Forum

Kuchenne porady

co zrobic z czerstwym ciastem?

  • Autor: Danusia Grutzka Data: 2006-03-04 16:08:59

    Hej! Moze ktos wie jak robi sie ciastka kulki z "resztek" ciasta? Kiedys mozna to bylo zawsze kupic oblewane czekolada lub posypane kokosem?prosze o pomoc w tej sprawie! Dzieki Danusia

  • Autor: kinga_d Data: 2006-03-04 16:20:19

    przypuszcam ze chodzi ci o takie kulki bajaderki?? tzn mix dnia poprzedniego?? pyszniutkie są...

  • Autor: Danusia Grutzka Data: 2006-03-08 09:30:37

    Dzieki za odpisanie! A juz myslalam ze nikt nie zna takiego przepisu albo tez wszyscy zapomnieli co to jest " te moje poszukiwane kulki oblewane czekolada" ! Pa Danusia

  • Autor: Gapa_1410 Data: 2006-03-04 17:52:42

    Bajaderki, zwane na południu Ziemniaczkami robione są właśnie z resztek ciasta. Ja osobiście UWIELBIAM! Masz tu przepis "Ciastka ziemniaczki". POzdrówka:)

  • Autor: Danusia Grutzka Data: 2006-03-08 09:32:38

    Hej, dzieki napisalas mi "masz tu przepis" ale go nie widze, jestem Nowa na tej "Budowie :)! ale bede czesciej zagladac! ;) sorry podaj namiar gdzie go znalezc? Dzieki! Pozdro Danusia

  • Autor: skolopendra Data: 2006-03-04 18:01:57

    Danusiu! Ja robię je w ten sposób, że resztki ciasta (np. biszkoptu- jak upiekę za duży, to zostaje jeden blacik) kruszę na kawałeczki. Myślę, że nadałoby się jakiekolwiek inne ciasto - jak upiekłam z babki zakalec, to zużyłam do tego część jako-tako wyrośniętą, a resztę do kosza. Trzeba też mieć resztkę kremu, lub zrobić nowy - mi najlepiej smakuje z kakaowym z dodatkiem rumu lub advokatu. Okruchy delikatnie wymieszać z kremem, kremu nie za dużo, żeby nie zrobiła się paćka, ew. dodać alkohol lub dżem dla zaostrzenia smaku. Z masy ulepić kulki, oblać czekoladą lub obtoczyć w kakao czy kokosie. I już!
    Jest to też dobry sposób na zagospodarowanie zwarzonego kremu! Po wymieszaniu z pokruszonym ciastem nic nie widać ;) Pozdrawiam i witam ;D

  • Autor: Danusia Grutzka Data: 2006-03-08 09:36:34

    Dzieki za tak dokladne recenzje z przebiegu akcji "pozbywanie sie czerstwego ciasta" ;) na pewno wyprobuje, zostalo mi ze swiat Bozego narodzenia duzo roznych ciasteczek m.innymi maslane ciasteczka, kokosanki, rogaliczki waniliowe, to wszystko sa kruche i trwale wypieki lecz po takim czasie nikt nie ma juz na nie ochoty! A to jest wspanialy pomysl jak je zuzyc i jeszcze sie oblizywac! Podziekowanko! Danusia

  • Autor: Shakira Data: 2006-03-04 18:26:08

    A ja te ciacha robię nieco inaczej. Też oczywiście biorę jakieś niedobitki starego/nieudanego ciasta. Kruszę je w palcach na drobniejsze kawałki i wsypuję do miseczki. Później robię mocne, słodkie kakao i stopniowo dolewam je do moich okruchów stale zaqgniatając, aż uzyskam konzystencję, która pozwoli mi na ulepienie kulek. Na końcu wlewam kapkę rumu lub innego alkoholu, który akurat nawinie mi się pod rękę i wrzucam trochę bakalii. Z tak przygotowanej masy lepię spore kulki, polewam je polewą i posypuję siekanymi orzechami. I w ten sposób doskonale obywam się bez żadnego kremu :) Chociaż muszę powiedzieć,że wersja Skolopendry też mnie zainteresowała i gdy znów trafi mi się nadwyżka ciasta napewno z niej skorzystam, chociażby po to, aby zobaczyć która z tych dwóch jest lepsza :D

  • Autor: Danusia Grutzka Data: 2006-03-08 09:43:49

    Dzieki za ciekawy przepis! Ja rowniez poprobuje jak wychodza te pysznoty w roznych wersjach! Jak myslisz czy moge dodac do tego rowniez pierniki? mieszkam w Bawarii a to polski Torun pod wzglegem piernikowym no i z tego tytulu piernikow tez mam mase i wszystkie juz pieknie podsuszone :( ale sprobuje i dam wszystkim znac co wyszlo! Hej Danusia POzdrowienia! :)

  • Autor: Uretan Data: 2006-03-05 13:02:06

    Ja ze starego lub nieudanego ciasta robię bajaderki ugniatane z rumem, słodzonym kakao i powidłami śliwkowymi (proporcje trzeba dobrać według smaku). Na koniec obtaczam we wiórkach kokosowych lub cukrowym, kolorowym groszku.

  • Autor: Danusia Grutzka Data: 2006-03-08 09:46:09

    Hallo! dziekuje za ciekawe opcje dotyczace "Bajaderek" pytanie: czy kakao robisz na mleku? bo to chyba skraca im zycie? no ale masle przy takich specjalach to im i tak dlugie zycie nie jest pisane :)) Dzeiki Danusia

  • Autor: Uretan Data: 2006-03-10 15:33:49

    Kakao jest SUCHE. (takie granulki kakao z cukrem). Mleko do bajaderki nie pasuje.

  • Autor: Danusia Grutzka Data: 2006-03-10 16:38:28

    Zrobilam bajaderki i wyszly super! a w glowie zakwitlo mi 1000 odmian jak mozna by to jeszcze inaczej zrobic! Wkrotce podziele sie z wszystkimi moimi pomyslami! <<<<danusia

  • Autor: ekkore Data: 2006-03-10 15:43:29

    A mogą do tego być pierniki? I czy ciastka trzeba pokruszyć, zmielić w mikserze czy przepuscić przez maszynkę. bajaderki kiedyś uwielbiałam, ale nie mogę sobie przypomnieć. I czy mozesz wpisać proporcje np na 100 g ciastkowych resztek.

  • Autor: Uretan Data: 2006-03-12 16:02:45

    Ciasto należy rozdrobnić ręcznie na kawałki trochę mniejsze od włoskiego orzecha. Potem przy wilgotnym ugniataniu (rum, powidła) i tak utworzą jednolitą masę. Według mnie najlepsze wychodzą z zakalca, ale rodzina tak je lubi, że często robię z kupnych herbatników.

  • Autor: Danusia Grutzka Data: 2006-03-12 16:50:29

    Ja myslalam juz o tym jak zrobic te smakolyki z biszkoptow szampanskich z dodatkiem sucharkow oraz mocnej kawy, otoczyc potem w bialej kuwerturze i udekorowac szczypta zmielonej kawy? co ty na to? D

  • Autor: Uretan Data: 2006-03-12 19:24:44

    Będą dobre (zapomniałem o kawie). Tylko rum - musi być, on daje podstawę aromatu

  • Autor: Danusia Grutzka Data: 2006-03-12 20:37:15

    no wiadomo, ma sie rozumiec! ;) D

  • Autor: Danusia Grutzka Data: 2006-03-18 23:04:42

    Halo Wszyscy , ktorzy pomogli mi w uzyskaniu przepisu, o ktorym nawet nie wiedzialam jak sie nazywa! Oto moje dzielo tak wygladaly ale nie dlugo bo zniknely wkrotce po ich stworzeniu, a wszyscy pytali o przepis! Dzieki!

  • Autor: vena1980 Data: 2006-05-19 22:24:48

    Hm, o co chodzi z tym kakao? Czy się daje bez mleka, tylko same granulki? Przyznam się, że się zakręciłam:))). Mój Mąż kocha wprost bajaderki, dlatego mam zamiar je zrobić. Twoje wyglądają bosko i apetycznie!!!

  • Autor: Uretan Data: 2006-05-20 13:52:47

    Na mleku nie może być. Suche "rozpuszczalne" albo normalne - mocne zaparzone na wodzie

  • Autor: vena1980 Data: 2006-05-21 08:45:44

    Dzięki, teraz mogę ruszać do kuchni;-)

  • Autor: łyżeczka28 Data: 2006-05-20 20:21:27

    MI KIEDYŚ NIE WYSZEDŁ PIERNIK WIĘC GO WRZUCIŁAM DO MALAKSERA, A PÓŻNIEJ UTARŁAM Z KOSTKĄ MARGARYNY I ODROBINĄ RUMU
    A NASTĘPNIE PRZEŁOZYŁAM ANDRUT. BYŁO PYCHA

    A CI CO JEDLI PROSILI O PRZEPIS..........NIE DAŁAM

  • Autor: ulciaaa Data: 2006-05-27 09:23:59

    Witam wszystkich ,ja tez robię te pyszne kuleczki! oto mój sposób ,gdy robie kilka ciast na jakąś uroczystość to gotowe juz ciasta okrawam wokoło i z tych resztek robie kulki,dodaje rumu i powideł i jest super! w ten sposób pozbywam sie nieestetycznych boków ciast (placki sa ładne i nie maja wystających boczków) a kuleczki.....hmmmm bajka! polecam!

Przejdź do pełnej wersji serwisu