Forum

Kuchenne porady

Co lepsze kefir czy maślanka?

  • Autor: agusia913 Data: 2005-07-25 19:24:30

    No właśnie co lepsze i czym się różnią?

  • Autor: klarax Data: 2005-07-25 19:27:45

    kefir to zepsute mleko, a maślanka to toto, co zostaje po produkcji masła

  • Autor: rynia2 Data: 2005-07-25 20:56:44

    Ja oczywiście wolę maślankę, bardzo uwielbiam jadać młode ziemniaczki z koperkiem i do tego maślanka.

  • Autor: renataz36 Data: 2005-07-26 07:21:58

    Ja też wolę maslankę i polecam tę "Mrągowską" dośc gęsta a nie sama woda:-)

  • Autor: madzina Data: 2005-07-26 08:18:17

    Ja też jestem fanką maślanki! ale kefirkiem nie pogardzę! pozdrowienia madzina!!!

  • Autor: Animozja Data: 2005-07-26 08:56:45

    Jeżeli jest gęsta, to znaczy, że została zagęszczona mlekiem w proszku. Prawdziwa maślanka jest prawie przezroczysta, cieniutka i bardziej kwaśna niż toto, co jest sprzedawane pod tą nazwą.

    Czy ktoś z Was próbował zrobić masło (a więc i maślankę) z kupnej śmietany? Proszę podzielić się doświadczeniem!

  • Autor: Uretan Data: 2005-07-26 11:47:37

    Użytkownik Animozja napisał w wiadomości:
    > Jeżeli jest gęsta, to znaczy, że została zagęszczona mlekiem w proszku.
    > Prawdziwa maślanka jest prawie przezroczysta, cieniutka i bardziej kwaśna niż
    > toto, co jest sprzedawane pod tą nazwą.
    >
    > Czy ktoś z Was próbował zrobić masło (a więc i maślankę) z kupnej śmietany?
    > Proszę podzielić się doświadczeniem!
    Niekoniecznie. Na działce czasem sam robię masło ze śmietany zebranej klasycznie z mleka (od krowy, niepasteryzowanego). Wlewam śmietanę w duży słoik, siadam przed telewizorem i wytrząsam. Po pewnym czasie wydziela się masło w postaci ziaren, które ugniatam i przepłukuję wodą. Natomiast maślankę odstawiam do lodówki. Jest prawdziwa, dość gęsta i tłusta, na pewno tłustsza od standardowego kefirku. I za to ją lubię

  • Autor: Animozja Data: 2005-07-26 14:16:59

    Użytkownik Uretan napisał w wiadomości:
    > Użytkownik Animozja napisał w wiadomości:
    > > Jeżeli jest gęsta, to znaczy, że została zagęszczona mlekiem w proszku.
    > > Prawdziwa maślanka jest prawie przezroczysta, cieniutka i bardziej kwaśna
    > niż
    > > toto, co jest sprzedawane pod tą nazwą.
    > >
    > > Czy ktoś z Was próbował zrobić masło (a więc i maślankę) z kupnej
    > śmietany?
    > > Proszę podzielić się doświadczeniem!
    > Niekoniecznie. Na działce czasem sam robię masło ze śmietany zebranej
    > klasycznie z mleka (od krowy, niepasteryzowanego). Wlewam śmietanę w duży
    > słoik, siadam przed telewizorem i wytrząsam. Po pewnym czasie wydziela się
    > masło w postaci ziaren, które ugniatam i przepłukuję wodą. Natomiast maślankę
    > odstawiam do lodówki. Jest prawdziwa, dość gęsta i tłusta, na pewno tłustsza
    > od standardowego kefirku. I za to ją lubię
    Ale na pewno jest rzadsza od maślanki sklepowej.
    Też czasem robię masło, w 4-litrowej butli (słoik też jest ok, tylko się go niewygodnie trzyma). Trochę przepłukuję, ale nie za bardzo, bo szybciej twardnieje, i - jeżeli wiem, że będziemy je jeść przez kilka dni - dodaję sól. Maślanka znika w gardłach niemal natychmiast.

  • Autor: ekkore Data: 2005-07-26 08:32:45

    jakze trafnie to określiłeś. ani jednego, ani drugiego dobrowolnie nie wypiję. Wyjątek stanowi kefir jedzony łyżką z miski razem z młodymi kartofelkami z koperkiem (na łyżce muszą być ziemniaki, toto zanurza się w kefirze i tylko w takiej postaci trafia do buzi. Jak zostanie w misce a ziemniaczków zabraknie - to się wylewa).

  • Autor: Animozja Data: 2005-07-26 08:58:21

    Zapytałam kiedyś w sklepie zimą o maślankę, a pani na to:
    - Zimą się maślanki nie produkuje.
    Zatkało mnie i nie zapytałam, czy produkuje się masło :)

Przejdź do pełnej wersji serwisu