Forum

Kuchenne porady

Czym, naturalnie farbowac jajka?

  • Autor: Glumanda Data: 2006-04-03 16:30:33

    Niedługo czas kolorowych jajek. Powiedzcie czym je farbować naturalnie, wiem np. że w łupinkach z cebuli wychodzą pięknie brązowe. Jeszcze gdy je owinąć nitką, którą przymocujemy pod spodem wiosenne listki młodego mlecza lub koniczynki to zdibedziemy tym sposobem piękne wzorki! Kto zna jeszcze jakies metody a szczególnie chodzi mi o farbki naturalne.
    Liczę na Waszą pomoc!

  • Autor: till Data: 2006-04-03 16:42:30

    A atrament ?- pytam z czystej ciekawości , bo nie mam doświdaczeń...

  • Autor: Glumanda Data: 2006-04-03 16:48:55

    Nie mogę tego użyć z dziećmi w przedszkolu! To ma być ekologicznie i zjadliwie! Mimo to dzięki! Na wydmuszki do ozdoby, na pewno niezła alternatywa.

  • Autor: jadkin Data: 2006-04-03 16:53:55

    Żółty - liście brzozy i olchy, kora młodej jabłoni, drewno morwy, suszone kwiaty jaskrów polnych, trzcina i rumianek, łuski zwykłej cebuli (nawiasem mówiąc z łusek cebuli otrzymasz bardzo ładny kolor w odcieniach od żółtego do brązu) oraz igły modrzewiowe.
    Czerwony - marzanna, kora kruszyny i dębu, olchowe szyszki, owoce czarnego bzu, suszone jagody.
    Pomarańczowy - z marchwi i dyni oraz z połączenia czerwonego i żółtego
    Brąz - łupiny i korzenie orzecha oraz igliwie jodły. Bardzo ciemny brązowy - dębu i olchy.
    Złoty - Przez połączenie brązowego z żółtym
    Niebieski - owoce tarniny
    Fiolet - płatki ciemnej malwy, i mieszanie koloru czerwonego i niebieskiego
    Zieleń - niektóre trawy, zioła, w tym głównie pokrzywa, liście barwnika, młode żyto
    Czerń - wygotowane olchowe szyszki.

  • Autor: cel Data: 2006-04-03 17:31:22

    Dla uzyskania na przykład ładnego fioletu - ile kwiatów malwy, czerwieni - ile owoców czarnego bzu i żółci ile kwiatów rumianku muszę przygotować. Jeśli masz doświadczenie poradź. Zawsze malowałam jajka w łupinach cebuli, ale zawsze nie znaczy, że w tym roku też tak ma być i że nie mogę czegoś zmienić. Z góry dziękuję za informcję. Pozdrawiam

  • Autor: Mircia:) Data: 2006-04-03 21:17:03

    Z moich doswiadczen wynika, ze najladniejsze jajka wychodza gotując je w cebuli, zwyklej i czerwonej - malwa i dąb słabo farbuje

  • Autor: alman Data: 2006-04-03 17:01:52

    W łupinkach z cebuli możesz uzyskać kilka kolorów. Im dłużej będą się w nich moczyły tym będą intensywniej zabarwione. Pamiętam gdy byłam dzieckiem robiliśmy w ten sposób uzyskując kolory od żółtego aż po ciemną wiśnię. A wzory uzyskiwaliśmy pisząc na czystym jeszcze jajku /przed farbowaniem/ patyczkiem z metalowakońcówką, którą zanurzało się w roztopionym wosku /najlepiej pszczeli/. Pougotowaniu pisanek wosk odchodził a miejsce po nich pozostawało niezabarwione. Można też ufarbowiać jaja a potem dopiero skrobać na nim wzory /już po ugotowaniu/, ale do tego trzeba mieć już trochę zdolności. Aha, można też przed na jajku użyć kolorów i je zamalować woskiem, wtedy wyjdą kolorowe zdobienia - nie pamiętam już, ale chyba pod wosk używaliśmy zwykłych farbek.
    Ja w tym roku miałam zamiar zrobić w ten sposób pisanki, skrzętnie zbierałam łupinki z cebuli zwykłej i czerwonej /myślę, że ta ostatnia dałaby też ciekawe efekty/, ale mój wspaniałomyśny małżonek "posprzątał" mi te zbiory, biorąc je za śmieci. Pewnie już nie zdążę uzbierać nowego zapasu.

  • Autor: SłodkaMrruczka Data: 2006-04-03 19:21:05

    Czesc :)
    ja tylko szybciorkiem ... Malzonek - porzadnicki, ho ho ho :))
    A tak poza tym to czerwona cebula wcale za pieknie nie barwi ... barwnik nie trzyma sie skorupki.
    Pozdrowka
    Mrru

  • Autor: Glumanda Data: 2006-04-03 20:48:49

    To prawda, czerwona cebula ladna jest tylko surowa. A co myslicie, jakby zrobic sok z czerwonej kapusty, i w nim umoczyc jajka a potem wacikiem umaczanym w occie malowac na nich wzorki? (mysle o takim plastikowym patyczku na dwoch koncach zakonczonym wata). ?????????????? co Ty i Wy wszyscy nato? Mru Mru pozdrawiam! Glu

  • Autor: Joanna-61 Data: 2006-04-03 20:51:48

    A ja od kilku lat farbuję jajka właśnie w łupinach z czerwonej cebuli. Są piękne - ciemnowiśniowe i lśniące. O wiele ładniejsze niż ze zwykłej cebuli, bardziej intensywne w kolorze. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby się kolor nie trzymał. Może niezbyt dokładnie umyłaś i odtłuściłaś jajka przed farbowaniem?

  • Autor: renataz36 Data: 2006-04-04 06:46:43

    A czym odtłuszczasz jajka przed farbowaniem?> Pozdrówka

  • Autor: Glumanda Data: 2006-04-04 13:47:34

    moze, a moze mialam ich za malo? w kazdym badz razie efekty nie byly specjalne.

  • Autor: Glumanda Data: 2006-04-03 20:45:16

    Dzieki za tak wymowne wskazowki co do kolorowych jajek. Poprobuje roznych sposobow. Wesolych Swiat - juz niedlugo!

  • Autor: ABA Data: 2006-04-03 19:53:06

    można farbowac w buraczkach i jagodach suszonych oraz pocierając zieloną trawą.
    Pozdrawiam (~_~) ABA

  • Autor: till Data: 2006-04-03 20:08:33

    Pocierać zieloną trawą??? ABA , wyobraźnia mnie poniosła ...:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

  • Autor: ABA Data: 2006-04-03 20:11:37

    A jak portkami pojedziesz po trawie to co zostaje?
    hihihi

  • Autor: Glumanda Data: 2006-04-03 20:43:20

    Dziekuje za pomysl. Tylko skad wziasc ta trawe, wszedzie zima tak dlugo trzymala ze trawy ani widu ani slychu- chyba ze stara! ;) A tymi buraczkami to jak? Sokeim, czy gotowac z burakami?

  • Autor: ABA Data: 2006-04-03 21:07:49

    Można w buraczkach obranych w kawałkach, a można też w proszku.- barszcz czerwony. Spróbuj.
    W przedszkolu to bym radziła w proszku buraczanym. Jedna paczuszka barszczu wystarczy, żeby dzieciaczki miały radochę z farbowania. Jak zwykle trzeba dodać trochę octu, by utrwalić kolor. Jeżeli chodzi o trawę to można już trochę jej znaleźć w wilgotnych i od strony południowej miejscach. Zastanawiam się tylko w jakim stanie maluchy wrócą do domu?
    Życzę pięknych i autorskich pisanek. Myślę, że na forum zamieścisz zdjęcia tym dziełom stworzonych przez dzieci.

  • Autor: Glumanda Data: 2006-04-04 13:46:33

    No na pewno beda pieknie kolorowe i jajka i dzieci :))))))))))))) Powiem Corce zeby robila zdjecia w trakcie malowania, przed i po zeby Mamy mogly swoje dzieci poznac, przynajmniej po zdjeciach!

  • Autor: emiloos Data: 2006-04-04 09:07:15

    Podobno nowe jeansy jajka na niebiesko ładnie farbują hihihih

  • Autor: nata30 Data: 2006-04-04 13:41:27

    Też tak słyszłam.......

  • Autor: Glumanda Data: 2006-04-04 13:49:01

    No, a Indygo to tez naturalny barwnik, wiec nic tylko lece po nowe spodnie, pokroje je na kawalki i juz mam swietny barwnik do jajek! HIHI

Przejdź do pełnej wersji serwisu