Forum

Gawędy o jedzeniu

Przepis na zupę makową ...

  • Autor: wiki_23 Data: 2005-12-15 10:14:47

    Kochani!!! A czy ktoś z Was posiada w swoich zbiorach przepis na zupę makową??? Kiedyś jeszcze w czasach narzeczeństwa (w sumie wcale nie tak dawno) byliśmy na Wigilii pracowniczej i tam zaserwowano nam taką zupkę... pychotka a później obiecałam mężowi że poszperam i znajdę gdzieś taki przepis, no i że zrobię mu taką zupkę! W zeszłym roku cały mak zużyliśmy do makówek(ale warto było ) a w tym zapodziałam gdzieś przepis... A przecież muszę dotrzymać obietnicy! Dlatego błagam, piszcie jeśli ktoś posiada przepis na w/w zupkę.
    Pozdrawiam i z góry dziękuję (bo mam nadzieję, że ktoś taki ma) Wiki

  • Autor: aga9999 Data: 2005-12-15 12:38:01

    Zupa makowa wg Makłowicza

    1 szklanka maku
    6 łyżek cukru
    5 ziemniaków
    4 łyżki masła

    Gotujemy ziemniaki.
    Ucieramy mak z odrobiną wody na makowe mleczko w razie potrzeby dolać troszke wrzątku.
    Dodać cukier i utrzeć. Dodać do ziemniaków(w wodzie w której się gotowało) dodać masła, nadal delikatni podgrzewać przez kilka minut.
    Podawać z ciemnym chlebem.

  • Autor: wiki_23 Data: 2005-12-15 16:12:59

    Serdeczne dzięki za dobre chęci ale z ziemniaczkami nie bardzo mi to podchodzi :) poza tym w necie przeszukałam większośc... i nieznalazłam:/

  • Autor: Sweetya Data: 2005-12-15 12:38:52

    Przykro mi szukałam w internecie, ale jedyne co znalazłam to była zupa ze...słomy makowej!!!chyba nie jesteś takową zainteresowana.
    Poszukam jeszcze w swoich zbiorkach-jeśli na coś trafię natychmaist wstawię.Pozdrawiam

  • Autor: aga9999 Data: 2005-12-15 12:45:48

    inny przepis..z tych wyszukanych w sieci
     a wiec
    potrzebny jest mak 
    mak musi byc taki,jak do makowca, sparzony, przekrecony jak najwieksza ilosc razy , doprawiony maslem i miodem , slodki z bakaliami i aromatyczny..no pyszny musi byc..
    do miski(duzej) trzeba nalac mleka , lekko podgrzanego,a do miski z mlekiem mak..ile??ano tyle zeby bylo w sam raz..jak sie zamiesza ma byc ten mak widac , ma byc zawiesiscie ,ale nie za bardzo..tak,zeby bylo smacznie. ma byc ten mak czuc ,ale to ma byc zupa ,a nie ciapka taka.
    a mleko ,przez to ze podgrzane ,przejmuje ten taki marcepanowy aromat maku...
    do plywajacych w mleku maku i bakalii dorzucamy :
    pszenice ( wersja ortodoksyjna)
    otreby ( moja ulubiona wersja)
    jakiekolwiek ziarna ,albo kombinacje wyzej wymienionych.. produkty mleczne z ziarnami smakuja wysmienicie

    mozemy dorzucic wiecej orzechow i rodzynek ,jak lubimy..
    mozemy doslodzic ,jezeli za malo slodkie ( chociaz jezeli mak byl dosc slodki to czasem nie trzeba)
    ale przede wszystkim musimy dorzucic polamane obwarzanki ..
    KONIECZNIE.
    obwarzanki sie rozmokna ,dlatego im twardsze tym lepsze

    a w ogóle poszukaj w sieci czegoś co się nazywa buluki, to po litewsku zupa makowa, to czego szukasz, ja nie znam litewskiego :(
    także nie mogę Ci pomóc jak znajdę coś więcej to wrzucę
    PZdr

  • Autor: wiki_23 Data: 2005-12-15 16:13:43

    Dzięki Aguiu to chyba to chyba to czego szukałam tylko w tamtej wersji było z łazankami:)pozdrawiam

  • Autor: aga9999 Data: 2005-12-15 17:39:43

    Zawsze do usług. Mam nadzieję że w czymś pomogłam. Pozdrawiam

  • Autor: elas Data: 2005-12-15 13:12:58

    Mam książkę kucharską słynnej Cwierciakiewiczowej i Kucharkę Litewską i jeszcze jakąś przedwojenną książke kucharską. Sprawdzę tam, moż ecoś będzie. Ale trochę cierpliwości. Własnie kończę remont i wszystkie książki jak i meble mam dokładnie zafoliowane. Zaraz biorę sie do szukania.

  • Autor: elas Data: 2005-12-15 13:35:20

    Przykro mi, ani pani Ćwierciakiewiczowa ani Kucharka Litewska nie przewidują podawania zupy makowej. Trzeciej książki niestety nie znalazłam. Gdy co, to dam znać.

  • Autor: elas Data: 2005-12-15 14:02:06

    Zaparłam się. Odnalazłam książkę, przy okazji zajrzałam do Kuchni Warszawskiej i nawet do Żydowskiej. I nic.
    Swoją drogą ciekawe z jakiej kuchni pochodzi zupa makowa. Może ktoś wie?.

  • Autor: Sweetya Data: 2005-12-15 14:17:07

    http://mojegotowanie.onet.pl/8503,ksiazka_przepis.html
    -cóś takiego tylko znalazłam

  • Autor: elas Data: 2005-12-15 14:29:43

    Zobacz jeszcze to, zupa makowo-migdałowa. http://www.naszemiasto.pl/kuchnia/tresc/41252_360_144.html

Przejdź do pełnej wersji serwisu