Forum

Kuchenne porady

Wino z porzeczek bez drożdży

  • Autor: emiloos Data: 2005-07-19 14:24:12

    Czy ktoś z Was Kochani dysponuje może przepisem???

    Pozdrawiam,
    emiloos

  • Autor: Uretan Data: 2005-07-19 14:55:03

    Każdy owoc (jeśli go nie umyjesz dokładnie) ma na powierzchni drożdże. Tylko, że często są one dzikie (w odróżnieniu od szlachetnych) i fermentacja z ich udziałem może być "dzika" tzn. może szybko się kończyć i przechodzić w octową, albo dawać niemile pachnące fuzle. Ale zawsze możesz zaryzykować: z owocków (nie mytych) wyciskasz (za przeproszeniem) moszcz, dosładzasz ( na 5 l soku ok 1 kg cukru lub glukozy) i stawiasz z rurką fermentacyjną. Masz ok. 80% szansy na to, że prawidłowo zafermentuje. Ja do tej pory robiłem w ten sposób tylko wino z winogron, oraz zacier z węgierek.

  • Autor: kucharkalitewska Data: 2005-07-19 17:41:23

    Namawiam Cię jednak żebyś kupiła drożdże(tanie i dostępne) i zrobiła matkę drożdżową

  • Autor: alman Data: 2005-07-19 19:21:05

    Robię właśnie wino z porzeczek, tzn. zrobiłam tzw.nastaw z rozgniecionych owoców, cukru i drożdzy. Za kilka dni będę zlewać i zakładać rurkę fermentacyjną. Aż się boję jak to wyjdzie, bo nigdy tak nie robiłam a przepis wzięłam z jakiejś strony. A co zrobię z butlą tego nastawu jak zrobi się ocet? Ogłoszę przetarg na kupno octu porzeczkowego?

  • Autor: emiloos Data: 2005-07-20 14:25:23

    Oooo, dzięki za wytłumaczenie. To nie dla mnie, tylko dla sąsiadki, uparła się żeby było bez drożdży, nie wiem czemu... dzięki jeszcze raz. Pędzę przekazać.

Przejdź do pełnej wersji serwisu