Forum

Kuchenne porady

FONDUE - co z tym robić i jak robić?

  • Autor: hoja Data: 2006-01-17 11:16:53

    NA ZABAWIE TANECZNEJ W LOTERII FANTOWEJ WYGRALIŚMY Z MĘŻEM GARNEK DO FONDUE I ZUPEŁNIE NIE WIEMY CO MOŻNA W TYM PRZYGOTOWAĆ? W OPAKOWANIU BRAK JAKIEJKOLWIEK INFORMACJI NA TEN TEMAT TYLKO JEST NAPISANE ABY UWAŻAĆ NA GORĄCĄ OLIWĘ! NIE WIEMY TEŻ JAKIEGO PALIWA DO TEGO UŻYWAĆ! POMÓŻCIE PROSZĘ!!!

  • Autor: Cewa2 Data: 2006-01-17 11:28:35

    http://wielkiezarcie.com/forum_watek.php?id=21235&post=21271
    Było już ...

  • Autor: hoja Data: 2006-01-17 23:07:05

    PRZEPRASZAM ŻE TEMAT SIĘ POWTARZA, ALE JAK SIĘ PRACUJE NA TRZY ZMIANY TO NIE SPOSÓB BYĆ NA BIEŻĄCO Z WSZYSTKIMI TEMATAMI NA FORUM. JA PO PROSTU RZUCIŁAM TEMAT I NIE ZAWIODŁAM SIĘ NA WAS!!! STOKROTNE DZIĘKI! POZDRAWIAM!!!

  • Autor: marinik Data: 2006-01-17 11:42:05

    co do miesa - polecam piers kurczeca - szybko sie robi. Reszta - w watku jak nizej.

  • Autor: lenkowicz Data: 2006-01-17 11:57:15

    co do przepisow na founde to poza tymi klasycznymi jest ich bardzo duzo przeroznych: "na sotro" i "na slodko". Wystraczy w google wpisac "founde" i masz cala mase pomyslow:)
    ja przyznam sie, z serrowego founde sama nigdy nie robilam-zawsze korzystam z gotowego, ze sklepu, ktore tylko samemu sie podgrzewa.

    a moje ulubione robi sie tak:
    gotujemy wywar z wloszczyzny, dozucajac 1-2 godzdziki.. wywar powinien byc bardzo esencjonalny, im wiecej jarzyn, tym lepiej. Przelewamy wywar do kociolka od founde, ustawiamy na stole i maczamy w bulgoczacym wywarze plasterki - ja osobiscie preferuje cieniutkie-poledwicy wolowej.. a do tego 3 sosy. Baza do sosow jest serek homogenizowany, albo jakis inny tego typu bialy serek kremowy+troszke majonezu (kazdy na oko znajdzie swoja doskonala proporcje). Ja robie 3 sosy:1)sos pomidorowy+koniak, 2)czosnek, 3)kapary+pieprz marynowany.... oczywiscie sol i pieprz do smaku:)

    jesli chodzi o paliwo do podgrzewacza, to odkad skonczylo mi sie orginalne przywiezione ze szwajcari wicaz mam problem... Probowalismy roznych rzeczy lacznie z denaturatem - katasrofa:/ Suma sumarum ja stosuje teraz olej do lampek-takich ozdobnych. Jelsi ktos ma inny patent chetnie go poznam:)
    pozdrawiam&smacznego:)

  • Autor: lenkowicz Data: 2006-01-17 12:15:45

    a to founde, o ktorym pisze zwie sie - founde chinskie:)

  • Autor: Uretan Data: 2006-01-17 18:23:22

    To jest bardzo podobne do japońskiej tempury

  • Autor: klarax Data: 2006-01-17 19:03:55

    jeśli miałeś na myśli sukiyaki - to tak; ale jeśli myślałeś o tempurze - to ona nie ma nic wspólnego z fondue.
    chinskie fondue - zwane mongolskim (albo ognistym) garnkiem: jarzyny, kluski, miesa, ptactwa i ryby gotowane na stole w czymś podobnym do obciętego, szerokiego samowara.

  • Autor: lenkowicz Data: 2006-01-17 12:14:27

    a swoja droga, odkad znalazlam ta strone i odkrylam cudowne przepisy Borgii, to zawsze Borgia kojarzyla mi sie z fondue bourguignonne :))) czy to dobry trop Borgio?:)))

  • Autor: iza2 Data: 2006-01-17 15:48:52

    Świetna sprawa!  Robiłam wiele razy.Miałam także okazję jeść we Francji.Pycha! Można serwować fondue serowe, mięsne lub czekoladowe( to raczej te najpopularniejsze ). Świetna zabawa i doskonały pomysł na małe przyjęcie (dla niewielkiej liczby osób).Nie nudzą się,mają zajęcie a jedzonko mają wyśmienite! W moim "garnuszku" paliwem jest denaturat, który podpalam w pojemniczku stawianym pod garnkiem.Polecam!

  • Autor: iza2 Data: 2006-01-17 16:08:45

    Jeszcze co do "paliwa" to myślę, że to chyba też trochę zależy jaki ma się garnek. Ja mam dość stary "model" i u mnie świetnie sprawdza się denaturat i nigdy nie miałam z tym problemu. Szybko podgrzewa olej jak i ser. Nigdy nie używałam jakiś specjalnych" paliw". Jeśli chodzi o gotowy zestaw serowy (taki do kupienia w sklepie) to generalnie bywają niezłe, czasem tylko dodaję trochę wina do środka (ale to rzecz gustu). Życzę dobrej zabawy i smacznego!! 

  • Autor: Edwars Data: 2006-01-19 00:56:06

    Dobre i tanie paliwo do Fondue można kupić TU: www.allegro.pl/show_item.php?item=82449383
    Kupowałem tam i jest naprawdę niezłe i bardzo wydajne

  • Autor: klarax Data: 2006-01-17 19:22:57

    fondue generalnie życzy się składać z:
    (podstawowe proporcje)

  • 125-150g sera: greyerzer (gruyer) i ementaler w stos. 3:2 
  • 1/8 l białego wina
  • 1 łyżeczki wiśniówki (a właściwie wódki z wiśni)
  • 1 dużej szczypty mąki kartoflanej, ryżowej albo kukurydzianej (krochmal)
  • ząbka czosnku

  • Wszystko jest zagotowywane w garnku i następnie przelewane do garnczka, w którym będzie podane na stół.
    Jasne, że można używać innych serów i w dowolnych proporcjach (ale nie młodych - bo z nich wychodzi gumowe coś) i najlepiej w różnym wieku.

  • Autor: hoja Data: 2006-01-17 22:56:29

    WŁAŚNIE WRÓCIŁAM Z PRACY I WESZŁAM NA FORUM. DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA PODPOWIEDZI. PRZYZNAM SIĘ, ŻE KIEDYŚ O TYM SŁYSZAŁAM ALE NIGDY SIĘ NIE ZAINTERESOWAŁAM CO TO TAKIEGO. JESZCZE RAZ DZIĘKI - JESTEŚCIE NIEZAWODNI!!!!! POZDRAWIAM WSZYSTKICH!!!

  • Przejdź do pełnej wersji serwisu