Forum

Diety i kącik dużego Tadka Niejadka

Rolujmy kregoslup

  • Autor: Maddalena Data: 2006-05-30 10:22:09

    Jak podaje Michal Tombak w swojej ksiazce "Czy mozna zyc 150 lat" nasz kregoslup jest sterownikiem przemiany materii. Jezeli czesc ledzwiowa ma zwyrodnienie, np. przemieszczenie kregow, czlowiek bedzie mial skolonnosci do szybkiego nabierania wagi lub szybkiego jej spalania. dlatego jedni tyja, a drudzy jedzac te same ilosci sa chudzi.
    Zwyrodnienie ledzwiowych kregow kregoslupa powoduje zaburzenie impulsow nerwowych do organow wewnetrznych, co z kolei przeszkadza w ich normalnej pracy. My potocznie nazywamy to zjawisko zaburzeniem przemiany materii.
    Tombak podaje kilka sposobow na odblokowanie kregow ledzwiowych, mnie sposobalo sie rolowanie kregoslupa:
    Masaz walkiem: walek do przygotowywania ciasta owinnac recznikiem, polozyc go na podlodze, czescia ledzwiowa polozyc sie na walek i przesuwac sie (rolowac) cialem wzdluz walka do przodu i do tylu (20-40sekund w obie strony). Jest to zabieg bolesny, ale skuteczny. Na poczatku wykonywania odczuwa sie wyrazne bole w kregach ledzwiowych. Po kilku cwiczeniach (4-3dni) bole beda ustepowac.

    Probowalam tego rolowania, bo bylam ciekawa, czy bede miala bole, czy nie:) Troszke bolalo, ale nie jakos strasznie. Po cwiczeniach mialam wrazenie, ze lepiej, tzn.pelniej oddycham. Postanowilam kontynuowac, to tylko jedna minuta dziennie:)

  • Autor: dorota40 Data: 2006-05-30 12:04:27

    Maddaleno to brzmi super co piszesz! Ja własnie mam ostatnio problemy z kręgosłupem.Jeśli możesz opisz jeszcze inne sposoby.
    Idę się rolować...Poważnie.

  • Autor: Kasiace Data: 2006-05-30 13:23:15

    Maddalena,dzięki wielkie.To istotna informacja dla mojej siostry,która zawsze się denerwuje,że nie je więcej niż ja,a całe życie walczy z nadwagą i oczywiście ma bóle kręgosłupa.

  • Autor: kucharkalitewska Data: 2006-05-30 13:27:40

    To może ja przewałkuję mojego męża?Bo sam raczej się nie zdecyduje na rolowanie.

  • Autor: eNka Data: 2006-05-30 16:40:49

    Maddalenko, piszesz ciekawe rzeczy:) Ja od zawsze miałam jakieś problemy z kręgosłupem i tak jak napisałaś nie tylko z nim. Z tego względu wzięłam się na sposób i wysłałam męża na kurs masażu klasycznego. Mój mężuś jest żołnierzem zawodowym i za rok będzie już na wcześniejszej emeryturze, dlatego nowe zajęcie mu się przyda. Od kiedy zaczął chodzić na zajęcia, co moment opowiada mi nowinki, jakie to masaż może zdziałać cuda (wyprostuje, wyszczupli, zwalczy cellulitis itp.). Jeszcze trochę i poczuję się jak Afrodyta....;)hihi

  • Autor: Maddalena Data: 2006-05-30 17:03:21

    ok jedziemy dalej:

    CWICZENIE Z DRAZKIEM
    uzycie drazka jest b.prostym i skutecznym sposobem na odblokowaniekregow ledzwiowych. Wykonanie: obydwoma rekoma zawiesic sie na drazku, zeby nogi nie dotykaly podlogi i wykonac kilka ruchow nogami, zeby rozciagnac ledzwiowa czesc kregoslupa.Tombak pisze, ze jak ktos nie ma drazka w domu, to moze drazek zamienic na galaz drzewa:).Dlugosc trwania cwiczenia:kilka razy na 20-30sek., zeby kregoslup rozciagnal sie pod waga naszego ciala.

    CWICZENIE ZE SZNURKIEM
    Dwa krzesla postawic jedno od drugiego w odleglosci dwoch metrow. Zwiazac je sznurkiem na wysokosci 60-70co od podlogi.Ukucnac, schylic glowe do przodu i bokiem przechodzic pod sznurkiem (2-3 razy w ta i z powrotem)

    MASAZ STOPAMI
    Osoba powinna polozyc sie na podlodze, na brzuchu.Druga osoba powinna usiasc na krzesle i obie swoje stopy umiescic na plecach lezacej osoby (w okolicy kregow ledzwiowych). Lekko pietami masowac (deptac) ledzwiowa czesc kregoslupa. Uwaga! W zadnym wypadku nie wolno wykonywac masazu stojac na plecach lezacego.

    TERAPIA MANUALNA
    Udac sie do specjalisty wykonujacego "odblokowanie kregoslupa", jest to zabieg b.skuteczny, pod warunkiem, ze robi to fachowiec. Tombak przestrzega, zeby nie trafic w lapy jakiegos szarlatana, bo konsekwencje po nieprawidlowym zabiegu moga byc powazne.

    Ja sie roluje, bo to najprostsza metoda jak dla mnie z wyzej wymienionych.

    Oczywiscie cwiczenia trzeba wykonywac najlepiej codziennie, przez dluzszy okres czasu (Tombak nie okreslil tego czasu;(
    Pozdrawiam:))

Przejdź do pełnej wersji serwisu