Forum

Rozmowy wolne i frywolne

Dla tych, co przeszli wcześniej na emeryturę...

  • Autor: smakosia Data: 2006-01-19 11:58:38

    Dowiedziałam się, że pojawiła się ustawa, która uprawnia emerytów (którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę ) o ubieganie się o wyrównanie emerytury. Warunkiem jest przepracowanie dodatkowo (w trakcie pobierania emerytury) pełnych 30 m-cy na umowę o pracę lub umowę zlecenia. Wystarczy tylko wziąć zaświadczenie z miejsca pracy informujące, że były odprowadzane składki i za jaki okres, potem udać się do ZUS-u, tam wypełnić odpowiedni druk i sprawa załatwiona. Myślę, że warto się pokusić bo kwota podwyżki to zazwyczaj 100 zł miesięcznie.
    Oczywiście nikt emerytów nie informuje o takich uprawnieniach, bo dla ZUS-u nie jest to korzystne. W odpowiedzi można jedynie usłyszeć, że ustawa jest publikowana dla wszystkich i nikt nie broni jej czytania.
    Jest jeszcze jedna ciekawostka - te osoby, które mają zamiar w najbliższym czasie ubiegać się o emeryturę powinny składać papiery nie wcześniej niż od 1 marca br. Wówczas zmienia się przelicznik i będzie to dużo korzystniejsze dla przyszłego emeryta. O tym również sicho sza...
    Dla zainteresowanych dodam, że nie jestem pracownikiem ZUS-u a jedynie posiadam te informacje z wiarygodnego źródła. Umieszczam je, bo może akurat komuś będą mogły się jeszcze przydać. A może ktoś z Was doradzi innym zainteresowanym... Pozdrawiam

  • Autor: dankarz Data: 2006-01-19 12:00:57

    Dzięki Smakosiu, mnie jeszcze to nie dotyczy ale mojego męża tak  wiec na pewno skorzystam pozdrowienia dankarz

  • Autor: alman Data: 2006-01-19 12:38:35

    Tak, to jest prawda. U nas była wielka polemika w prasie na ten temat, rzeczniczka ZUS /oddziału/ milczała przez tydzień lecz w końcu udzieliła odpowiedzi, podając jakie dokumenty trzeba złożyć. Ja jestem emerytem wcześniakiem, ale to mnie nie dotyczy, bowiem nigdzie dodatkowo nie pracuję.

    Ale przeczytałam gdziś na necie, że osoby które wcześniej poszły na emeryturę mogą w chwili osiągnięcia wieku emerytalnego czyli kobiety 60 lat , zwrócić się też o ponowne przeliczenie na podstawie aktualnej stawki bazowej. To by mnie interesowało, wiem , że nie byłoby to bez znaczenia, bowiem koleżanka mająca nieco krótszy staż pracy ode mnie poszła na emeryturę parę miesięcy później i ma już 25 zl netto więcej. Macie na ten temat jakąś wiedzę?

    Powiem Wam jeszcze jedno. Jeśli ktoś wybiera się teraz na emeryturę, idźcie 1-2 dni przed zakończeniem miesiąca, a nie od pierwszego. Tego też nikt nie mówi, a prawda jest taka / w świetle obowiązującego akt. prawa/, że jeżeli jesteś już nawet 1 dzień w danym mies. emerytem, to już emerytura przysługuje. A więc mając prawo do emerytury rozwiązujecie umowę o pracę np. z dniem 29.01 i wtedy otrzymujecie już emeryturę za styczeń no i wynagrodzenie też za 29 dni czyli prawie za m-c. Idąc od 1.02 emerytura też od lutego dopiero.

  • Autor: smakosia Data: 2006-01-19 14:14:26

    Użytkownik alman napisał w wiadomości:
    >> Ale przeczytałam gdziś na necie, że osoby które wcześniej poszły na emeryturę
    > mogą w chwili osiągnięcia wieku emerytalnego czyli kobiety 60 lat , zwrócić
    > się też o ponowne przeliczenie na podstawie aktualnej stawki bazowej. To by
    > mnie interesowało, wiem , że nie byłoby to bez znaczenia, bowiem
    > koleżanka mająca nieco krótszy staż pracy ode mnie poszła na emeryturę parę
    > miesięcy później i ma już 25 zl netto więcej. Macie na ten temat jakąś
    > wiedzę?

    Też mnie to ciekawi, bo moja mama przeszła wcześniej na emeryturę, potem już więcej nie pracowała a właśnie teraz skończyła 60 lat. Zadzwoniłam do ZUS-u, ale uzyskałam odpowiedź, że nawet jeśli przeliczą emeryturę ponownie, to mama nic na tym nie zyska . Nie do końca jestem przekonana.
    Gdyby ktoś miał w tym temacie więcej informacji, to chętnie z nich skorzystam.

Przejdź do pełnej wersji serwisu