Forum

Kuchenne porady

mięso - tajniki stosowania

  • Autor: inka21 Data: 2005-05-18 19:43:37

    MIĘSO - to dawca żelaza dla naszego organizmu, dostawca białka, witamin i minerałów. Postanowiłam skreślić kilka (myślę) przydatnych informacji na temat mięsa- jego gatunków, podziałów, przechowywania i marynowania. Jeżeli coś przeoczyłam to proszę dopowiedzcie w postach.


    1.PODZIAŁ MIĘSA
    ----------------------
    ------------------------------
    Mięso dzielimy na:
    WOŁOWINĘ –
    Możemy ją przygotowywać na wiele sposobów, powinna być jędrna w dotyku i pamiętajmy o tym,że mięso koloru ciemnego jest stare i wysuszone, powinno być jasne i bardzo czerwone- to gwarancja naszej świeżości. Do tego gatunku mięsa zaliczamy: antrykot, krzyżowa wyfiletowana, ligawa,mięso drobno i grubo zmielone, mostek bez kości(zrolowany), pieczeń wołowa z części górnej, rumsztyk, stek do duszenia, stek do smażenia, stek z polędwicy, udziec, udziec z dolnej części, wołowina gulaszowa.

    WIEPRZOWINĘ-
    Jasnoróżowe mięsko pochodzi od młodych zwierząt, starsze jest średnio różowego koloru, zaś stare- ciemnoróżowe o granulowanej strukturze, tkanka powinna być lekko przerośnięta tłuszczem. Jest to mięso raczej sprzedawane bez kości. Zaliczamy do tego gatunku: boczek, eskalopki, karkówka, kotlet schabowy, kotlet z uda, łopatka bez kości, nerka, podwójny kotlet schabowy, polędwiczka, schab, stek z łopatki, stek z szynki, szynka, wątróbka, wieprzowina krojona na gulasz, wieprzowina mielona,żeberka.

    JAGNIĘCINĘ-
    Różni się kolorem, co jest cechą charakterystyczną, bladoróżowy kolor mają mięsa młodych zwierząt, a im zwierzę starsze tym kolor staje się ciemniejszy, co nie oznacza starości mięsa. Dopiero zauważywszy przy mięsie narośl z żółtego tłuszczu daje nam wyraźny sygnał do nie kupowania tego kawałka, ponieważ jest on stary. Do tego gatunku mięsa zaliczamy: filet z karkówki, górkę, jagnięcinę krojoną w kostkę, kotlet, kotlety jagnięce, kotlet z polędwicy, kotlet z udźca, mielona jagnięcina, nerka, stek z combra, stek z udźca, udziec, wątróbka, zawinięta łopatka, żeberka.

    DZICZYZNA-

    W sklepach do kupienia jako mrożonki- trzeba pamiętać o tym, aby woreczki z mięsem nie były uszkodzone. Przed rozmrożeniem powinno się dziczyznę spłukać zimną wodą, wytrzeć mięso do sucha, przenieść na czysty talerz i przykryć miska, co umożliwi cyrkulację powietrza.Należy pamiętać, aby szczegółowo wymywać wnętrze dziczyzny. Do tego gatunku zaliczane są sarny, oraz dziki. Możemy przyrządzać z dziczyzny potrawki, gulasze, pieczenie, oraz pasztety.

    DRÓB-
    Rozmrażając go należy trzymać w lodówce przez noc, a po rozmrożeniu należy natychmiast przyrządzić mięso do spożycia, natomiast drób świeży można w lodówce przechowywać do dwóch dni. Do tego gatunku mięsa zaliczamy: kurczaki, króliki, zające, kaczki, indyki, bażanty. Jest to mięso chude o niewielkiej zawartości tłuszczu, bardzo dobrze komponuje się w połączeniu z warzywami, makaronami, kaszami, a także w połączeniu z owocami.. Z drobiu najczęściej prócz smażonego mięsa można przygotować potrawki, gulasze, paprykarze, zapiekanki, risotta.

    2.PRZECHOWYWANIE:
    Aby mięso nie utraciło świeżości przechowujemy je do 3 dni w lodowce,owijając w folię i zabezpieczając przed wysychaniem.Mięso mielone, krojone na gulasz powinno być zużyte do 24 godzin i przechowywane do tego czasu na czystym talerzu,oraz nie powinno znaleźć się na tej samej półce, co żywność gotowana. Jeżeli mięso nie jest nam potrzebne na już- od razu zamrażamy wkładając do woreczka i do zamrażalnika( wcześniej opisując woreczek).

    3. MARYNOWANIE:
    Polega ma umieszczeniu mięsa w różnorodnych zalewach w celu osiągnięcia lepszego efektu smakowego mięsa. Im dłużej trzymamy mięso w marynacie, tym efekt jest lepszy. Zalewy możemy sporządzić wykorzystując różne składniki- najczęściej jednak są to: oliwa, czosnek, zioła, ocet, soki, wina, sherry, jabłka, cebula, imbir. Do marynowania zaleca się używania kamionkowych naczyń, ewentualnie szklanych – jednak pamiętać i przestrzegać należy nieuzywania naczyń metalowych,ponieważ metale wchodzą w reakcje z kwasami z zalewy.Naczynie, w którym marynujemy mięsa powinno być zamknięte, należy pamiętać o częstym przewracaniu mięsa na strony w celu równomiernego zamarynowania.

    4. FORMY PRZYRZĄDZANIA:

    A) DO PIECZENIA nadaje się :
    -------------------------------
    z WOŁOWINY:
    Antrykot, filet z krzyżowej ligawa, mostek zrolowany, pieczeń wołowa z górnej części, stek z polędwicy udziec, udziec części dolnej,
    z WIEPRZOWINY:
    Boczek, łopatka bez kości, karkówka, kotlet schabowy, kotlet z uda, podwójny kotlet schabowy, polędwiczka, schab, szynka, żeberka,
    z JAGNIĘCINY:
    Filet z karkówki,górka, kotlet, kotlet z polędwicy,kotlet z udźca, stek z combra, udziec,zawinięta łopatka, żeberka,

    B) DO PIECZENIA I DUSZENIA nadaje się :
    -----------------------------------------
    z WOŁOWINY:
    Mostek bez kości zrolowany, pieczeń wołowa, udziec, udziec część dolna, stek do smażenia, stek do duszenia, wołowina na gulasz,
    Z WIEPRZOWINY:
    Boczek, karkówka, kotlet z uda,łopatka bez kości,schab, szynka, wieprzowina pokrojona na gulasz.
    Z JAGNIĘCINY:
    Nerka, kotlety jagnięce, wątróbka

    C) DO SMAZENIA NA RUSZCIE, GRILLU LUB PATELNI nadaje się:
    -----------------------------------------------------------------------------
    Z WOŁOWINY:
    Antrykot, filet z krzyżowej, ligawa, mięso drobno i grubo zmielone, stek z polędwicy, udziec,
    Z WIEPRZOWINY:
    Boczek, eskalopki,kotlet schabowy, kotlet z uda ,nerka, podwójny kotlet schabowy, polędwiczka, stek z szynki, stek z łopatki, wątróbka,wieprzowina mielona, wieprzowina pokrojona na gulasz, żeberka.
    Z JAGNIĘCINY:
    Filet z karkówki, górka,jagnięcina krojona w kostkę, kotlet, kotlet jagnięcy, kotlet z udźca, kotlet z polędwicy, mielona jagnięcina,stek z cąbra, stek z udźca, nerka, wątróbka,

    D)NA GULASZE I NA ZAPIEKANKI nadaje się:

    Z WOŁOWINY:
    Wołowina krojona na gulasz,
    Z WIEPRZOWINY:
    , nerka, kotlet schabowy, podwójny kotlet schabowy stek z łopatki, stek z szynki,wątróbka.
    Z JAGNIECINY:
    Górka,jagnięcina krojona w kostkę,kotlet z udźca, żeberka



    Korzystam do przygotowania tej ‘‘lektury’’ z książki „ Jedno smaczne danie” przeglądu READERS DIGEST . inka21



  • Autor: Tapsia Data: 2005-05-19 08:30:53

    Ineczko!!!!!!
    Jestem naprawdę pod wrażeniem Twojej ogromnej wiedzy.Gratuluję tak wspaniałej fachowości tematu a przede wszystkim otwartości na jej brak u innych.To wspaniałe,że są jeszcze tacy ludzie jak Ty,którzy nie tylko sami korzystaja z tak wielkiej kopalni wiedzy ale dzielą się nią z innymi.Naprawdę WIELKI UKLON W TWOJA STRONE.
    Jesteś wspaniałą osóbką, o czym niera się przekonałam "biegając" po stronach Wielkiegoi Zarcia..

  • Autor: anay Data: 2009-01-28 13:18:39

    Inka napisała, że korzystała z książki pisząc ten materiał :) Nie umniejszam broń boże fachowości tekstu bo jest świetny, super, że inka go napisała i dzieki za czas oraz cieprliwość temu poświęcone. Jednak odzywam się, bo trochę dziwne wydaje mi się czytanie czegoś tak nie do końca i komentowanie :) Jakkolwiek pozytywny ten komentarz miałby być.

  • Autor: kropka1976 Data: 2005-05-19 09:28:15

    nonono.. ja też jestem pod wrażeniem.. do tej pory mam otwartą buzię .. ojj.. dobrze, że muchy nie latają bo by mi powpadały do niej, hihih
    Bazylia

  • Autor: inka21 Data: 2005-05-19 09:38:53

    plis..... ja się czerwienię, przecież po to tu jestem aby się z Wami dzielic tym co wiem, mam wiele pomyslów innych ale nie chcę się wcinac prze orkiestrę tzn. nie chce się wymądrzac , ale póki co dziekuję WAM za współpracę, nie zapominajcie, że ja też korzystam z Waszej wiedzy, pomyslów, uwag i przepisow. inka21

  • Autor: marinik Data: 2005-05-19 09:49:08

    wielkie dzieki ineczko.
    Czy jednak nie lepiej by bylo to wszystko jako artykul wstawic??????
    Chcialbym Ciebie i Was wszystkich spytac jak to jest z marynowaniem miesa i sola????? Fachowcy podaja, ze do marynat nie uzywa sie soli, ktora rzekomo soczystosc z miesa wyciaga. No to jak do diaska zrobic mieso w duzym kawalku, zeby slonosc byla we wnetrzu, a w marynacie mialoby byc bez soli??? Czy tylko w czasie obrobki termicznej dodac sol??? Przyznaje, ze osobiscie do marynat roznych dodaje sol. I nie zauwazam, aby taki przesolony kawal miesa byl pozniej suchy, wiorowaty. A peklowanie???? w koncu tam tez w soli miecho sie moczy (czy saletra zmienia wlasciwosci tego moczenia????)
    co ta to fachowcy- bo moje refleksje sa czysto intuicyjne i empiryczne, a nie podparte wiedza teoretyczna.

  • Autor: inka21 Data: 2005-05-19 10:03:15

    mariniku ja sól dodaje zawsze i jakoś mięsko jest ok przygotowane(no ale fachowcem nie jestem- niech się inni wypowiedzą), a co do pytania o to czy nie lepiej dac w artykuly ten post to myśle ,że zawsze można go tam przenieśc- ja nic przeciwko nie mam:),inka21

  • Autor: Uretan Data: 2005-05-20 13:51:30

    Użytkownik marinik napisał w wiadomości:
    >Przyznaje, ze
    > osobiscie do marynat roznych dodaje sol. I nie zauwazam, aby taki przesolony
    > kawal miesa byl pozniej suchy, wiorowaty. A peklowanie???? w koncu tam tez w
    > soli miecho sie moczy (czy saletra zmienia wlasciwosci tego moczenia<
    Ja też marynaty robię ze solą. Wyjątek jest jeden - wołowinka na grill lub patelnię. Jeśli stek się posoli przed obróbką, to wyjdzie podeszwa.
    Co do saletry, to nie ma ona żadnych efektów smakowych w ilościach używanych do peklowania. Jedynym jej zadaniem jest zachowanie czerwonego koloru mięsa, co jest niezdrowe, ale bezwzględnie ładne.

  • Autor: Halszka Data: 2005-06-29 22:04:11

    Szkoda,ze tak pózno Was znalazłam,bardzo ciekawe tematy.Pytasz o mięsko ,to moja specjalność.Najpierw muszę nieco uwag do tekstu inki u nas podział miesa na elementy i jego nazewnictwo handlowe jest nieco inne ,szczególnie jesli chodzi o wołowinę i wieprzowinę,tu widze duże róznice.Natomiast stosowanie soli do marynat jest jak najbardziej prawidłowe i wskazane zwłaszcza do duzych kawałków,ja nawet wpierw mieso solę i duze elementy przeznaczone do pieczenia gęsto nakłuwam nozem i tak zostawiam na kilka godzin dopiero pózniej przygotowuję zalewę i poddaję je dalszej maceracji.Nie nalezy tylko uzywac soli przed obróbka termiczną w pzrypadku wątróbki i polędwicy wołowej,bo stwardnieje.Pytasz o solanki i saletrę ,dziś juz nie nalezy uzywac saletry ,a w przemysle jest wycofana z racji swej szkodliwości ,przyznaję ,ze w różnych przepisach gastronomicznych jest ona podawana ,w pzremysle mięsnym zabroniona i nie stosowana.Obecnie stosuje się w solankach gotowe mieszanki peklujące na bazie azotanów i azotynów,ich zadaniem jest utrzymanie pieknego rózowego koloru mięsa poprzez wchodzenie w reakcję z hemoglobiną krwi.Peklowanie mięsa to również przedłużanie jego trwałości.Takie mieszanki dostepne są w handlu pod nazwą SÓL PEKLUJĄCA.
    Ilość soli stosowana na kg mięsa to średnio 20 g,zakładając ,ze inne przyprawy nie zawierają juz soli. Zupełnie inaczej ma się proporcja jesli chodzi o zalewy do peklowania szynek i zalezy od wielu czynników ,jeśli ktos jest tym zainteresowany chetnię rozwinę temat .Pozdrawiam

  • Autor: klarax Data: 2005-06-29 23:07:41

    O właśnie: gdzie mogę znaleźć polski podział miesa na elementy i jego nazewnictwo handlowe, razem z rysunkami, jak dla głupiego (bo za moich czasów to nam dzielnicowy przynosił rąbankę i się brało co było, że tak powiem - bezimiennie, anonimowo).
    No a podział tuszy jest różny w innych krajach.

  • Autor: dorka Data: 2005-06-29 23:29:22

    Jeśli chodzi o świńską tuszę, to służę sznurkiem www.foodservice.pl, jagnięcina, która w Polsce mało popularna jest- rozbiór tu- www.netbrokers.pl
    Jak znajdę wołowinę, nie omieszkam podrzucić linka.

    Pozdrawiam
    Dorota

  • Autor: Halszka Data: 2005-06-30 11:34:56

    podaję stronkę ,na której znajdziesz interesujace Cię tematy i jeszcze wiele innych dotyczacych miesa www.wedlinydomowe.pl .Pozdrawiam

  • Autor: jp21 Data: 2005-11-17 12:15:56

    Cześć Halszka :)
    jeśli nie sprawi Ci to kłopotu , to poproszę o przepisy do peklowania mięs
    cieplutko pozdr Rysiek

  • Autor: matyldusia Data: 2005-05-19 12:19:58

    No to chyba tylko Readers Digest może króliki zaliczyć do drobiu... Ze o szaraczkach nie wspomnę

  • Autor: inka21 Data: 2005-05-19 12:54:30

    nie to ja zaliczyłam- nie zerżnęlam z podanego źródla tylko się na nim oparłam, (krolik powinien należec do dziczyzny ale pasowal mi lepiej do drobiu bażant zresztą też), ale pewnie znalazł by się ktoś następny i probowal udawadniac ,ze bażant należy do ptactwa, pozdrawiam ,inka21

  • Autor: Dareczka Data: 2005-05-19 18:15:05

    No...ja też jestem pod wrazeniem...zresztą nie tylko odnośnie tej wiadomości
    ..wszystkie przepisy i wiedza z każdej dziedziny kulinarnej jest imponująca..Jeszcze raz dziękuję:-)

  • Autor: matyldusia Data: 2005-05-19 20:59:59

    Bażant to bażant, ale daruj królikowi towarzystwo rozgdakane....Nie może być po prostu osobno?

  • Autor: klarax Data: 2005-05-20 01:28:44

    Oczywiście - przecież na Wielkanoc kicajki znoszą jajka - to wie każde dziecko.
    Tak jak ptastwo wodne zalicza się do ryb i zjada się na posty.

  • Autor: matyldusia Data: 2005-05-20 19:36:14

    A wigilijnego karpia można ponoć bez trudu (i różnicy dla konsumujących) spreparować z cielęcinki. Takie bywają mistyfikacje.

Przejdź do pełnej wersji serwisu