Forum

Kuchenne porady

tahini

  • Autor: EWA007 Data: 2006-03-06 16:27:17

    Wiem, ze trzeba uprażyć lekko ziarno sezamowe, a potem zmielić, ale nie wiem , co dalej aby uzyskać słodką masę. Może ktoś wie?

  • Autor: aga9999 Data: 2006-03-06 16:39:17

    4 filiżanki ziaren sezamu
    1/4 filiżanki oliwy z oliwek
    Lekko uprazyc ziarna w piekarniku albo na patelni, robic to na delikatnym ogniu gdyz moga sie uprazyc jak ziarna kukurydzy czego sobie nie zyczymy. Lekko przyrumienic tylko.
    Takie przyrumienione ziarenka nalezy zmiksowac z oliwa na jednolita mase. Gotowe. przechowywac w lodowce. Mozna uzywac do podsmazania warzyw, dodajac odrobine czosnku. Mozna zrobic z tego sos do salatek, dodajac czosnek, sol i sok z cytryny.Mozna tez mieszac z sosem sojowym. etc.
    Wyszukane w sieci.

  • Autor: EWA007 Data: 2006-03-06 16:50:41

    Dzieki, tahini na ostro znam, ale najbardziej zależy mi na takiej słodkiej masie o chałwowym smaku. Mozna kupić gotową, ale daleko ode mnie w dużych marketach i dlatego nęci mnie samoróbka. Może ktoś jeszcze coś dorzuci...

  • Autor: AKuKu Data: 2006-03-06 21:35:37

    Znalazłam cos takiego:

    Chałwa:

    250 g ziarna sezamowego lub tahini
    125 g rodzynek
    125 g daktyli
    lyzka olejku waniliowego

    Zmielic ziarno sezamowe przez maszynke o "makowym" sitku lub w mlynku do kawy. Daktyle i rodzynki zmielic w malakserze (lub przez maszynke) na gladka mase. Mase owocowa wymieszac dokladnie, najlepiej reka, z masa sezamowa i olejkiem waniliowym. Ponownie wlozyc do malaksera ( lub uzyc mini-robota) i ucierac tak dlugo, poki nie zrobi sie z mieszanki gladka, jednolita masa. Jeski nie bardzo trzyma sie kupy mozna dodac KILKA KROPLI (ale tylko kilka kropli) zimnej wody. Z otrzymanej masy formowac dowolne ksztalty, najlepiej kulki wielkosci orzecha wloskiego. Przechowywac w lodowce.

    Smacznego.

  • Autor: EWA007 Data: 2006-03-07 07:17:16

    Dziękuję! Na razie zmieliłam lekko uprażone ziarna sezamowe w udarowym młynku do kawy, w ramach eksperymentu dodałam do części cukru pudru i ciut oleju z pestek winogron (bo tylko taki miałam pod ręką) i jest fajne! Można tym smarować chleb, ma smak chałwy. Pewnie mozna też wykorzystać do ciast i deserów, może ktoś spróbuje? Twój przepis też na pewno wykorzystam!

Przejdź do pełnej wersji serwisu