Forum

Kuchenne porady

Biala kielbasa

  • Autor: Lucia55 Data: 2005-11-10 11:14:04

    Moze ktos zna przepis na dobra biala kielbase.?Robilam dwa razy i nie wychodzi mi taka jak powinna byc. Problem polega  u mnie z dodatkiem soli peklowej tzn. nie wyczuwam ile jej dodac bo jak dodalam jej za duzo to kielbasa rozleciala sie w gotowaniu.Kupienie soli peklowej tez jest problemem bo najczesciej w sprzedazy jest sol zmiekczajaca mieso ,ktoro trzeba oplukac po jakims czasie  a sol peklowa zgodnie z przepisem na odwrocie ma inne zastosowanie bo do upieczenia miesa a nie dodatku np.do kielbasy.Poprosze o rade bo zblizaja sie swieta i mozna by bylo zrobic troszke swojej kielbaski!

  • Autor: Masza Data: 2005-11-10 11:55:14

    Kilka razy robiłam kiełbasę.Co prawda do wędzenia, ale zawsze degustujemy ją gotowaną, żeby sprawdzić, czy się udała. NIGDy nie dodajemy soli peklowanej lecz normalną, kłodawską. Najpierw kroimy mięso, mielimy na dużych oczkach. Mieszamy z pieprzem, solą i wodą. To musi trochę odpocząć (poleżeć). A wtedy dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek.Potem na specjalną maszynę naciągamy flak i heja- mięso w tenże. Można też użyć specjalnej nakładki na maszynkę do mięsa. A potem kiełbaska sobie trochę podsycha. Albo od razu się gotuje... A u nas wędzi, jak juz wspomniałam. Mniam.

  • Autor: inka21 Data: 2005-11-10 17:30:45

    KIEŁBASA BIALA POLSKA SUROWA

    A. Surowiec: na 5 kg kiełbasy
    1. Wieprzowina kl I nie peklowana 1,0 kg
    2. Wieprzowina kl II nie peklowana 3,5 kg
    3. Wołowina kl I lub II nie peklowana 0,5 kg
    B. Przyprawy i materiały pomocnicze:
    I. Przyprawy
    1. Sól warzonka 0,11 kg
    2. Pieprz naturalny 0,005 kg
    3. Czosnek 0,0035 kg
    4. Majeranek 0,005 kg
    Pieprz naturalny może zostać zastąpiony podwójną ilościa pieprzu ziołowego.
    Majeranek może zostać zaniechany a ilość czosnku można podnieść do 0,10 kg.
    II. Materiały pomocnicze.
    Kiełbaśnice ośrednicy 32-36 mm (mozna dostać na rynku lub w masarni)
    C. Postać produktu po obróbce
    Wieprzowina kl I rozdrobniona na wilku (w maszynce) przez siatkę 13 mm, wieprzowina kl II - przez siatkę 10 mm, wołowina kl I lub II - przez siatkę 2-3 mm i kutrowana. Wystarczy przepuścić przez siatkę 2-3 mm dwa razy.
    D. Postać gotowego produktu
    Kiełbasa nie odkręcana w zwojach.
    E. Wydajność gotowego produktu
    w stosunku do surowca nie peklowanego przeciętnie 110%
    KIEŁBASA BIAŁA SUROWA

  • Autor: Halszka Data: 2005-11-10 17:50:55

    Masz rację ,to przepis na kiełbase białą jaki obowiązywał kilka lat temu w przemysle mięsnym,tylko jak taki normalny zjadacz chleba oceni klasy mięsa ,a do tego sa niedostepne w sprzedazy detalicznej.Chciałam jeszcze odpowiedziec na pytanie Lucii ,dlaczego kiełbaska się rozleciała .Sól peklowa nie ma nic wspólnego z tym zapewniam Cię ,a jedyną przyczyną może być zbyt wysoka temperatura parzenia .Kiełbas nie mozna gotować a jedynie parzyć .Nalezy podgrzać wodę do temp ok 80 stopC włozyć kiełbaskę,temp się obnizy nieco, utrzymywać ją na poziomie ok 75 stopC czas parzenia ok 20 -30 min.

  • Autor: Halszka Data: 2005-11-10 17:41:05

    Pewnie pochodzisz z regionu gdzie święta bez białej kiełbasy to tak jak bez choinki.Podam Ci przepis na białą kiełbasę ,robię ją od wielu lat w domu no i od 30 w pracy,ale ta domowa jest znacznie lepsza ,wiadomo nie interesuje mnie zysk, jak masowych producentów.Tradycyjna kiełbasa biała powinna być robiona z dodatkiem soli zwykłej ,poniewaz powinna być w srodku szara a nie czerwona .Sól peklowa powoduje ,że mięso przepekluje i jest czerwone,a w tej kiełbasie jest to niewskazane.Podam Ci przepis na 5 kg takiej kiełbaski
    3,5 kg mięsa wieprzowego może być łopatka skrecić przez maszynkę o duzych oczkach
    1,5 chudego boczku lub podgardla skrecić przez maszynke na nieco mniejszych oczkach
    0,09 sól zwykła /w domowej produkcji wędlin liczę 18 dkg na 10 kg mięsa/
    2-3 ząbki czosnku wg upodobań 2 łyżeczki pieprzu nat
    1 łyzka majeranku jeśli lubisz
    2 szklanki wody bardzo zimnej dokładnie wymieszac z chydym mięsem/ok 10 min/i solą , pozostawić na pół godziny
    Następnie dodać boczek ,resztę przypraw i wymieszac,Nadziewac w jelita odkręcić w mnijsze kawałki.Dalej wg uznania ,parzyć ,piec .Nie musze przypominac ,że kielbasa biała ma bardzo krótką trwałoć ,nalezy ją szybko zjadac.Powodzenia

  • Autor: Lucia55 Data: 2005-11-10 20:19:00

    Bardzo dziekuje za przepisy ,wyciagne wnioski dlaczego mi nie wychodzila a was zapraszam do Gorzowa Wielkopolskiego na biala kielbase po pasterce bede Czestowac.Pozdrawiam!!!!!

  • Autor: Halszka Data: 2005-11-10 21:38:13

    :)dzięki ,to miłe mam tylko 70 km ,ale tez jak zwykle zrobie kiełbasę białą.Przypuszczałam ,że jesteś z Wielkopolski ,bo tylko tu biała kiełbasa to niemal rytuał no i oczywiscie z majerankiem.Smacznego.

  • Autor: jagoda85 Data: 2005-12-02 22:08:49

    Pytanie, czy można zrobić białą kiełbasę z mięsa drobiowego, ewentualnie z dodatkiem wołowego? Niestety nie bardzo możemy jeść mięso wieprzowe.

  • Autor: Uretan Data: 2005-12-03 18:18:36

    Użytkownik jagoda85 napisał w wiadomości:
    > Pytanie, czy można zrobić białą kiełbasę z mięsa drobiowego, ewentualnie z
    > dodatkiem wołowego? Niestety nie bardzo możemy jeść mięso wieprzowe.
    Można, mięsa drobiowego na podane ilości składników trzeba brać ok. 10% więcej(jest bardziej wodniste). Za to wody o 1/3 mniej

  • Autor: jagoda85 Data: 2005-12-03 21:11:57

    Bardzo dziękuję. Pozdrawiam.

  • Autor: grazka13 Data: 2005-12-03 11:06:48

    Nie tylko w Wielkopolsce - na Śląsku Opolskim też.

  • Autor: pandora Data: 2005-12-02 22:18:22

     A czy można ją zrobić do słoików (i w tych słoikach pasteryzować)?
    p.

  • Autor: ZdzisławZbigniew Data: 2006-03-24 16:54:36

  • Autor: lajan Data: 2005-12-03 06:14:41

    Hej Lucia55 podaj adres, wpadnę z flaszką. Z Krzyża to tylko 70 km . hahahahaha

  • Autor: Halszka Data: 2005-12-05 16:14:02

    Właśnie wpisałam przepis na białą kiełbasę w swoich przepisach wypróbowany ,polecam http://wielkiezarcie.com/przepis13215.html

Przejdź do pełnej wersji serwisu