Forum

Kuchenne porady

chleb - help

  • Autor: dorka13 Data: 2006-03-22 11:43:46

    Czy ktoś ma przepis na dobry chleb 100 % ŻYTNIi??? Najlepiej bez użycia zakwasu!

  • Autor: kawka Data: 2006-03-22 13:18:00

     W ksiązce MICHAŁA TOMBAKA- Jak żyć długo i zdrowo znalazłam przepis na bezdrożdżowy chleb
       Przygotowanie:
       4 szkl. mąki ,  0,5 l wody mineralnej,wymieszać i wyrobić ciasto tak ,aby się nie przyklejało do rąk. Następnie uformować i wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w lekko nagrzanym piekarniku. Sprawdzamy patyczkiem czy jest dobry, Przechowywać w lodówce.

             Przepisu nie sprawdzałam i nie wiem czy można dać mąkę żytnią. Pozdrawiam

  • Autor: kinga_d Data: 2006-03-22 14:49:59

    hmm kawka, czytalas tego Tombaka?? mi swego czasu namącil troszcze w golwie tymi swoimi teoriami ze przez dlugi czas  nie chcialam lączyc roznych rzeczy i inne takie :D teraz sie nie przejmuje tak bardzo. A niedawno byl u ewy drzyzgi nawet..

  • Autor: Maja R. Data: 2006-03-22 15:26:47

    Michał Tombak gościł dziś w programie "Pytanie na śniadanie". Przeczytałam kilka książek tego pana i bardzo mi pasuje to co on mówi. Obecnie jestem zachwycona Michaelem Montignacem po przeczytaniu jego książki pt. "Jeść aby schudnąć". Polecam 

  • Autor: bahus Data: 2006-03-22 15:01:17

    Można tak upiec ale pod warunkiem posiadania solidnej siekiery do pokrojenia wypieku
    Bahus

  • Autor: ekkore Data: 2006-03-22 13:39:04

    zobacz http://wielkiezarcie.com/przepis8152.html ale to chleb zakwasowy. Dosyć trudny w wyrabianiu - mąka żytnia jest kleista. Najlepsze chleby są na zakwasie.
    Jak chcesz i bez drożdży i bez zakwasu to podejrzewam, że wyjdzie Ci plaskaty placek, bo nie będzie miał na czym urosnąć

  • Autor: aryt Data: 2006-03-22 22:24:57

    Chleb wiejski żytni
    4 kg grubo mielonej mąki
    2 l wody
    4 dag soli
    rozczyn:
    25 dag mąki żytniej razowej
    50 dag ciasta chlebowego z poprzedniego pieczenia
    1,5 dag drożdży
    pół szklanki wody
    0,25 szklanki zsiadłego mleka
    Do pieczenia chleba wiejskiego trzeba przygotować rozczyn: wszystkie składniki wymieszać na gęstą papkę, dodać namoczony w ciepłej wodzie chleb z poprzedniego wypieku i pozostawić w cieple na jedną dobę.
    Trzecią część mąki przeznaczonej na wypiek rozmieszać z ciepłą wodą i dodać wyrośnięty rozczyn.
    Wymieszać, powierzchnię posypać mąką, dzieżę nakryć i postawić w ciepłym miejscu, aby całość urosła.
    Powiększy ona swoją objętość dwu- lub trzykrotnie w ciągu 12-14 godzin.
    Po upływie tego czasu dzieżę odkryć, a zawartość energieznie roztrzepać łyżką.
    Dodać resztę mąki, osolić i zarobić ciasto.
    Wyrabiać starannie licząc około 10 minut na 1 kg, po czym nakryć i pozostawić do wyrośnięcia.
    Piec oczyścić, wytrzeć mokrą szmatką.
    Sprawdzić temperaturę, zasypać dno mąką.
    Jeżeli mąka zarumieni się powoli, ciepłota jest odpowiednia.
    Z wyrośniętego ciasta formować jednakowej wielkości bochenki, które układa się na łopacie wysłanej liśćmi kapusty, dębu lub tataraku i wstawia do pieca.
    Taki chleb piecze się 2-2,5 godziny.
    Wypieczone bochenki trzeba zwilżyć gorącą wodą i nakryć suchymi ściereczkami.
    Chleb powinien stygnąć w ciepłym pomieszczeniu, dopiero później można wynieść go do zimnego.
    Bochenków nie wolno układać jeden na drugim, gdyż odstanie skóra.


    Chleb żytni
    4 kg mąki żytniej
    1,7 l wody
    4 dag soli
    kminek
    0,5 kg rozczynu
    Trzecią część mąki wsypać do dzieży, zalać gotującą wodą i dobrze wymieszać, aby całość się zaparzyła.
    Dzieżę przykryć i zostawić na 2 - 3 godziny.
    Rozczyn chlebowy rozpuścić w ciepłej wodzie, dodać zaparzonej mąki, energicznie roztrzepać łyżką.
    Powierzchnię posypać mąką, dzieżę grubo nakryć i postawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
    Rozczyn powinien rosnąć przez 18 - 20 godzin.
    Po upływie tego czasu roztrzepuje się go łyżką i dodaje resztę mąki i kminek, następnie ciasto bardzo starannie wyrabia i odstawia do wyrośnięcia.
    Chleb zaparzony rośnie nieco dłużej.
    Formować z ciasta bochny i wkładać do pieca.
    Po 1 godzinie pieczenia bochenki należy zwilżyć gorącą wodą, przełożyć w inne miejsce i piec jeszcze przez 1 godzinę.
    Chleb zaparzony jest bardzo smaczny i długo utrzymuje

  • Autor: dorka13 Data: 2006-03-23 10:16:14

    Dzięki za pomysły, chociaż nie wiem to dobry pomysł z chlebem bez drożdży?!
    Przepis na chleb żytni jest ciekawy ale skąd wziąść zakwas i piec chlebowy w bloku. W domu mam książkę o chlebie - część przepisów jest tylko z dodaniem zwykłych drożdży ale są to chleby pszenne, żytnie są tylko na zakwasie - czy może to być specyfika tej mąki?
    Ostatnio piekłam chleb z mieszanki kupionej w sklepie ale u siebie mogę kupić tylko mieszanki pszenno-żytnie. Są one wmiarę do polecenia, ale nigdy nie wiadomo co się w nich znajduje - ile konserwatów, ulepszaczy, spulchniaczy itp.

  • Autor: ekkore Data: 2006-03-23 13:19:29

    Wypróbuj chleb staropolski  - spokojnie do zakwasu możesz dodadać jakieś 20 g drożdży, ewentualnie, tylko do ciasta jakieś 50 g. Wyjdzie super! Ale ja osobiście wolę chleby mieszane.

    Gorąco polecam czarny chleb Borgii oraz mleczny Gusi (niby w przepisie jest pszenny - ale ja mieszam mąki), lub na zakwasie żytnim - jest w moich przepisach ( i tutaj mozesz zastosować różnego rodzaju mąki). Polecam chleb z mąki pełnoziarnistej - tam jest duży udział żytniej.
     A najbardziej rewelacyjna jest weka (francuski chleb) Borgii - piekę z potrójnej porcji i znika w szybkim tempie. Zostań tylko przy drożdżach suszonych - na normalnych ciasto rośnie za bardzo wszerz i zamiast pięknych bułeczek wychodzi całoblachowy chlebek (da się rozdzielić, bo rowki zostają, ale to już nie to samo).
    Polecam też bułeczki na zakwasie Gusi - tyle, że ja zamiast dyni daję siemię i słonecznik (dynia jakoś mi nie podchodzi).

  • Autor: smakosia Data: 2006-03-23 15:25:55

    Użytkownik dorka13 napisał w wiadomości:
    > Dzięki za pomysły, chociaż nie wiem to dobry pomysł z chlebem bez
    > drożdży?!Przepis na chleb żytni jest ciekawy ale skąd wziąść zakwas i piec
    > chlebowy w bloku. W domu mam książkę o chlebie - część przepisów jest tylko z
    > dodaniem zwykłych drożdży ale są to chleby pszenne, żytnie są tylko na
    > zakwasie - czy może to być specyfika tej mąki?Ostatnio piekłam chleb z
    > mieszanki kupionej w sklepie ale u siebie mogę kupić tylko mieszanki
    > pszenno-żytnie. Są one wmiarę do polecenia, ale nigdy nie wiadomo co się w
    > nich znajduje - ile konserwatów, ulepszaczy, spulchniaczy itp.

    Koniecznie wejdź na stronę www.forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=777&w=25353407&v=2&s=0 tutaj poznasz krok po kroku jak robi się zakwas i chleb. Potem wejdź na stronę www.sys21.de/index.php a znajdziesz tam informacje dotyczące przepisów na pieczywo. Jest też świetny adres z super informacjami, które mnie osobiście bardzo zainteresowały i spowodowały, że idę dziś na poszukiwanie odpowiedniej do wypieków mąki http://domowe.forumer.pl/index.php

Przejdź do pełnej wersji serwisu