Forum

Kuchenne porady

Małosolne

  • Autor: ira Data: 2005-06-23 09:44:49

    Może znacie niezawodny przepis na ogórki małosolne?Niby łatwizna, ale.......... hmm. POZDRÓWKI

  • Autor: jula101 Data: 2005-06-23 10:53:31

    słój 5 litrowy ( w PLUSie pokazały się ładne słoje z zakrętka 4,5l akurat do kiszenia), od 1,5 do 2 kilogramów ogórków, ( bardzo ważne żeby nie były "zaparzone" tylko świeże);
    pół główki czosnku, pęczek koperku lub kilka gałązek suchego kopru; 3 łyżki czubate soli; wody ok 2 - 2,5 l;
    ogórki najlepiej żeby ok pół godziny moczyły sie w zimnej wodzie; umyte wkładasz do słoja, od czasu do czasu dodając obrany i pokrojony w grube plastry czosnek; na wierzch koperek ( mogą być same grube gałązki), zagotowaną wodę solisz i zalewasz ogórki - możesz zalać bardzo ciepłą wodą - szybciej sie ukiszą; dobrze żeby ogórki nie wystawały ponad wodę, przykryć słój lub zakręcić; ogórki są dobre po 3-4 dniach;
    jeszcze rada - żeby ogórki bardzo szybko były kiszone to można : 1. odciąć końce i naciąć boki ogórków
    2. na wierzch włożyć suchy chleb najlepiej razowy
    życzę smacznego

  • Autor: Stella Data: 2005-06-23 13:29:36

    Proponuje zakisić ogórki w dużej butelce od wody mineralnej .Poprostu są pyszne i mają bardzo aromatyczny smak.Warunek butelka musi być wypełniona ogórkami w całości bo inaczej nie będzie tego smaku .Gdy ukisną odlewamy trochę wody i poprostu odcinam szyjke butelki.SMACZNEGO.

  • Autor: inka21 Data: 2005-06-23 13:33:50

    ja zalewam wrzątkiem i też nie gotuję , inka21

  • Autor: marinik Data: 2005-06-23 16:20:12

    nie kumam
    :(((
    jak przepychasz te ogory przez waziutenka szyjke w butlach po mineralce?????

  • Autor: Stella Data: 2005-06-23 16:43:40

    są przecież butelki po wodzie mineralnej o pojemności 5 l. o średnic szyjki 4 cm.prawie każdy ogórek się tam przciśnie.

  • Autor: marinik Data: 2005-06-23 17:28:38

    ha ha ha - to typowy przyklad rozumowania, kiedy czlowiek czyms sie zasugeruje. Kupuje zgrzewki mineralki w butlach po 1,5 l i jakos plamy na mozgu dostalem, bo te 5-litrowe calkiem mi wyszly z pamieci

  • Autor: małgośka04 Data: 2005-06-24 08:37:19

    Super pomysł z tą butelką.Idealny na impreze przy grillu czy nawet na wakacje nad wodą.Zabezpieczyc tylko butelke i mozna ja przechowywac np w jeziorku.Tak własnie zrobię.Pozdrawiam.

  • Autor: marinik Data: 2005-06-23 11:13:25

    he he - fajnie, ze powstal taki watek, bo sam ciekaw jestem ile wersji bedzie.
    moja jest uwarunkowana miara kamiennego posiadanego garnka, a zatem:
    - ogorki - 1,5 kg,
    - koper - duzo,
    - czosnek - duzo,
    - kawalek korzenia chrzanu lub lisc chrzanu,
    - kilka lisci wisnie (o ile sa dstepne)
    - zalewy tyle, aby wszystko przykryc (lyzka soli na litr wody).

    Lubie tez wersje pikatna uzyskiwana przez dodanie do kiszenia paru papryczek wscieklych, a prz ich braku - ostrej papryki w proszku.
    Takie wsciekle malosolne to calkiem inne malosolne

  • Autor: Stella Data: 2005-06-23 16:03:19

    mozna też dołożyć liśćie winorona i czarnej porzeczki.

  • Autor: klarax Data: 2005-06-23 11:17:44

    7-prozentowa solanka, czyli jedna łyżka soli na litr wody - przegotować. Ogórki umyć i, ponieważ mają być małosolne, poobcinać końcówki.
    Układać warstwami: koper (z baldachami i łodygami), chrzan (albo liście chrzanu), czosnek, ogórki; dobrze robią liście wiśni.
    Zalać solanką, położyć talerzyk na ogórki, obciążyć (żeby żaden ogórek nie wystawał z solanki).
    Na chybcika, jasne, zalać gorącą solanką

  • Autor: Stella Data: 2005-06-23 13:31:49

    Zalewam tylko ciepłą wodą,nigdy nawet jej nie gotuję.

  • Autor: klarax Data: 2005-06-23 14:13:39

    przy gotowaniu niszczone są nieporządane mikroby oraz wytrąca się kamień.

  • Autor: Stella Data: 2005-06-23 16:12:00

    zapomniałam dodać że butelkę zakręcamy,a wody nigdy nie gotuję bo uważam że czosnek jest wkladany żeby ogórki były smaczne ale też dlatego że to jest naturalny antybiotyk który uzdatnia naturalnie wodę.

Przejdź do pełnej wersji serwisu