Autor: emiloos Data: 2005-05-13 09:38:47

    Na zwykłym drewnie drzewnym czy wogóle na drewnie?? Ale drewno zwykłe się pali...!? Jak na tym coś fajnie ugrilować? A tacki aluminiowe sprawiają że kiełbaska griluje się ok godziny :-( buuuu

  • Autor: majkaza Data: 2005-05-18 16:19:45

    jezeli dasz odpowiednio duzo drewna to po wypaleniu bedziesz mial zar-- taki jak pieczesz ziemniaczki na ognisku- na tym pieczesz miesko a co do tacek szyko zrobisz gdy zamiast zaru bedziesz mial plomien on nie spali kilbasek bo tacka bedzie je ochraniac a sama sie nagrzewac jak rozen grila

  • Autor: matyldusia Data: 2005-05-19 12:31:19

    Powszechne przekonanie na temat szkodliwości dioksyn jest mocno przesadzone - w zasadzie jedyną dolegliwością, którą powodują, jest tzw. trądzik chlorowy i jest to głównie defekt kosmetyczny. Zadne inne działania szkodliwe dioksyn nie zostały udowodnione.

  • Autor: ernest Data: 2005-06-27 05:19:28

    lepiej dobrze zjeść :-))) po co dobrze wygladadać :-)

Przejdź do pełnej wersji serwisu