Forum

Kuchenne porady

Mąka typ 450 a 550

  • Autor: Juciaaa Data: 2006-02-01 13:12:29

    Ostatnio byłam na zakupach ze znajomymi. Oni uzywaja tylko maki 550 i tylko tej,(uważaja ze jest nalepsza) ja zawsze uzywałąm 450. Czym one sie roznia i ktora jest lepsza?? zawsze mnie to zastanawialo.

  • Autor: dorota40 Data: 2006-02-01 13:35:49

    Oto co znalazłam w encyklopedii.....

    Wyróżnia się następujące typy mąki pszennej:

    • 450 tortowa
    • 500 krupczatka
    • 550 luksusowa
    • 650 bułkowa
    • 750 chlebowa
    • 850 chlebowa
    • 1400 sitkowa
    • 1850 graham
    • 2000 razowa
    Mąki żytnie klasyfikuje się do dwóch podstawowych grup jasne i ciemne:
    • 580 jasna
    • 800 żytnia
    • 1400 sitkowa
    • 1850 starogardzka
    • 2000 razowa
    Typ mąki pozwala w przybliżeniu określić ilość składników pochodzących z przemiału i innych części ziarna niż bielmo np. otręb czy różnych zanieczyszczeń. Określanie typu mąki odbywa się po przez spalanie 100kg i poddaniu wyrażeniu uzyskanego popiołu. Ilość gram popiołu uzyskanego podczas tego badania określa typ mąki np. podczas palenia 100 kg mąki uzyskamy 450gr popiołu co oznacza że typ mąki to 450. W warunkach laboratoryjnych poddaje się spaleniu niewielką ilość mąki a ilość popiołu mnoży się przez 1000 określając jej typ, po spaleniu mąki uzyskano 0,5% popiołu to typ 500.

    Najpopularniejsza jest oczywiście mąka pszenna, z nią mamy niemal codziennie do czynienia. Jeśli wytwarza się ją z całego ziarna, to jest ciemna (bywa nazywana razową) i bogata w składniki odżywcze. Stosuje się ją do produkcji ciemnego pieczywa. Białą mąkę uzyskuje się z samego bielma ziarna, dlatego zawiera dużo skrobi, a niewiele białka, które "kryje" się w łupinie. Taką mąkę spotykamy w sklepach pod różnymi nazwami handlowymi, np. Szymanowska, Poznańska, Wrocławska. Wszystkie są zmielone na pył. Nadają się więc głównie na kluski, pierogi, gładkie ciasta, makarony. Mąka tortowa (odmiana mąki pszennej) jest miałka, doskonale wchłania tłuszcz, cukier i płyny, dlatego robi się z niej biszkopty, keksy, ciasta ucierane i drożdżowe. Dzięki tej mące ciasta dłużej zachowują świeżość. Z kolei krupczatka jest grubiej zmielona i w wypiekach zachowuje swoją przestrzenną strukturę. Szczególnie poleca się ją do ciast kruchych i lekkich.
    Pozdrawiam dorota40

  • Autor: ekkore Data: 2006-02-01 13:48:12

    Wow. Nic dodać nic ująć.
    ja mąki tortowej (450) używam do ciast. 650 do makaronów, chleba a 500 ( np. poznańska lub wrocławska) to dla mnie mąka uniwersalna.

    Czesi klasyfikują mąki na gruba, półgruba i miałka. Jak dostawałam przepis na knedliki, to mówili, że z naszej się nie uda. teraz wiem, że ich mąka gruba to odpowiednik naszej krupczatki. Półgrubą też bym tak zakwalifikowała, ale przy ostatnich zakupach na opakowaniu były również napisy po polsku - no i było napisane, ze to mąka tortowa (choć taka sypka - jak  kasza manna). Mąka miałka to ewidentna mąka tortowa.

  • Autor: pandora Data: 2006-02-02 23:24:11

     Ha! A ja Was zaskoczę.
     Kupuję mąkę pszenną typ 390 (jest bielusieńka, dobra do drożdżowego i biszkoptów) oraz 670 (nazywa się "góralska" i jest wysokoglutenowa).
    p.

  • Autor: pandora Data: 2006-02-05 13:47:30

    Dotychczas myślałam, że jestem taka sprytna i kupowałam w sklepie firmowym przy dawnym młynie. A dziś zobaczyłam ją w supermarkecie "Alma" .
    A chciałam wszystkich przechytrzyć...
    p.

  • Autor: aga9999 Data: 2006-03-20 12:42:11

    Ostatnio nabyłam drogą kupna tutejsza mąkę roztoczańską, typ 650. Jeszcze nigdy nie wyszła mi tak rewelacyjna pizza! Ani twarda ani za miekka.. po prostu idealna. Bez zadnych kartofli, bez specjalnego wyrabiania, (najpierw robie rozczyn a potem dodaje reszte i wyrabiam tak dlugo az sie skladniki polacza, odstawic w cieple miejsce..) sklad banalnie prosty, troche maki, troche cieplej wody, troche oleju, odrobina drozdzy, sol i cukier. Pieke na aluminiowej blaszce okolo 9 minut, ciacho cienkie, ladnie przyrumienione.
    Warto sprobowac.
    Pozdrawiam

Przejdź do pełnej wersji serwisu