Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

karczoch.

  • Autor: perdii Data: 2006-01-30 19:36:14

    Jak wiadomo karczoch to warzywo, a warzywa uzywa sie w kuchni.Myśle wiec ,że jest to posrednio temat dotyczący kuchni.Czy są wśród WZ-towców działkowicze którzy wiedzą jak uprawiać to warzywo.A może jakieś ciekawe strony (tylko nie poradnik ogrodniczy- bo tam nic na ten temat nie ma, a forum jest "prawie martwe")

  • Autor: pandora Data: 2006-01-30 22:39:21

    Użytkownik perdii napisał w wiadomości:
    a forum jest "prawie martwe")

    zapomniałaś, że jest zima...działkowicze opatuleni pakułami i folią śpią pod śniegiem...Zajrzyj wiosną, kiedy już puszczą listeczki
    p.

  • Autor: bahus Data: 2006-01-31 00:53:11

    Próbowałem latem....niestety nie wyszło...:(
    Bahus

  • Autor: perdii Data: 2006-01-31 09:12:26

    Szkoda,że Ci nie wyszło. Jak mi sie uda to podzielę się doświadczeniami no i oczywiście zbiorem ( o ile bedzie więcej niz dwa).

  • Autor: krista Data: 2006-01-31 06:01:44

    Dzialkowiczem nie jestem, ale mam ksiazke H.Fajkowskiej i K.Wolfowej "Warzywa malo znane" i jest tam co nieco o karczochach:
    -opis botaniczny i zasieg uprawy
    -wartosc odzywcza
    -wymagania klimatyczne, glebowe i nawozowe
    -uprawa roli, sadzenie i pielegnowanie roslin
    -zbior i przygotowanie do sprzedazy
    oraz przepisy; jezeli jestes tym zainteresowana, to daj znac, a ja "pomalutku" wpisze.

  • Autor: perdii Data: 2006-01-31 09:04:50

    > botaniczny i zasieg uprawy-wartosc odzywcza-wymagania klimatyczne, glebowe i
    > nawozowe-uprawa roli, sadzenie i pielegnowanie roslin-zbior i przygotowanie
    > do sprzedazyoraz przepisy; jezeli jestes tym zainteresowana, to daj znac, a
    > ja "pomalutku" wpisze.
    oczywiście że jestem .nabyłam nasionka i chciałabym coś z nich wychodować.Jak mogę prosić to chetnie skorzystam brzanka6@wp.pl

  • Autor: lajan Data: 2006-01-31 07:51:33

    Jestem działkowcem a do tego Prezesem Ogrodu działkowego. Nie mam w tej chwili pod ręką informacji na temat uprawy ale pozwól, że podzielę się informacją na temat karczocha zwyczajnego.
    Karczoch należy do rodziny złożonych, tej samej, do ktorej należą takie dobrze znane rośliny jak mniszek, stokrotka czy słonecznik.Sztywna,gruba i silnie kolczasta łodyga karczocha osiąga wysokość do 2 m. Jest ona zwieńczona dużym, fioletowo-zielonym kwiatem. Młode,niedorozwinięte kwiaty zbiera się i po ugotowaniu mięsiste łuski okrywy kwiatowej oraz dno kwiatowe zwane sercem podaje jako wyjątkowy,luksusowy przysmak,ceniony zwłaszcza w rejonie Morza Śródziemnego.W Polsce roślina ta jest rzadko uprawiana, ponieważ ma duże wymagania klimatyczne. Liście karczocha zwyczajnego zawierają wiele substancji, które przyjmowane w odpowiednich ilościach działają leczniczo. Są nimi cynaryna/najważniejsza substancja czynna w karczochu/ oraz różne flawonidy, np.luteolina. Karczoch poprawia działanie woreczka żółciowego i wątroby, wspomaga trawienie,zmniejsza stężenie cholesterolu,mogą regulować stężenie glukozy we krwi, co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na cukrzycę. Starożytni Grecy sprowadzali karczochy do Europy z Afryki Północnej. Od dawna są one popularne we Francji, gdzie podaje się je w sałatkach i na przystawkę.Smacznego.

  • Autor: perdii Data: 2006-01-31 09:09:06

    Dziękuję bardzo za odpowiedź wszystkim. Nigdy nie wadzi spróboiwać, a może wyrośnie chociaż dwa dla mnie i męża. Niedługo posieję nasionka na rozsady i zobacze co z tego bedzie.

  • Autor: kate501 Data: 2006-09-02 22:58:35

    Dzień dobry, ja mam kilka pytań. Posadziłam sobie na działeczce karczocha i wyrósł, ma wysokość 1m, ale nie ma jeszcze kwiatów.
    1 Czy jest to roślina wieloletnia czy na przyszły rok muszę sadzić nowego?
    2 Jeżeli jest wieloletni to jak go zabezpieczyć na zimę?
    3 Która z jego części (oprócz kwiatów) jest jeszcze jadalna i w jaki sposób ją przyrządzić?
    Z góry dziękuję za odpowiedzi i serdecznie pozdrawiam :)))

  • Autor: Janek Data: 2006-09-03 00:41:58

    Wrzuć : http://www.google.com/search?hl=pl&rls=GGLR%2CGGLR%3A2006-33%2CGGLR%3Aen&q=karczoch&btnG=Szukaj&lr=lang_pl
    i ...buszuj jest wiele porad.
    Janek

  • Autor: Madelaine Data: 2006-09-14 21:58:24

    Karczoch to raczej taki kaprys w ogrodzie, niz poważna uprawa.
    Wygląda okazale (ostatnio sąsiadka pytała mnie, co to takiego dziwnego wielkiego rośnie na mojej grządce)
    Zajmuje dużo miejsca, a jedzenia z tego niewiele.
    Dwa lata temu zdążył mi nawet zakwitnąć, ale te kilka kwiatków to faktycznie raczej zabawa, niz hodowla.
    W tym roku prawie wszystkie rośliny zostały od spodu skonsumowane przez myszy.
    Zjadły korzenie, a reszta zwiędła.
    W tym roku więc nie będzie degustacji karczocha.
    (Ja najbardziej lubie podane z sosem tzatziki)
    Na zimę trzeba dobrze okryć słomą, wtedy będzie wieloletni.

Przejdź do pełnej wersji serwisu