Forum

Gawędy o jedzeniu

Dania wyłącznie dwuskładnikowe

  • Autor: Duniasza Data: 2005-08-06 19:03:10

    Ostatnio z Mężem zastanawialiśmy się nad daniami dwuskładnikowymi. Ile ich znamy? Wyszło nam, że : kotlet studencki: Jajko+bułka tarta, snelka: bułka + mleko; (Bahus czy wiesz co to jest? Bo ja nie jestem pewna, ale tak to danie w domu nazywamy), No i inwencja nam się skończyła, bo czy Fasolka z bułką tartą to danie 2 czy 3 składnikowe? No i siedzimy i myślimy.....

  • Autor: till Data: 2005-08-06 19:51:44

    kogiel- mogiel ,jajecznica , surówka z marchewki tartej , zupa mleczna z jednym dodatkiem ( ryż, kasza manna, płatki owsiane ,...), ryż z owocami (jak wyżej) , parówki z zóltym serem ....

  • Autor: klio Data: 2005-08-06 20:12:51

    Pamiętam z dziecinstwa, że u nas snelka to było bulibuli czyli bułka najlepiej dwudniowa podrobiona i zalana gorącym mlekiem do tego łyżeczka masła i trochę cukru. Pycha śniadanko.

    klio
    ~(*_*)~

  • Autor: nellie Data: 2005-08-06 21:51:50

    A ja nie pamietam jak to u mnie w domu sie nazywalo....ale uwielbialam to jak bylam dzieckiem i chyba musze sobie to zrobic bo calkiem zapomnialam jak to smakuje...aha moja mam robila to z chalki, cieplego mleka i miodu albo cukru.....pyyycha

  • Autor: Duniasza Data: 2005-08-06 22:28:55

    Zgadza się - w takim razie dobrze nazwa dobrana. Bo i ja z dzieciństwa to danko pamiętam. Nie byłam pewna. Pamięć jest zawodna.

    No to mamy więcej dań do kolekcji. Zaczęliśmy selekcję, bo ja obstawałam za tym, że makaron, parówka czy bułka to z zasady wieloskładnkowe rzeczy, ale zawęziło to nam poszukiwania.

    Marchewkę z cukrem....mniam, też pamiętam z dzieciństwa. Ale mlecznej zupy nie lubiłam.

    Ryż na mleku - owszem dwuskładnikowy. Ale z owocami? Toż trzeba go ugotować na wodzie!


  • Autor: bahus Data: 2005-08-06 22:39:50

    Snelka to z niemieckiego (schnell), czyli coś szybkiego. Pod tą nazwą (spolszczoną) kryje się wiele potraw superszybkich. Są to przeważnie wszelkie odmiany pieczywa zalanego gorącym lub zimnym mlekiem, maślanką czy śmietaną. U mnie w domu snelka to było już czerstwe ciasto drożdżowe zalane zimnym mlekiem. (Taki sposób na nie wyrzucanie czerstwego pieczywa)
    Bahus

  • Autor: Duniasza Data: 2005-08-06 23:48:10

    Wiedziałam Bahus, że mogę na ciebie liczyć. Dzięki.

  • Autor: matyldusia Data: 2005-08-07 23:01:12

    A chleb ze smalcem?

  • Autor: emiloos Data: 2005-08-09 13:57:43

    Hmmm a chlebek maczany w jajeczku i smażony? Ziemniaczki z koperkiem (masełkiem)? Cukinia z kiełbasą? Żeberka z kapustą? Ryż smażony z jajkiem? Grzanki z czosnkiem? Grzybki ze śmietanką? Czy przyprawy też się liczą?

  • Autor: Duniasza Data: 2005-08-09 18:38:50

    Muszą być tylko dwa składniki. Przyjmujemy tylko założenie, że jak coś jest nierozdzielne to jest to jeden składnik.

Przejdź do pełnej wersji serwisu