Forum

Kuchenne porady

Chleb z maszyny

  • Autor: przemek11111 Data: 2005-10-26 22:27:13

    Witam serdecznie wszystkich grupowiczów. Zarejstrowałem się przed chwilą ale od kilku dni przeglądam grupę i bardzo mi się podoba. Mam pytanie, od kilu dni jestem posiadaczem maszyny do pieczenia chleba (Clatronic BBA 2605) w instrukcji obsługi jest podanych kilka przepisów na chleb, do większości z nich potrzebna jest mąka typ 1050, gdzie w Warszawie można kupić taką mąkę albo czym można ją zastąpić (mam na myśli inne typy mąki). Kipiłem dzisiaj mąkę razową typ 2000, mam mąkę 1850, 650, 550 a mąki 1050 nie mogę namierzyć. Czy da się mając dwie różne mąki np 550 i 2000 jakoś je połączyć aby uzyskać coś na podobieństwo mąki 1050.
    I drugi pytanie o zakwas. Razem z maszyną zakupiłem opakowanie suchecho zakwasu. W wielu przepisach na chleb jest mowa np. o szklance płynnego zakwasu a nie o zakwasie suchym, czy można w ziązku z tym rozpuścić pewną ilośc suchego zakwasu w np. szklance wody i dodać do ciasta i czy efekt będzie ten sam.
    Z góry dziękuję za poradę.

  • Autor: Gusia Data: 2005-10-27 10:17:16

    Witaj wśród nas. Zacznijmy od mąki: raczej ciężko będzie kupić mąkę typ 1050, prawdę mówiąc sama się z taką jeszcze nie spotkałam. Maką 450 to raczej mąka do biszkoptów, jest to mąka bardzo mocno oczyszczona, często słabo chłonie wilgoć, przy chlebach lepiej sobie ją darować. Makę typ 500 używam do ciast kruchych, pierogów, kopytek i tego typu potraw. Mąka 550 już bardziej nadaje sie do chleba i zawsze jak jest wpisane mąką pszenna w moim przepisie pozostawiam dowolność, można użyć 550, 500. Mąką typ 650 to maka bułkowa i ona bardzo fajnie się sprawdza w chlebach, bułkach czy chałkach i często jej używam. Maka typ 850 lub 750 to typowa mąka chlebowa, niestety ciężko ją dostać, najczęściej spotykam ją niestety na stronach wysyłkowej sprzedaży. Maka żytnia chlebowa to typ 720. Mąka typ 2000 to mąka razowa żytnia, mąka typ 1850 to mąka razowa pszenna tak zwana graham. Przy wypieku chleba kieruję się jedną zasadą nie daję więcej niż 50% mąki żytniej. Najlepsza proporcja to 30% żytniej i reszta pszenna, ale na przykład przy razowym chlebiem ziemniaczanym proporcja niecałych 50% mąki żytniej razej super sie sprawdza. Dodatek ziemniaków do chleba powoduje, że chleb jest dłużej świeży, nieczerstwieje (mi sie jeszcze nie zdarzyło) i jest bardziej taki sprężysty, ogólnie jak dla mnie lepszy, zwłaszcza gdy jest chleb razowy i najważniejsze nie kruszy się. Mieszanie mąk róznego typu nie da ci innego typu mąki, powstanie po prostu mieszanka. Maka każdego typu różni się stopniem oczyszczenia. Nie wiem jak wygląda przepis więc trudno mi doradzać, ale ja lubię kombinować, jeżeli chcesz, żeby chleb był trochę razowy możesz dac mąkę 650 i zastąpić 3/4 szklanki na przykład mąką 1850 i masz chleb pszenny taki lekko razowy, nie będzie on taki naprawdę razowy, ale dodatek razowej będzie widoczny w wyglądzie chleba lub możesz dodac zamiennie 1 szklanke razowej żytniej i będzie chlebek razowy mieszany, bardzo smaczny zresztą.
    Co do zakwasu, przeczytaj przede wszystkim instrukcje, moze sie okazać, że wystarczy dodac 1/2 szklanki ciepłej wody i kilka łyzek wody, żeby go ożywić, a potem przez kilka dni dodawac po 1/2 szkalnki wody i 1/2 szkalnki mąki żytniej chlebowej, żeby go hodowac i tylko wrazie potrzeby odlewac 1 szklankę zakwasu a potem go odżywić. Trudno doradzać nie wiem co to za zakwas suchy. ja jednak sama hoduję zakwas. Przygodę z maszyna proponuję rozpocząć od wypieku najprostszego chleba: 500g mąki, 1/2 szklanki wody, 1/2 szklanki mleka, 2 łyżki oleju, 10g drożdży świeżych, 1 łyżeczka soli. W zależności od maki i jej chłonności radzę uważac z wodą i stopniowo ją dodawać, czasami mąka źle chłonie i w maszynie wyjdzie breja. dlatego trzeba na początku do maszyny przez szybke zaglądać i wrazie czego dodać mąkę lub wodę po łyżce, tak żeby uzyskać ładną elastyczna i miękką kulę, ale nie klejącą.
    Wrazie jakichś pytan chętnie odpowiem

  • Autor: przemek11111 Data: 2005-10-27 11:57:03

    Bardzo dziękuję Gusiu za Twoją wyczerpującą odpowiedź, jest to dla mnie bardzo poumocne. Zaraz więc ostro przystępuję do eksperymentowania. Musze jeszcze poszukać mąki żytniej bo do tej pory jej nie znalazłem i biorę się do roboty a zamiast 1050 będę używał typu 650. Jeszcze raz dziękuję. Pozdrawiam

  • Autor: Kwiryna Data: 2005-10-27 12:48:13

    Odwiedź sklepy i stoiska ze zdrową żywnością. Tam jest o wiele bogatyszy wybór mąk. Może coś dostaniesz. 

  • Autor: Gusia Data: 2005-10-31 08:59:48

    Maszyna pozwala utrzymać stałą temperaturę, a to jest często dość ciężkie do uzyskania w zimie, gdy mrozy za oknem, więc maszyna świetnie się nadaje do wyrastania ciasta. Jasne, że chleb upieczony w piekarniku jest pyszny, ale chlebek z maszyny to duże ułatwienie, zwłaszcza gdy się pracuje, albo chce się miec świeży ciepły chlebek na śniadanie, ustawiasz timera i jak wracasz z pracy masz już gotowy chleb, tak samo rano. Nie ma nic przyjemniejszego niż zapach świeżego chleba budzący cię, zwłaszcza gdy za oknem śnieg, mróz i nie chce się wyściubić nosa z domu, żeby iść po pieczywo. Maszyna to po prostu ułatwienie, zresztą ja uważam, że po to wynaleziono te wszystkie urządzenia, żeby nam ułatwić życie, ale fakt pozostaje faktem, że w zimowe soboty i niedziele piekę chleby w piekarniku, ciasto wyrasta często w maszynie, chyba że robię chleb na samym zakwasie, wtedy niska temperatura mu niestraszna, po prostu rośnie sobie wolniej, a ja cały czas trzymam włączony piekarnik, w kuchni robi się cieplutko i przytulnie i to jest sama przyjemność. W lecie natomiast przy upałach niebardzo człowiek ma ochotę na grzanie w kuchni jeszcze dodatkowo piekarnikiem. Maszyna to dla mnie taki ratunek naniemoc twórcza i bardzo duże ułatwienie. Nikogo nie namawiam do kupna maszyny, to jest indywidualny wybór

Przejdź do pełnej wersji serwisu