Forum

Gawędy o jedzeniu

musztardy.

  • Autor: marinik Data: 2006-03-22 10:25:23

    Swego czasu na innym forum wywolalem ten temat - ale - jakos oddzwieku nie bylo.
    Czy ktos potrafi w dosc jednoznaczny sposob okreslic na czym polega sarepskosc, kremskosc, dijonskosc w musztardzie???????? Nazwy sie powtarzaja, ale wg mnie nie nazwa decyduje o smaku a producent i jego techologia. Musztarda o tej samej nazwie u roznych producentow skamuje odmiennie. Co zatem decyduje o tych nazwach??????

  • Autor: dorota40 Data: 2006-03-22 10:42:27

    Mnie się wydaje,że w tych nazwach chodzi o określenie smaku,np. ostra -sarepska,łagodna-stołowa itp.
    Receptury jednak są różne.Ja osobiście gustuję w musztardzie francuskiej, ale firmy Roleski. Ta sama nazwa, ale producent Kamis to już zupełnie co innego, jeśli chodzi o musztardę francuską - nie smakuje mi. Pozostaje nam tylko próbować....Pozdrawiam dorota40

  • Autor: ewu Data: 2006-03-22 10:46:41

    1.  MUSZTARDA KREMSKA 
        . Jej cechy           
         charakterystyczne to łagodny słodko-kwaśny smak z lekkim zaakcentowaniem      
         przypraw ziołowo-korzennych. Jej struktura jest idealnie gładka, kremowa. Barwa 
         jasno-kremowa do żółtawej o przyjemnym odcieniu. Do jej produkcji wymagane    
         są wysokiej klasy urządzenia rozcierające.  
      
    2.  MUSZTARDA SAREPSKA 
         Podobnie jak musztarda kremska należy ona do kanonu dawnych musztard 
         polskich. Jej cechy charakterystyczne to gruby przemiał, wyraźnie zaznaczone     
         cząsteczki przypraw i dodatków, ciemna barwa, smak słono-kwaśny pikantny,       
         piekący. 
     3.  GRUPA MUSZTARD DELIKATESOWYCH  
         Musztardy te charakteryzują się silnym roztarciem i kremową teksturą. Ich barwa  
         jest jasna, smak łagodny, słodkawy. Posiadają wyraźnie zaznaczoną nutę             
         korzenno - ziołową w różnych odcieniach. Np. klasyczna niemiecka musztarda      
         estragonowa, musztarda kminkowa, musztarda prowansalska.  
      
    4.  GRUPA MUSZTARD SPECJALNYCH  
         W tej grupie możemy zaproponować cały szereg bardzo różnych nietypowych      
         produktów: Musztardy z dodatkami smakowymi takie jak POMIDOROWA,  
         PAPRYKOWA, CHRZANOWA ( możliwość dodatku naturalnego chrzanu, lub w   
         przypadku braku urządzeń do obróbki chrzanu odpowiedniego wyciągu z korzeni 
         chrzanu). Oryginalna, bardzo ekskluzywna MUSZTARDA  W TYPIE DIJON          
         oparta na oryginalnym importowanym francuskim zestawie przyprawowym oraz    
         inne charakterystyczne MUSZTARDY FRANCUSKIE. Oryginalna również              
         należąca do grupy musztard luksusowych MUSZTARDA BAWARSKA. Cieszące 
         się dużym powodzeniem (ze względu na eksplozje grilli i wszelkich akcesoriów z 
         nimi związanych) MUSZTARDY GRILLOWE I SZASZŁYKOWE.  

         OFERTA SPECJALNA TO DOSKONAŁA MUSZTARDA ŻYDOWSKA 
         Jest to produkt bardzo łagodny w smaku o bardzo charakterystycznym dla kuchni
         żydowskiej słodkawym smaku i szczególnym, niepowtarzalnym bukiecie smakowo 
         aromatycznym. Wymaga ona surowców bardzo wysokiej jakości.  

  • Autor: ewu Data: 2006-03-22 10:48:26

    Jest nawet muzeum musztardy w Napa Valley w Kaliforni gdzie jest kilkaset odmian musztardy

  • Autor: Duniasza Data: 2006-03-23 18:14:00

    A rosyjska? Prawdziwa....mniam.

  • Autor: bahus Data: 2006-03-31 23:53:35

    Jadłem (a właściwie próbowałem) musztardę przywiezioną z Armenii robioną ze specjalnej (chyba czarnej) gorczycy...przy niej np. sos Tabasco to sosik dla bardzo wrażliwych na "ostrość" niemowląt.
    Bahus

  • Autor: zwierz Data: 2006-04-02 13:35:57

    kiedyś przywiozłem z Korei musztardę w proszku(należało do niej dolać wody) nigdy wcześniej, ani póżniej nie miałem w ustach czegoś tak ostrego

  • Autor: gena Data: 2006-03-22 11:36:32

    Dorota a prubowałaś angielskiej od Roleskiego? poniej to dopiero można zionąć ogniem.

  • Autor: Mag8 Data: 2006-03-22 16:07:18

    Tak, Anglicy maja specyficzna musztarde. Jest to musztarda chrzanowa, baaardzo ostra. Chrzan wychodzi doslownie nosem. Ale i tak polskie sa najlepsze

  • Autor: Wróbelek Data: 2006-03-22 17:09:48

    Ja sie o tym przekonałam na własnej skórze. NIkt mnie nie ostrzegł w domu że taka ostra i posmarowałam sobie nią kanapki, przy jedzeniu to mi łezki leciały i wiele napoju opszło (ko każdym kęsie porząna porcja napoju) a rodzinka miala uba:)

  • Autor: ekkore Data: 2006-03-23 19:36:20

    a wiesz, żę ostrego się nie popija...wodą, co najwyżej ognistą. Lepiej zagryźć suchym chlebem, bo woda rozprowadza ostrosci po jamie ustnej (kubkach smakowych). Dotyczy to pikantnych papryczek - ale z samego chrzanu ostrości w musztardzie się nie osiągnie.

  • Autor: gena Data: 2006-03-22 11:41:19

    To jest tak jak z innymi produktami np.szynka wiejska od różnych producentów smakuje różnie.

  • Autor: magdzialenka06 Data: 2006-04-01 18:36:06

    Hey;-)) Ja tam nie wiem, ale najbardziej lubie sarepska:P:P Pozdrowionka;-)))

Przejdź do pełnej wersji serwisu