Forum

Kuchenne porady

Jak się suszy grzyby?

  • Autor: Karolina_XV Data: 2005-10-13 11:01:12

    Witam!
    Jestem początkującą kucharką i potrzebuję porady. Dostałam wczoraj całą reklamówkę grzybów leśnych od koleżanki Chciałabym je ususzyć, ale nie za bardzo wiem jak. Napiszcie mi po kolei co mam zrobić z tymi grzybami. Czy najpierw umyć? Czy trzeba pokroić na kawałki? A co z ogonkami - też się je suszy? Jestem zielona w tym temacie. Obiło mi się też kiedyś, że grzyby się nawleka na nitkę i rozwiesza. Ile tak powinny wisieć? Jaki sposób najlepszy?
    Z góry Wam dziękuję za wszystkie wypowiedzi i czekam z niecierpliwością.

  • Autor: jasia Data: 2005-10-13 12:40:26

    Ja do suszenia grzybków mam porobione ramki z cienkich listewek z rozpiętą siatką nylonową. Na siatce rozkładam grzyby oczyszczone i pokrojone. Siatkę z grzybami na gorący kaloryfer. Oczywiście , kaloryfer musi być żeberkowy. Ramki są dopasowane do kaloryferów, aby nie spadały. Ten sposób stosuję od lat i bardzo się sprawdza.
    Ususzone grzybki - wiadomo do słoja.
    W tym roku jeszcze nic nie ususzyłam. Ale jest nadzieja... właśnie pojawiły się grzyby i mam zamiar......OCH, TO BEDZIE GRZYBOBRANIE !
    jasia

  • Autor: renataz36 Data: 2005-10-13 13:19:17

    A ja się podziele innym sposobem na ususzenie na 2 - 3 grzybków bo po wędzrówkach po działce czasem tak własnie mam i nie wiem co z nimi zrobić. Otóż koleżanka poradziła mi oczyścić i pokroić grzybki a nastepnie układać na pergaminie na półce w lodówce. Schną może powoli ale naprawde wychodzi. Pozdrawiam

  • Autor: rynia2 Data: 2005-10-13 14:20:46

    Ja obieram czysto grzyby , kroje je w cienkie plasterki.Biorę igłę z nitką i nawlekam grzyby na nitkę , W piekarniku mam kratkę żeliwną wyciągam ją i na niej robię sobie haczyki z drutu i zaczepiam nitki z nawlekanymi grzybami . Wkładam grzyby do piekarnika , piekarnik ustawiam na 150 stopni ,i  suszę grzyby tak długo , aż całkowicie wyschną.Grzyby suszymy przy lekko odchylonych drzwiczkach. Odchodzi piękny zapach suszonych grzybów. Po wyjęciu są  pięknie ususzone i  żółciutkie.

  • Autor: inka21 Data: 2005-10-13 15:32:05

     ja powiem tak: do sloikow grzybow nie daję bo lubią w nich zagnieżdzac sie mole, najlepiej choc malo estetycznie sprawdzają sie torebki  po mące i cukrze, suszenie preferuję jak najbardziej na slonku na siatce metalowej na stelarzu, a oprocz tego  jeszcze stosuję inny rodzaj przedlużania grzybkom zycia- poprostu je kroję w paski , wklądam do worka nylonowego ,szczelnie zawijam i wkładam do zamrażalnika- potem mam pyszną zupkę lub risotto ze świeżych grzybów ,możesz etż suszone grzyby zmielic na proszek w mlynku do kawy - idealnie nadaje się  na zupy- kremy inka21

  • Autor: alman Data: 2005-10-14 15:40:55

    Suszone grzyby przechowuję w słoiku szklanym, wkładając równocześnie liść laurowy, który zapobiega "zamieszkaniu" w nich wszelkich żyjących, a niepożądnych istotek,

Przejdź do pełnej wersji serwisu