Forum

Kuchenne porady

szczupak

  • Autor: ka_sia Data: 2005-12-23 13:18:09

    napiszcie jak mogę przyrządzić szczupaka.W galarecie odpada bo u mnie nikt nie lubi.

  • Autor: Cewa2 Data: 2005-12-23 14:12:13

    To ci się rybka trafiła ...

  • Autor: bahus Data: 2005-12-23 15:45:18

    SZCZUPAK

    1. Szczupak faszerowany po polsku

    1 kg szczupaka,
    15 dag cebuli,
    3 dag masła lub margaryny
    8 dag bułki czerstwej,
    5 dag rodzynków,
    5 dag tartego chrzanu,
    2 jaja,
    mleko,
    1 dag żelatyny,
    30 dag włoszczyzny bez kapusty,
    2 dag ketchupu,
    sól, pieprz,
    liść laurowy
    ziele angielskie,
    ocet

    Oczyszczonego i wypatroszonego szczupaka umyć, oddzielić mięso od ości i skóry. Cebulę obrać, opłukać, drobno pokroić, usmażyć nie rumieniąc, zemleć razem z częścią mięsa z ryby oraz namoczoną w mleku i odciśniętą bułką. Następnie wymieszać z pozostałym pokrojonym w paseczki mięsem z ryby, opłukanymi rodzynkami, chrzanem i żółtkami doprawić do smaku, zawinąć w skórę ryby, potem w natłuszczoną płócienną serwetkę tak aby utworzył się wałek, obwiązać nitką, włożyć do wywaru z warzyw, dodać przyprawy i gotować około 50 min. na małym ogniu. Po ugotowaniu wyjąć, położyć na stolnicy, obciążyć deseczką, wystudzić. Wywar (300 ml) przecedzić, połączyć z ketchupem, namoczoną i rozpuszczoną żelatyną oraz białkami, zakwasić octem, roztrzepać trzepaczką, zagotować, doprawić do smaku, przecedzić przez lnianą ściereczkę o luźnym splocie. Wystudzoną rybę odwinąć z serwetki, pokroić ukośnie w plastry grubości 1 cm, ułożyć na półmisku, udekorować, i zalać tężejącą galaretą.

    2. Szczupak pieczony

    1 szczupak (ok.1,7 kg),
    1 szklanka gęstej śmietany,
    2 łyżki masła,
    2 łyżki bułki tartej,
    1 łyżka mieszanych ziół (bazylia, majeranek, estragon,
    cząber),
    sok z 1/2 cytryny,
    sól,
    pieprz,
    4 łyżki oliwy lub oleju,
    gałązki pietruszki do dekoracji.

    Rybę oskrobać, odciąć płetwy, usunąć oczy, dokładnie umyć i skropić sokiem z cytryny. Zioła zmieszać z pieprzem i solą, a następnie natrzeć nimi rybę w środku i na zewnątrz. Oliwę wlać do brytfanny. Rybę ułożyć do brytfanny i wstawić do piekarnika nagrzanego do temp. 170 - 180 st. C Gdy szczupak zacznie się rumienić, posypać go bułką tartą i piec jeszcze 20 - 30 min. Masło roztopić i wymieszać ze śmietaną. Kilka minut przed końcem pieczenia polać rybę śmietaną. Gorącą przełożyć na półmisek wyłożony sałatą, pokroić na porcje, polać sosem od pieczenia i przybrać gałązkami pietruszki.
    Podawać z ziemniakami.

    3. Szczupak po cygańsku

    1 kg szczupaka,
    15 dag cebuli,
    15 dag ogórków konserwowych,
    tłuszcz do pieczenia,
    100 ml ketchupu,
    zielenina,
    sól, pieprz,
    czosnek i musztarda do smaku

    Oczyszczonego i wypatroszonego szczupaka umyć, przekroić wzdłuż na połówki usuwając kość grzbietową, pokroić ukośnie na porcje, posypać przyprawami i pozostawić w chłodnym miejscu na 30 min. Cebulę obrać, opłukać, pokroić razem z ogórkami w paseczki, dodać do ryby razem z posiekaną zieleniną, wlać oliwę i ketchup, upiec w gorącym piekarniku, doprawić.

    4. Szczupak po staropolsku

    1 kg szczupaka,
    wywar z warzyw,
    1 szklanka białego wytrawnego wina,
    8 dag cytryny,
    15 dag jabłek,
    3 dag miękiszu z razowego chleba,
    5 dag rodzynków,
    sól, pieprz,
    sok z cytryny do smaku

    Oczyszczonego i wypatroszonego szczupaka umyć, przekroić wzdłuż na połówki usuwając kość grzbietową, pokroić ukośnie na porcje, posypać przyprawami i pozostawić w chłodnym miejscu na 30 min. Następnie zalać wywarem i winem, ugotować na małym ogniu. Cytrynę umyć, sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w półplasterki usuwając pestki. Jabłka umyć, obrać, przekroić na pół, usunąć gniazda nasienne, pokroić w cząstki, włożyć do ryby pod koniec gotowania razem z cytryną, chlebem, przyprawami i opłukanymi rodzynkami, doprawić do smaku.

    5. Szczupak z papryką

    1 kg sprawionego szczupaka cytryna 1/2 strąka czerwonej papryki 2 łyżki oliwy natka pietruszki sól Rybę podziel na 4 porcje, ugotuj na parze, każdą część ułóż na kawałku papieru do pieczenia. Na patelni rozgrzej oliwę, wrzuć drobno pokrojoną paprykę, lekko podsmaż, przypraw, połóż paprykę na każdej porcji ryby. Pergamin zawiń, paczuszki z rybą ułóż na blasze i wstaw na 5 min. do piekarnika, rozgrzanego do 180°C. Podawaj z cząstką cytryny, posyp natką. Rada: szczupaka możesz zastąpić sandaczem.

    6. Szczupakowe kluseczki w sosie koperkowym

    400 g filetów szczupaka 4 kromki chleba tostowego 200 g śmietany sok z 1/2 cytryny sól pieprz cayenne starta gałka muszkatołowa 1 jajko 1/2 cebuli 1 listek laurowy 1 goździk 250 ml wytrawnego białego wina 6 ziarenek czarnego pieprzu Sos koperkowy: 40 g masła 4 duże łyżki mąki 200 g śmietany 1 żółtko 60 g zimnego masła sól pieprz cayenne sok z 1/2 cytryny 1 duży pęczek koperku

    Filet ze szczupaka przepuścić przez maszynkę do mięsa. Obkroić chleb tostowy i namoczyć miąższ w ok. 6 łyżkach śmietany. Mięso szczupaka zmiksować z solą, namoczonym chlebem i jajkiem, dodając po trochu resztę śmietany. Gotową masę przetrzeć przez sito. Doprawić pieprzem cayenne, gałką muszkatołową i sokiem z cytryny i odstawić na 1 godzinę do lodówki. Cebulę naszpikować listkiem laurowym i goździkiem. Zagotować 3/4 l wody i białe wino. Dodać cebulę, ziarenka pieprzu i małą łyżeczkę soli. Umyć i odsączyć koper. Oddzielić natkę od łodyg. Łodygi wrzucić do przygotowanego wrzątku a liście drobno posiekać. Za pomocą dużej łyżki formować z farszu kluski wielkości jajka i wkładać je do wrzątku. Zredukować ogień i gotować ok. 12 minut. Kluski wyjąć z wody. Wywar odparować do 1/2 l rozpuścić w naczyniu masło (40 g) na sos, zasmażyć na nim mąkę i całość zalać wywarem. Gotować ok. 5 minut, ciągle mieszając. Dodać śmietanę i odparować całość do 2/3. Przetrzeć przez sito, dodać żółtko i masło w płatkach, wszystko dokładnie wymieszać. Nie gotować długo sosu, bo żółtko się zetnie! Dodać posiekany koperek i całość przyprawić solą, pieprzem cayenne i sokiem z cytryny. Kluseczki podawać z sosem.

    7. Szczupak z rodzynkami i migdałami

    1 kg szczupaka,
    200 g warzyw (marchew,
    seler, pietruszka, por. cebula),
    5 łyżek rodzynków,
    1 łyżka migdałów,
    1 łyżka masła.
    1 łyżka maki,
    3/4 szklanki czerwonego wytrawnego wina,
    sól, pieprz, sok cytrynowy,
    2-3 listki laurowe,
    1 łyżeczka cukru Warzywa oczyścić i umyć.

    Zagotować 1/2 l wody, włożyć warzywa i gotować do miękkości. Następnie dodać sól i sprawionego, umytego, pokrojonego na małe kawałki szczupaka. Całość gotować na wolnym ogniu pod przykryciem ok. 15 minut. Rodzynki umyć i osaczyć. Migdały sparzyć, po usunięciu skórki pokroić w słupki. Z masła i mąki przygotować jasną zasmażkę, wlać wino i wymieszać, następnie dodać do wywaru z rybą. Dodać rodzynki i migdały i delikatnie wymieszać. Wywar z rybą nadal podgrzewać. Doprawić sokiem cytrynowym, cukrem i pokruszonymi listkami laurowymi oraz solą i pieprzem. Rybę gotować na wolnym ogniu pod przykryciem ok. 5 minut. Danie podawać z ziemniakami z wody.

    8. Szczupak w śmietanie

    szczupak (ok. 2,5 kg),
    100 g cebuli,
    250 g masła,
    0,25 l wina (riesling),
    2 buteleczki śmietanki,
    cytryna lub sok cytrynowy,
    sól, pieprz,
    natka pietruszki

    Rybę oczyścić, umyć i osuszyć (również w środku). Naczynie do pieczenia posypać wiórkami masła i drobno posiekaną cebulą, ułożyć rybę, posolić, posypać pieprzem. Piec 30 minut w gorącym, uprzednio nagrzanym piekarniku. Po 10 minutach polać rybę winem i śmietaną. Co pewien czas polewać rybę sosem; nie powinna się przyrumienić. Po upieczeniu wyjąć ostrożnie rybę na ogrzany półmisek. Sos doprawić sokiem z cytryny, polać rybę i posypać posiekaną natką.

    9. Szczupak z estragonem


    1 szczupak (ok. 1 kg), 2 łyżki posiekanej cebuli, 1 łyżka posiekanego świeżego lub suszonego estragonu, 2 łyżki soku z cytryny, 2 łyżki bulionu, 2 łyżki białego wina, 1 łyżka śmietany, sól, pieprz

    Rybę oczyścić, umyć i osuszyć; umieścić na półmisku do zapiekania, posypać estragonem i cebulą, podlać bulionem i winem, skropić sokiem z cytryny. W gorącym (240 C) piekarniku zapiekać 30-40 minut, co jakiś czas polewając rybę sosem z pieczenia. Upieczoną ostrożnie przełożyć na półmisek, trzymać w cieple. Sos zlać do rondelka, doprawić śmietaną, energicznie mieszając; polać rybę połową sosu, resztę sosu podać osobno w sosjerce.

    10. Szczupak po warmińsku

    80 dag szczupaka, 6 dag tłuszczu, 150 dag ziemniaków, 25 dag śmietany, sól i pieprz.

    Rybę podzielić na porcje, posolić. Obrane ziemniaki pokroić w plastry, gotować we wrzącej, osolonej wodzie przez ok. 5 min. Odcedzić. Żaroodporne naczynie wysmarować tłuszczem, włożyć ziemniaki i rybę, dodać pieprz, zalać śmietaną i piec w średnio nagrzanym piekarniku, do miękkości ryby i ziemniaków.

    11. Szczupak w kapuście a la Alfold

    1,5 kg szczupaka, 1,2 kg kwaszonej kasty. 300 g białego wina, 200 g śmietany, papryka w proszku, sól, pieprz, majeranek, 1 średnia cebula, 1 ząbek czosnku 20 g mąki 100 g smalcu 1 pomidor 2 strąki papryki

    Kapustę starannie opłukać, a następnie ugotować w winie z małą ilością wody. Szczupaka sprawić, pociąć w dzwonka, włożyć do wysmarowanej smalcem rynki, podlać sokiem z gotującej się kapusty (1—2 łyżki) i pod przykryciem udusić w piekarniku, a potem odstawić. Pokrajać drobno cebulę i czosnek, usmażyć na złocisty kolor, dodać paprykę w proszku. Dolać wywar przygotowany z łba i ości szczupaka, przyprawić solą, pieprzem i majerankiem; wolno gotować. Następnie dodać pokrajany w paski strąk papryki oraz pozbawiony skórki pomidor. Z pozostałej połowy smalcu przygotować jasną zasmażkę, dodać paprykę w proszku, dolać odrobinę wody i zaprawić gotującą się kapustę. Gdyby kapusta puściła za dużo soku w czasie gotowania, to przed dodaniem do niej zasmażki należy go odlać. Kapusta powinna być gęsta. Kawałki szczupaka ostrożnie włożyć do gęstej paprykowo-cebulowej mazi i polać połową śmietany. Teraz połączyć obie części. Na dnie żaroodpornego naczynia ułożyć najpierw kapustę, na tym znów rybę, znów kapustę, znów rybę i na wierzch kapustę. Polać śmietaną, posypać czerwoną papryką i zapiekać 25 min. w piekarniku.

    12. Szczupak w sosie majonezowym I

    1 kg szczupaka, 1 pietruszka, 1 marchew, 1/2 selera, 2 cebule, kilka ziaren ziela angielskiego i pieprzu, 2 goździki, natka pietruszki, gałązka tymianku, kawałek liścia laurowego, sól Sos majonezowy: 1 szklanka oliwy, 2—3 żółtka, sok z 1 cytryny Do dekoracji: grzybki marynowane, 2 jaja ugotowane na twardo, natka pietruszki, sałata

    Szczupaka umyć i sprawić. Najlepiej nie skrobać, ale ogolić bardzo ostrym nożem, ścinając naskórek wraz z łuską w kierunku od ogona do głowy. Ogolona ryba ma białą skórkę i estetyczny wygląd. Decydując się na skrobanie, można szarą skórkę pozostałą po usunięciu łusek przetrzeć szczotką maczaną w soli, jest to jednak zabieg dość pracochłonny. Rybę wypatroszyć, przecinając brzuch w kierunku od odbytu do głowy, usunąć wnętrzności, oddzielić żółć od wątroby oraz ikrę lub mlecz od części niejadalnych. Usunąć skrzela i oczy, odciąć płetwy, pozostawić jedynie ogonową. Rybę dokładnie opłukać, najlepiej pod bieżącą wodą, pomagając sobie przy tym miękką szczoteczką. Osaczyć, osuszyć i nasolić. Ugotować (przynajmniej 1/2 godz.) wywar z włoszczyzny, korzeni, cebul nakłutych goździkami, natki pietruszki i tymianku, płetw i jadalnych części ryb (wątroba, mlecz lub ikra). Odcedzić. Rybę zawinąć w wyparzoną gazę, aby zachowała ładny kształt. Ułożyć ją w wanience grzbietem do góry i zalać gorącym wywarem. Posolić do smaku, przykryć, doprowadzić do zagotowania, po czym zmniejszyć ogień i utrzymywać w temperaturze bliskiej wrzenia przez 1/2 godz. (większą rybę dłużej). Wywar ma tylko „mrugać", a nie wrzeć gwałtownie; tak przebiegające ogrzewanie w wywarze nazywa się „poszetowaniem" (od francuskiego terminu „pochage"). Przygotowane w ten sposób ryby zachowują właściwy kształt, mięso ich nie rozpada się i jest soczyste. Odstawić z ognia i pozostawić w wywarze pod przykryciem aż do całkowitego ostygnięcia. Przygotować gęsty sos majonezowy z oliwy, żółtek i soku z cytryny. Można dodać pod koniec ubijania ok. pół szklanki przestudzonego, esencjonalnego wywaru z ryby. Rybę wyjąć z wywaru, osaczyć i ostrożnie przełożyć na podłużny, duży półmisek, unosząc za dwa końce gazy. Gazę rozciąć i usunąć. Zrobić „oczy" z małych marynowanych grzybków, groszku lub kaparów. Polać szczupaka gęstym sosem majonezowym, udekorować cząstkami lub plasterkami jaj ugotowanych na twardo, plasterkami cytryny, natką pietruszki i marynowanymi grzybkami.

    13. Szczupak w sosie majonezowym II

    1 kg szczupaka, 1 pietruszka, 1 marchew, 1/2 selera, 2 cebule, kilka ziaren ziela angielskiego i pieprzu, 2 goździki, natka pietruszki, gałązka tymianku, kawałek liścia laurowego, sól, 40 dag sałatki jarzynowej, 3/4 szklanki majonezu, 2 jaja ugotowane na twardo, 2 pomidory, 1 ogórek konserwowy, natka pietruszki

    Ugotować wywar z włoszczyzny i przypraw. Szczupaka umyć i sprawić, jak podano w poprzednim przepisie. Ściąć z niego filety ze skórą i pokrajać je w poprzek na kawałki. Ugotować w wywarze („poszetować") i ostudzić. Gdy kawałki ryby ostygną, wyjąć je z wywaru, zdjąć skórę i usunąć ości, uważając by nie uszkodzić porcji. Uformować na długim półmisku podłużny wałek z sałatki, zwężający się na końcach. Po obu jego stronach ułożyć kawałki obydwu filetów, odtwarzając kształt ryby. Polać lub udekorować za pomocą szprycy gęstym sosem majonezowym. Z obu stron półmiska zrobić dekorację z plastrów lub cząstek (ćwiartek lub ósemek) jaj ugotowanych na twardo, pomidorów i ogórków konserwowych. Rybę posypać natką pietruszki.

    14. Szczupak smażony

    1 kg oczyszczonego szczupaka, sól; Do panierowania: jajko, tarta bułka lub mąka; Do smażenia: 2-3 łyżki masła lub innego tłuszczu

    Szczupaka pokroić na równe kawałki, posolić i odstawić na ok. 1 godzinę. Następnie obetrzeć rybę z soli bibułą i każdy kawałek maczać w rozbitym jajku, a następnie w tartej bułce lub mące. Na patelni rozgrzać masło lub innego tłuszczu, kłaść rybę na wrzący tłuszcz i zrumienić najpierw z jednej, potem z drugiej strony. Jeżeli smażymy rybę w całości, to musimy ją ponacinać na grzbiecie wzdłuż dużych ości, aby się lepiej usmażyła. Do smażonej ryby podaje się zazwyczaj zieloną sałatę lub kwaszoną kapustę przyprawioną oliwą i cukrem.

    15. Szczupak faszerowany po litewsku

    1 świeży szczupak ok. 2 kg, 1 cebula, 20 dag masła, 15 dag gotowanej w wywarze marchewki, 1 czerstwa bułeczka, 1 szklanka śmietany, 5 jaj, sól, biały pieprz, cytryna, sos majonezowo-chrzanowy.

    Rybę musimy oprawić tak, aby głowa ze skórą i ogonem były jedną całością. Delikatnie podcinamy od spodu głowę i rozcinamy podbrzusze, którędy rybę patroszymy, po czym ostrym nożem usuwamy całą tuszkę z ościami. Następnie oddzielamy ości od mięsa, które trzykrotnie mielimy przez maszynkę razem z cebulą przesmażoną na maśle, ugotowaną marchewką i bułką namoczoną w śmietanie. Doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy z jajami i dokładnie wyrabiamy. Rybną masą wypełniamy delikatnie skórę ryby tak, by uzyskała kształt pierwowzoru. Całość owijamy folią przezroczystą odporną na temp. 100 st. C i gotujemy na małym ogniu w kąpieli wodnej przez 45 minut. Po dokładnym ostudzeniu odwijamy rybę z folii, układamy na półmisku, dekorując plasterkami cytryny i natką pietruszki. Podajemy z sosem majonezowo-chrzanowym.

    16. Szczupak faszerowany

    1 sprawiony szczupak ok. 1,5-2 kg, 5 dag chudego boczku, 1 cebula, 2 łyżki oleju, 2 pomidory, 1 bułeczka, po pęczku pietruszki i szczypiorku, sok z 1 cytryny oraz 2 cytryny do przybrania, sól, 2 pęczki pietruszki do przybrania.

    Boczek i cebulę pokroić w kostkę. Boczek usmażyć na łyżce oleju. Dodać cebulę, zeszklić. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w ćwiartki. Bułeczkę namoczyć w wodzie, dobrze odcisnąć. Pietruszkę, koperek i szczypiorek drobno posiekać. Wszystkie składniki połączyć razem, wyrobić farsz i doprawić solą. Szczupaka wymyć, pokropić sokiem z cytryny w środku i z wierzchu, posolić, nadziać farszem. Dużego szczupaka można podzielić na szerokie dzwonka. Brzegi ryby złączyć drewnianymi wykałaczkami i ułożyć na folii aluminiowej. Brzegi folii podwinąć. Piec w podgrzanym uprzednio do 200 st. C w piekarniku ok. 30-40 minut, albo zawiniętą w folię aluminiową 45 minut do godziny na grillu. Rybę podajemy z ziemniakami z wody i gorącym masłem, albo grzankami czosnkowymi i zieloną sałatą.

    17. Szczupak faszerowany II

    1,2 kg szczupaka, sól, pieprz, cytryna lub sok cytrynowy, oliwa, 40 dag cebuli, 1/2 średniej wielkości bułki, natka pietruszki, żółtko, 1/2 szklanki półsłodkiego białego wina, 4 dag rodzynków, 1 łyżka żelatyny.

    Szczupaka pokrajać w duże dzwonka, posolić, posypać pieprzem, skropić sokiem z cytryny i odstawić na godzinę w chłodne miejsce. Cebulę pokrajać w plastry, połowę zeszklić na oliwie, połowę ugotować w osolonej wodzie, wywar odcedzić. Przepuścić przez maszynkę zeszkloną cebulę, skrawki szczupaka (części od głowy, mniejsze dzwonka, część przy ogonową) obrane z ości oraz bułkę namoczoną w wodzie. Masę wymieszać z żółtkiem, sparzonymi wrzątkiem rodzynkami oraz posiekaną natką pietruszki. Nadziać masą dzwonka szczupaka i gotować w wywarze z cebuli, aż będzie miękki, przełożyć do salaterki. Do wywaru wlać wino, dodać żelatynę rozpuszczoną w przegotowanej zimnej wodzie, zagotować. Zalać wywarem dzwonka szczupaka, ostudzić i wstawić do lodówki do stężenia. Podawać z pszennym lub razowym pieczywem oraz marynowanymi pieczarkami

    18. Szczupak gotowany w sosie

    1 kg szczupaka, 50 dag cebuli, 10 dag marchewki, 5 dag selera, 1/2 l wody, 2 łyżeczki soli, 1/4 łyżeczki pieprzu, żółtko, sok z cytryny, natka pietruszki.

    Cebulę i marchewkę pokrajać w plasterki, seler w kostkę, włożyć do płaskiego garnka, zalać wodą, doprawić solą i pieprzem, gotować na małym ogniu 50 minut. Do wywaru wlać 2 łyżki zimnej wody, włożyć rybę, gotować na małym ogniu 10—15 minut. Rybę wyjąć na półmisek, wywar przecedzić. Żółtko ubić z sokiem z cytryny, rozprowadzić wywarem z ryby, podgrzewać na małym ogniu do zgęstnienia, nie dopuszczając do zagotowania sosu. Rybę polać sosem, posypać pokrajaną pietruszką. Podawać na gorąco z puree ziemniaczanym lub na zimno ze świeżym białym pieczywem oraz zieloną sałatą.

    19. Szczupak po żydowsku

    1,2 kg szczupaka, 5 łyżeczek tartej bułki, 15 dag cebuli, 2 żółtka, sól, pieprz, cukier, natka pietruszki, 30 dag warzyw (marchewka, pietruszka, seler, por), 3 ziarnka pieprzu, 1 ziarnko ziela angielskiego, 1 liść laurowy, 1 łyżka smalcu, 1 łyżka mąki, 1/2 szklanki bulionu, 1 łyżka cukru, 1 łyżeczka octu, 1 łyżeczka musztardy.

    Przygotować sos:
    zasmażkę ze smalcu i mąki rozprowadzić bulionem, dodać cukier, ocet i wszystko zagotować. Przed podaniem rozmieszać z musztardą i jeszcze raz zagotować. Oczyszczonego szczupaka przeciąć wzdłuż kręgosłupa przy samej głowie tak, żeby nic łączyła się ona z całością i ściągnąć skórę wraz z głową, zaczynając od głowy aż do ogona; ogon zostawić przy skórze. Mięso obrane z ości posiekać, dodać tartą bułkę, startą cebulę, żółtka, wymieszać, dodać soli i pieprzu, cukru i posiekanej natki pietruszki. Tak przyrządzonym mięsem nadziać skórę szczupaka, otwór przy głowie zaszyć i włożyć rybę do naczynia, zalać wywarem z warzyw i korzeni, gotować wolno przez godzinę. Po ugotowaniu wyjąć na półmisek, pokrajać ostrym nożem na porcje, obłożyć jarzynami i polać sosem. Podawać z makaronem lub kładzionymi kluskami oraz surówką z zielonej papryki.

    20. Szczupak na biało


    Oczyszczonego i posolonego szczupaka pokroić w dzwonka i ułożyć w rondlu. Na to pokroić w plasterki włoszczyznę, cebulę, dodać liść bobkowy, cały pieprz, zalać wodą i gotować przez godzinę. Potem włożyć spory kawałek masła do rondelka, dodać garść mąki i wymieszać dobrze, aby zbielało. Mieszając, rozprowadzić smakiem od ryby i zagotować, aby sos był zawiesisty. Dodać soku z cytryny, a kto chce, kwaterkę kwaśnej śmietany. Wszystko razem zagotować, polać tym szczupaka na półmisku i posypać koprem lub zieloną pietruszką.

    Zebrano z różnycvh źródeł.

    Bahus

  • Autor: ka_sia Data: 2005-12-23 16:32:33

    Osiołkowi w żłoby dano....Dzięki Bahus na pewno wypróbuję któryś z tych przepisów ale który? Oto jest pytanie.Jeszcze raz wielkie dzięki

  • Autor: nikolka19 Data: 2005-12-23 19:13:05

    polecam szczupaczka w warzywkach uprażonych z pieczarkami i paparyka ( marchew pietruszka seler papryka) usmażony szczupak dzwonko poprzekładać warzywami na wierzch pomidory i ser zapiec chwilke w piekarniku

Przejdź do pełnej wersji serwisu