Forum

Gawędy o jedzeniu

szynkowar

  • Autor: perdii Data: 2006-02-05 10:37:53

    Chciałabym zrobić szynkę w szynkowarze.Nigdy nie robiłam takich rzeczy ,a szynkowar zobaczyłam pierwszy raz po przeczytaniu watku na WŻ.Mam więc pytanie ( może większości wyda się śmieszne) czy garnek w którym stoi w czasie parzenia szynkowar ma być przykryty? Czy mięso trzeba kroic na male kawałki tylko ze względu na krótki czas peklowania?

  • Autor: EWA007 Data: 2006-02-05 10:45:56

    Garnek ma być odkryty, ja gotuję w takim wysokim aluminiowym do mleka-akurat woda sięga do odpowiedniej wysokości walca . Mięso kroję w nie za wielkie kostki, część mielę, bo po prostu tworzy bardziej zwarty blok, który można kroić nawet na cieniutkie plasterki. Wejdź na www.wedlinydomowe ,tam znajdziesz i szczegóły i porady, i przepisy, a poza tym jest na Czarnej Oliwce ciekawy wątek założony przez Maxella, który chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniami. Jeśli jeszcze będziesz miała pytania, odpowiem-jeśli będę umiała.

  • Autor: perdii Data: 2006-02-05 10:57:58

    Dziękuję na odpowiedź.Nauczyłam się piec chleb to i chyba nauczę się robić szynki w tym szynkowarze ( specjalnie go zakupiłam)Myślałam co prawda że jest to naczynie większe niż otrzymałam po zamówieniu, ale chyba takie ma być. Parzenie w garnku o większej objętości zbyt długo by trwało.Tak mi się wydaję.

  • Autor: EWA007 Data: 2006-02-05 11:06:08

    Ale jeśli chcesz zrobić smakowitą szyneczkę w całości, możesz to zrobić inaczej-już raz o tym pisałam: szynkę lub inne mięso przyprawiasz ulubionymi dodatkami, siedzi w tych przyprawach dobę(przewracasz itp.), a potem ładujesz w bezbarwną reklamówkę, zawiązując szczelnie, potem w jeszcze jedną lub i dwie dla pewności i do gara z gorącą wodą na 1.5-2 godziny, wyjmujesz , do lodówki i jak całkiem ostygnie masz i szyneczkę, i galaretkę. Mozna pewnie w ten sposób postępować z szynką porządnie , długo peklowaną, ale nie próbowałam. W workach robię szyneczki nie za duże, takie mniej więcej kilogramowe.

  • Autor: messua27 Data: 2006-02-05 11:16:00

    a gdzie można takie naczynie kupić i ile kosztuje, jeśli można wiedzieć?

  • Autor: EWA007 Data: 2006-02-05 11:30:31

    Ja kupiłam na Allegro za (chyba) 55złotych.

  • Autor: Basienkaa0 Data: 2006-02-05 11:53:37

    coś slyszałam ,ze można je kupić w Czechach a czy na Słowacji też, bo się własnie wybieram?
    a na allegro spotkałam tylko raz i szybko został sprzedany.

  • Autor: inka Data: 2006-02-05 13:18:45

    ja kupiłam własnie tu www.wedlinydomowe za 8zł.+ koszty wysyłki - tylko niewiem czy jeszcze tam mają

  • Autor: perdii Data: 2006-02-05 14:49:53

    na tej stronie niestety nie było jak ja szukałam ( od ostatniej , nie liczac oczywiscie tej,rozmowy na formu WZ na temat szynkowara)na allegro tez nie ale odnalazłam aukcje zakończone, wyslałam e-mail i udało mi się kupic za 55zl + koszt przesyłki.Jeżeli jestes zainteresowana to napisz do mnie (brzanka6@wp.pl) podam ci adres może jeszcze mają.

  • Autor: EWA007 Data: 2006-02-05 17:28:02

    Tam już nie produkują. Okazyjnie tylko można dostać  okazy z czasów socjalizmu i Czechosłowacji.

  • Autor: nire Data: 2007-11-27 22:22:56

    Witam...Ja dzisiaj pierwszy raz zobaczylam,ze istnieje cos takiego jak szynkowar i chcialam zalozyc nowy watek a tu taka niespodzianka.Mam natomiast pytanko czy warto zakupic "to cos" czy te szyneczki sa dobre..pozdrawiam

  • Autor: majus Data: 2007-11-28 20:43:56

    wszystkie wyroby z szynkowara są pyszne,ja kombinuję z drobiu,wieprzowiny,z golonki i zawsze wychodzą bardzo dobre.Najlepiej własnie poczytać na stronce wędliny domowe i kombinować.Powodzenia!

  • Autor: jolka60 Data: 2011-01-17 10:22:13

    Ewa,właśnie,zanim kupię szynkowar (a w tym i nastepnym miesiącu nie będe mogła-dziuuuura w budżecie domowym),mam zamiar wypróbować tzw osłonki termokurczliwe.Przy okazji czytania opinii na temat różnych szynkowarów zetknęłam się z opisem ich zastosowania.Jest ich również kilkanaście rodzajów.Niektóre właśnie służą do parzenia tzw blokowych wyrobów.W czasie parzenia silnie się kurczą i "prasują"mięso,którym sa nadziane.Działanie właściwie podobne do szynkowara,a sposób identyczny,jak przez Ciebie opisany.Jedyna róznica w materiale,gdyz zwykła reklamówka nie obkurczy się.
    Koszt takiej osłonki nie jest duży,tak więc wypróbuję,ale muszę jeszcze poczytać,aby wiedzieć,którą zamówić.

  • Autor: jule Data: 2007-11-28 22:57:13

    Obecnie na Allegro sa dostepne szynkowary w cenie 54,99 plus koszty przesylki. Podaje numer aukcji - 275226886 To naprawde wspaniala rzecz! Od dawna produkuje wedlinki wedlüg wlasnego smaku. Sa poprostu pyszne! Zadnej chemii, ulepszaczy itp. SAMO ZDROWIE! Inpiracja do mojego "szynkowarzenia" byla wlasnie stonka http://www.wedlinydomowe.pl/index.php . To kontynuacja tematu produkcji wedlin sposobem domowym zalozonego wlasnie przez Maxela na czarnej oliwce. Stronka ta, jest prawdziwa skarbnica wiedzy, wspaniale prowadzona, przecudne zdjecia wlasnych wyrobow i wiele wiele innych. Odbyly sie juz dwa zloty "zadymiaczy" - zdjecia i komentarze rowniez sa do wgladu. Bardzo polecam wszystkim zainteresowanym i ozdrawiam!

  • Autor: jule Data: 2007-11-28 23:05:53

    A tu podaje przepis, ktory jest podstawa do moich ekperymentow - http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=275 To pierwsza szyneczka- mielonka, ktora zrobilam w szynkowarze. Obecnie zmieniam tylko rodzaje mies i przypraw wedlug moich upodoban. Calkowicie zaprzestalam kupowania "plastikowych szynek", ktorych moj zoladek poprostu nie trawil. Sprobujcie! Naprawde warto!

  • Autor: Paola_r Data: 2007-11-29 21:45:01

    Obejrzałam ofertę szynkowarów na Allegro i przepis z "www.wędlin domowych". Mam pytanie, czy da się jakoś ominąć te skórki wieprzowe, a jeśli tak, to jak ? ;)

  • Autor: jule Data: 2007-11-29 22:29:29

    Aby masa miesna byla spoista a gotowy wyrob nie kruszyl sie, nalezy dobrze wyrobic mieso az do uzyskania kleistosci. To bardzo wazne! Mozna tez dodac zelatyne. Nallepiej rozpuscic ja razem z woda, w ktorej bedziesz rozpuszczala cukier. Na kilogram miesa daje dwie plaskie lyzeczki. Czasami zamiast skorek czy zelatyny miele dodatkowo troche mieska z golonki lub pregi. Te rodzaje maja w sobie juz kleik. Szyneczka jest rownie dobra. Musisz poprostu poeksperymentowac jaka konsystencja mielonki Ci odpowiada. Tez tak zaczynalam i zawsze byla dobra, a napewno lepsza i zdrowsza niz te gotowe. Wazna jest rowniez temperatura gotowania. Nie posiadam termometru lecz z moich doswiadczen wynika, ze najlepsza szynka jest gdy gotuje sie ja bardzo powoli. A wiec od momentu zagotowania wody skrecam gaz tak aby tylko leciutko podgrzewal wode. J gotuje ok. 1.5 do 2 godzin. Podobnie jak podczas gotowania rosolu. Poczytaj rozdzial " wszystko o szynkowarach" na stronce http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?topic=126 a znajdziesz wiele cennych wskazowek. Warto rowniez poczytac forum. Jesli bedziesz miala jeszcze jakies pytania to pytaj. Z przyjemnoscia odpowiem, w miare moich mozliwosci. Czekamy wszyscy na pierwsze efekty szyneczki z szynkowara! Pozdrawiam

  • Autor: Paola_r Data: 2007-11-30 06:53:44

    Dzięki piękne, zanotowałam pilnie wszystkie dobre rady. Poprzyglądam się jeszcze cenom szynkowarów na Allegro. Pozdrawiam !

  • Autor: bietka Data: 2007-11-30 07:48:46

    były w ofercie w PLusie-może są jeszcze.Ja kupiłam sobie.Robiłam juz mięsko kilka razy.Jeżeli nie masz szynkowaru możesz zrobić mięsko i bez niego w osłonce poliamidowej-są do kupienia w sklepach mięsnych.Są one przystosowane do parzenia.Ponieważ do szynkowara wchodzi mało mięsa to a jednak parzysz to w 80 st 2 godz. Szkoda gazu więc jeden blok robię w szynkowarze a drugi w osłonce.Dokładnie ją napełniam,zakręcam,ubijam na płasko i na nią stawiam np podłużną foremkę którą napełniam gorącą wodą-to moja forma docisku zamiast sprężyny.NIe ma różnicy.Szyneczka nie rozpada się.Na pierwszy raz polecam wyrób z mięsa drobiowego na próbę.Np.1.2 kg piersi kroisz w kawałki 3-5 cm i do tego mielone drobiowe 80 dag.Dajesz przyprawy i jeżeli chcesz mieć ładny kolor to sól peklową.2 łyzeczki cukru pudru,z 200 ml wody i dokładnie mieszasz.Jeżeli chcesz mieć galaretkę to dodajesz żelatynę.Mięso postoi w przyprawach,pakujesz do osłonek i parzysz.nie wolno gotować.W Praktikerze kupiłam termometr za 13 zł.

  • Autor: Paola_r Data: 2007-11-30 09:03:33

    Notuję ! Dzięki ! Mam termometr z Lidla, były niedawno po 9,99 zł.
    To drobiowe wydaje mi sie interesujące na początek.
    Czas parzenia mielonki drobiowej również 2 godziny, w temp. 80 C ? Jakie przyprawy do niej dodajesz ?

  • Autor: bietka Data: 2007-11-30 11:15:44

    Sól/próbuję/,pieprz,knorra do kurczaków,Vegeta,czosnek.Duze batony parzyłam 2 godz mniejsze 1.5.Jeżeli chcesz mieć zastygłą galaretkę to trzeba dodac żelatynę ale uważam ze to zbedny dodatek o wątpliwej reputacji.Staraj się zeby nie było powietrza w batonie.Po parzeniu studz w zimnej wodzie i na noc do lodówki.Studzić bez docisków.Mięso należy dobrze wymasować łącząc je ze sobą/mikserem też można/ .

  • Autor: jule Data: 2007-11-30 12:15:34

    bietka ma racje! Ja rowniez nie dodaje zelatyny a po dokladnym wymasowaniu mieska i tak wytworzy sie mala ilosc galaretki. Moja pierwsza szyneczke tez robilam z mieska drobiowego. Co do przypraw, to zawsze dodaje odrobine muskatu, kordamonu, czosnek, sol i pieprz do smaku. I to wszystko, a wiec tylko naturalne! Moje dodatki do wyrobu szynek kupuje u sprzedawcy ze stronki "wedliny domowe". Solidny i sprawdzony! Posiada rowniez szynokwary! To "miro" - jego oferta jest na samym dole strony glownej, czyli ta - http://www.wyroby-domowe.pl/
    Musze dodac, ze wlasnie na forum dowiedzialam sie, ze woreczki przeznaczone do uzytku w branzy spozywczej wlasciwie nie nadaja sie do wysokich temperatur.Nie chodzi o ich trwalosc lecz o wytwarzajace sie zwiazki chemiczne podczas gotowania. A nam zalezy przeciez o "zdrowa zywnosc". Kupuje wiec specjalne woreczki rowniez u "miro! Zamawiam takze zestawy przypraw oraz oslonki. Polecam!

  • Autor: Paola_r Data: 2007-11-30 12:20:32

    To też już w kajeciku !

  • Autor: bietka Data: 2007-11-30 17:19:06

    Na woreczkach do mrożenia z Lidla wyczytałam ze nadają się do gotowania do 115 st.tak więc nadają się do szynkowarki.75 szt za ok 6 zł.

  • Autor: Bilka Data: 2007-11-30 17:21:19

    Obecnie są na allegro oryginalne czeskie szynkowary właśnie zakupiłam i czekam na przesyłkę!!

  • Autor: jule Data: 2007-11-30 17:40:08

    Bietka! Bardzo dziekuje za te cenna informacje! Jutro biegne do sklepu po woreczki! Pozdrawiam!

  • Autor: bietka Data: 2007-11-30 19:22:56

    Proszę bardzo.Wcześniej kupowałam Jana N...do pieczeni-5 szt za przeszło 5 zł to te z Lidla wychodzą jak za darmo.Są mocne,solidne.Nadają się do mrozenia,gotowania i ....rozbijania kotletów.

  • Autor: Paola_r Data: 2007-12-12 05:48:56

    Szynkowar już mam, termometr też, woreczki będą (po wstąpieniu do Lidla). W sobotę chrzest bojowy ! ;)
    Czy masz może jeszcze jakis sprawdzony przepis na szynkę z dodatkami ?
    Moja rodzinka lubi taką z farfoclami typu papryka w różnych kolorach, suszone pomidory, malutkie kolby kukurydzy, kropy sera żółtego itp itd. Myślę, że jak mi wyjdzie ta najprostsza, to taką z farfoclami zrobiłabym na raz następny.
    Pozdrawiam. Paola

  • Autor: jule Data: 2007-12-12 20:52:24

    Sprobuj zrobic taka szyneczke, http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=275  Prababcia Ania jest specjalistka jesli chodzi o wyroby w szynkowarze. Ja rowniez zrobilam te mielonke jako pierwsza i wyszla super! Zostalo mi troche farszu wiec na drugi wsad do szynkowarki dolozylam drobno skrojana piers kurczaka. Byla wiec dwukolorowa i bardzo delikatna (taka lubie). Dodalam tez oprocz soli, bialego pieprzu i posiekanego czosnku rowniez pol lyzeczki mielonej galki muszkatolowej. Niezapomniany smak! Teraz zawsze robie jakies eksperymenty i dodaje innych przypraw, wszystko dozwolone wedlug wlasnego smaku. Zycze powodzenia i smacznego!

  • Autor: jule Data: 2007-12-12 20:59:48

    Bietka! Woreczki zakupilam, tylko mam pewien problem, sa za duze do szynkowara! W moim Lidlu byly tylko tej wielkosci, czy kupujesz mniejsze czy tez radzisz sobie jakos z tymi duzymi?

  • Autor: bietka Data: 2007-12-13 18:03:09

    Przepraszam ze dopiero dzis odpowiadam ale zasilacz mi padł.Te woreczki od JAna Niezbędnego są ogromniaste ale bardzo delikatne.Te z Lidla są za duże ale to nie przeszkadza.Wyścielam je w szynkowarze,napycham miesem,zawiązuję na górze zostawiając miejsce na sok i jest ok.Wczoraj robiłam szynkę z łopatką a dzisiaj w osłonece piersi drobiowe.

  • Autor: gitan Data: 2007-12-15 10:32:39

    wlasnie zakupilam szynkowar na Allegro i mam maly problem,bo ten moj szynkowar ma dziurki . Ta w gornej pokrywce no to na termometr,ale w dolnej to nie wiem po co ? Przeciez ta woda co stoi w niej szynkowar dostanie sie do środka szynkowara. Czy tak ma byc?Wszystkie inne co widziałam szynkowary to są całe jak garnek nie mają zadnych dziur. mięsko czeka a ja nie wiem czy mogę tak parzyc.

  • Autor: jule Data: 2007-12-15 15:08:49

    mozesz podac nr. aukcji na jakiej zakupilas szynkowar? masz racje, to przeciez logiczne, ze szynkowar nie ma prawa miec dziurek, chyba ze to jakis "nowy model" popatrze na aukcje i spobujemy cos zaradzic

  • Autor: gitan Data: 2007-12-15 18:02:06

    szynkowar 2,2 kg. HIT nr 279772716  w tym krązku oporowym jest mały otworek i w krązku dociskowym tez jest otworek ,ten to wiadomo zostaje po wyciagnieciu tej śruby no i mozna tam włozyc termometr a le ten otworek na dole to juz naprawdę nie wiem po co jest i czy tak ma byc Instrukcji niestety nie było.

  • Autor: gitan Data: 2007-12-15 18:29:29

    Mąz dzwonił do tego gościa i on twierdzi,ze to absolutnie nie przeszkadza,ze woda dostanie się do szynkowara,bo mięso jest w woreczku zapakowane.Powiedział,ze zadzwoni jutro to porozmawiamy bo dzisiaj jest na wyjezdzie. Jeszcze nie robiłam nic w szynkowarze więc wole się upewnic czy to aby dobry nabyłam.

  • Autor: bietka Data: 2007-12-16 08:23:03

    Niby ma rację.Ale zdarzyło mi się za pierwszym razem ze woreczek pękł mi od spodu /wówczas mięso będzie suche./POlecam Ci 2 woreczki i każdy oddzielnie dobrze zwiazać od góry pozostawiając miejsce na sos.Ta dziurka w pokrywce może być na wyjęcie woreczka.Jeżeli włozysz tam termometr to przebijesz woreczek i sok ci wycieknie.Temp wody mierzy się w garnku w którym stoi szynkowar.Postaw go na jakąś szmatkę by nie dotykał bezpośrednio dna.Po 2 godz gotowania wybieram do razu mięso z szynkowaru i pozostawiam je do powolnego studzenia na blacie/w woreczku/.Mięso powoli wchłania sok.Woreczek przewracam co jakis czas by sos wchłonął się równomiernie.POtem na nac do lodówki i dopiero wówczas zdejmuję woreczek.Nigdy nie mam suchego mięsa.Jezeli chodzi o te skórki to dla nas nie zalezy na galaretce więc pomijam je.Zelatyny trzeba dodać na 1 kg ze 4 łyżeczki.

  • Autor: jolka60 Data: 2011-01-17 10:28:46

    O,właśnie napisałam na temat tych osłonek,nie doczytując wszystkich wypowiedzi-nie wiedziałam,że już o tym wspomniałaś.Skoro wypróbowałaś tę metodę (ja jeszcze nie),to tym bardziej zacznę od osłonek Będę musiała jednak zamówić je przez internet,gdyż u na tego nie dostanę.

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-01-17 09:58:56

    A gdzie można kupić szynkowar w okolicy Rudy Śląskiej/Katowic? Jest tu jakiś sklep masarski? Chcę kupić jelita, peklosól. Gdzie można tanio kupić?

  • Autor: makusia Data: 2011-01-17 10:26:49

    Madziu, wątek ma juz 4 lata:)
    Polecam allegro,i na stronach które są w Twoim wątku;)
    Zaraz tam wkleję link tutaj, bo widzę że może się przydac:)

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-01-17 10:35:16

    Ok, myślę to dobry pomysł. Nie chciałam powtarzać wątku jak już jest ;)

  • Autor: jolka60 Data: 2011-01-17 10:46:18

    Ha,ha,też nie popatrzałam na datę,ale może komuś przydadzą się te "odgrzewane"informacje.

  • Autor: makusia Data: 2011-01-17 10:53:33

    Ha,ha,też nie popatrzałam na datę,ale może komuś przydadzą się te
    "odgrzewane"informacje.

    Napewno się przydadzą:)

Przejdź do pełnej wersji serwisu