Forum

Rozmowy wolne i frywolne

Odleżyny-co robić?

  • Autor: ABA Data: 2005-11-30 15:10:57

    Zwracam sie do was z prośbą o radę. Może ktoś zna sposób zielarski na powstałe odleżyny. Wiem, że to jest bardzo ciężko wyleczyć. Mam nadzieję, że upartością w leczeniu przynajmniej zmniejszę rany.

  • Autor: dominiczka Data: 2005-11-30 15:29:12

    Możesz spróbować robić okłady z oczaru wirginijskiego.Posiada wspaniałe właściwości ściągające i przeciwzapalne.Kupisz jego w sklepie zielarskim.
    .

  • Autor: asie_k Data: 2005-11-30 16:02:31

    Najlepszym leczeniem odleżyn jest zapobieganie ich powstaniu. Co można zrobić? Koniecznie należy zmniejszyć ucisk na podatne okolice, przekładać chorego, używać specjalnych materacy, podkładek i poduszek. Ważne jest utrzymanie skóry w suchym i czystym stanie, pomaga to zapobiec uszkodzeniu maceracji skóry. Istotne jest, by chora, jeśli to możliwe, pozostawała aktywna, ruch poprawia bowiem krążenie obwodowe, które ma znaczenie dla powstawania zmian na skórze.
    Leczenie odleżyn zależy od stopnia zaawansowania. Mniejsze i płytsze goją się samoistnie po wyeliminowaniu ucisku. Można spróbować kilka razy dziennie oklepywać skórę wokół nich, masować zaczerwienione miejsca (ale nie ranę) spirytusem, można też spróbować smarować odleżynę Solcoserylem lub maścią propolisową kupioną w sklepach zielarskich czy pszczelarskich (przedtem należy sprawdzić, czy chora nie ma uczulenia na propolis - bo to się czasami zdarza). Większe odleżyny wymagają usunięcia martwiczych tkanek, oczyszczenia rany oraz zastosowania nowoczesnych opatrunków, w skład których wchodzą hydrofilne polimery. Opatrunki takie są do nabycia w aptekach.

  • Autor: rulon Data: 2005-11-30 16:19:16

    Tak tak ja polecam osobiście opatrunki hydrokoloidowe są naprawdę wspaniałe. Ranę swoją drogą się oczyszcza a później przykleja odpowiedniej wielkości opatrunek który może być kilka dni nieodklejany. Polecam Granuflex przetestowałam an własnym dziadku który miał okropne odleżyny. Pamiętam że miał specjalny materac i łóżko wypożyczone żeby mu skrócić cierpienie. Jeśli osob dla której szukasz metody na odleżyny jest długo chora idź do lekarza i poproś o receptę na te opatrunki ze zniżką.(one nie sa tanie w granicach 5 zł za niewielki opatrunek a za większy około 30. pewna na 100% nie jestem bo używałam ich 7 lat temu)Pozdrawiam

  • Autor: EWA007 Data: 2005-11-30 16:54:29

    Dobrą metoda jest też podkładanie pod pupę owiniętego bandażem czy gazą kółka plastikowego (takiego do pływania dla dzieci, tylko dobrać takie z odpowiednią dziurą), można też zrobić (są i oryginalne, do kupienia) takie okrągłe kółeczka-podkładki pod pięty, to naprawdę duża ulga dla osoby stale leżącej.

  • Autor: ABA Data: 2005-11-30 21:39:54

    Dziękuje wszystkim za dobre rady.

  • Autor: inka21 Data: 2005-12-01 16:39:09

    no i jeśli tylkomozna chorego ruszac- należy regularnie obracaćgo na boki i podkładac "zakładki",aby nie opadał na plecy,polecam również oklepywanie spirytusem ( dodatkowo zabiezpiecza przed zachorowaniem na drogi oddechowe), jeśli chodzi o odleżyny na piętach,aby im zapobiec można stosowac ze zrolowanego ręcznika podkladkę pod stopy- nalezy je utrzymywać w lekkim uniesieniu ,inka21

  • Autor: ABA Data: 2005-12-02 17:45:04

    Wszystkim podziękowałam za dobre rady i Tobie Inko też bardzo dziękuję, że włączyłaś się do pomocy.

Przejdź do pełnej wersji serwisu