Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

Dzwoneczek

  • Autor: Sweetya Data: 2006-03-01 11:02:55

    Dostałam kwiatuszka-wiem tyle ,że jest z rodziny dzwonkowatych(Campanula).Jest piękny-nie chciałabym go zmarnować-czy wiecie może jak się z nim obchodzić?-tzn. czy lubi wilgoć,światło itp.Z góry dzięki za rady-pozdrawiam;)))

  • Autor: angela Data: 2006-03-01 11:37:40

    Twój kwiatek to dzwonek równolistny.
    Przyrost ok.30-38 cm rocznie. Na wiosnę przycinamy pędy, aby otrzymać zwarty pokrój rośliny.

    Okres kwitnienia:
    kwitnie na nowych przyrostach całą wiosnę i lato, jeżeli usuwa się obumierające kwiaty.

    Światło:
    Do ukazania pełni krasy wymaga dużo światła. Lubi dobrze oświetlony parapet okienny lub w lecie miejsce na zewnątrz domu. Trzeba jednak unikać okna z jego silnym nasłonecznienim w pełni lata.

    Temperatura:
    Bardzo tolerancyjna roślina w zakresie temperatur ponizej 16ºC. W lecie może rosnąć na dworze, a zimą znosi spadek temperatury do 8ºc, pod warunkiem ograniczenia wilgotności.

    Woda:
    w okresie wegetacji podlewamy często, zależnie od umiejscowienia rośliny: blisko słonecznego okna- przynajmniej raz dziennie, na oknie północnym- co 2-3 dni. Dzwonek jest rośliną wapniolubną, woli więc podlewanie wodą wodociągową(twardą).

    Dokarmianie;
    W okresie wzrostu rośliny dajemy płynny nawóz przy podlewaniu co 14 dni.

    Wilgotność powietrza:
    Lubi wilgotne powietrze i cotygodniowe zraszanie, ale nie należy spryskiwać rośliny w okresie kwitnienia.

    Czyszczenie:
    Zbędne. Usuwamy jedynie obumarłe kwiaty i liście. Nie stosujemy nabłyszczacza liści.
    Podłoże:
    Dobra ziemia gliniasta z niewielkim dodatkiem nawozów.

    Przesadzanie:
    Po posadzeniu ukorzenionych sadzonek nie przesadza się roślin w tym samym sezonie. Starszym roślinom dodaje się trochę świeżej ziemi na początku każdego sezonu wzrostu, jednak nie zmienia się doniczki na większą.

    Cięcie:
    Późną zimą obcinamy pędy, pozostawiając po 1 parze liści nad ziemią. Jeżeli chcemy uzyskać zwartą roślinę o pędach wzniesionych, uszczykujemy pąk wierzchołkowy każdego przyrostu na pewnej wysokości.

    Rozmnażanie:
    Obcięte pędy można wykorzystać do sporządzenia sadzonek. Skracamy wierzchołki pędów d0 8-10 cm. Umieszczamy je w doniczce( 5-6 sadzonek w doniczce o średnicy 12 cm) lub w mnożarce i przykrywamy do momentu rozpoczęcia wzrostu.

    Długość życia:
    Rośliny przycięte w końcu zimy dają silne przyrosty na wiosnę. Ponieważ pędy starszych roślin mają skłonność do drewnienia, najlepij zastępować je co 2-3 lata nowymi, uzyskanymi z sadzonek.

    Towarzystwo innych roślin:
    Dzwonek rośnie dobrze w mieszanych kompozycjach w pojemnikach o średnicy 25-30 cm, pod warunkiem zapewnienia dostatecznej ilości światła.W dużych grupach nie czuje się dobrze.

    Roślina łatwa w uprawie, ale naprawdę atrakcyjna tylko w okresie kwitnienia.


    Informacje zaczęrpnęłam z książki Davida Longmana " Pielęgnowanie roślin pokojowych".

  • Autor: Sweetya Data: 2006-03-01 11:52:13

    Bardzo dziękuję Ci Angelo-za tyle informacjii;)))-nawet się nie spodziewałam tak wyczerpującej odpowiedzi!
    Muszę to jeszcze raz przestudiować ,żeby wszystko dobrze zapamiętać;)))
    Dzięki serdeczne i pozdrawiam

  • Autor: angela Data: 2006-03-01 11:55:22

    Może wydrukuj sobie te informacje, żebyś miała je pod ręką w razie potrzeby. Pozdrawiam i niech roślinka zdrowo rośnie.

  • Autor: Sweetya Data: 2006-03-01 13:38:16

    serdeczne dzięki;)))

  • Autor: smakosia Data: 2006-03-01 14:03:50

    Jaki ten kwiatek śliczny! A może ktoś wie gdzie takie cudeńko kupić? W kwiaciarni...?

  • Autor: Sweetya Data: 2006-03-01 14:38:17

    Smakosiu podobno został kupiony w Tesco.
    Może i w kwiaciarni są.Rzeczywiście jest śliczny ,ale mam nadzieję,żę nie zmarnieje.
    Uściski-pozdrawiam

  • Autor: Maddalena Data: 2006-03-01 14:27:05

    moj dzwoneczek przekwitl po 3 tygodniach i wyladowal w smietniku...moze Tobie uda sie utrzymac tego pieknego kwiatka dluzej, trzymam kciuki!

  • Autor: Sweetya Data: 2006-03-01 14:39:05

    oj mam nadzieję,bardzo by mi było szkoda gdyby było inaczej-pozdrówka

  • Autor: kamaxyz Data: 2006-03-01 14:49:29

    Sliczny kwiatuszek gdzie takowe bywają w kwiaciarni??????/ u nas nie widziałam
    zazdroszczę jest piękny

  • Autor: Sweetya Data: 2006-03-01 15:05:41

    Kamuś-sprawdź w Tesco...;)))
    pozdrówka

  • Autor: Maddalena Data: 2006-03-19 18:59:53

    Jak tam Twoj dzwoneczek Sweetya, zyje jeszcze??

  • Autor: Sweetya Data: 2006-03-20 12:57:30

    Narazie trwa-ale kwiatki już uschły-narazie trzymam go -zobaczymy co bedzie dalej;)))

  • Autor: Maddalena Data: 2006-03-20 18:49:06

    no wlasnie, kwiatki sliczne ale "krotko zywotne";(

Przejdź do pełnej wersji serwisu