Forum

Kuchenne porady

Helanka - Asia:))

  • Autor: Angelikabg Data: 2006-05-31 11:08:18

    Witam chciałam otworzyć wątek z poradami, chodzi tu o konkretnego użytkownika - Helanka - Asia. Asia chciałaby dowiedzieć sie jak się gotuje np. rosół. Ja rosołków nie gotuję, bo moje rosołki nie dorwnują rosołkom mojej mamy:(. Wiem tylko, że najlepiej pomieszać ze sobą różne mięska (mama daje troszkę kurczaka, troszkę mięska z uindyka i  trochę wołowego, a także marchewkę, pietruszkę, cebulkę - można ją wcześniej opiec nad ogniem, trochę pora, i chyba - ale nie jestem pewna kapustki włoskiej. Całość gotuje się na baaardzo wolnym ogniu, wtedy rosołek nie jest mętny - ten który ja robiłam właśnie w tej mętności odbiegał od normy:(. Na koniec posypuje się pietruszką zieloną makaronik i zalewa się ugotowanym rosołkiem.
    Ja w dziedzinie zup eksperymentuję - gotuję z tego co mam,ale zazwyczaj nie pamiętam proporcji:))
    Pozdrawiam i proszę innych użytkowników WŻ do dołączenia swoich obserwacji w zakresie rosołku, a Asię witam na WŻ i zapraszam do zadawania dalszych pytań, na pewno znajdzie tutaj wiele osób chętnych do udzielenia pomocy.

  • Autor: Helanka Data: 2006-05-31 11:26:34

    Wielkie dzięki:) Mam nadzieje, że znajdą się życzliwi..:) A i tak dla informacji umiem bardzo niewiele. Takie rzeczy jak naleśniki czy jajecznica już umiem. Ale bardzo chciałabym zrobić jakąś zupe obojętnie jaką byle nie mleczną.. I tak mi się palnęło z tym rosołem bo wydaje mi się, że jest najprostszy.. ale tego nie wiem. Więc proszę piszcie mi mnóstwo wskazówek dotyczących gotowania. Pozdrawiam serdecznie:)

  • Autor: Ifasia Data: 2006-05-31 11:55:00

    Witam serdecznie jerzeli chodzi o rosół to dorze napisałaś, ja też tak gotuje jak Twoja Mamusia tylko jeszcze daje jak się zagotuje z ząbek czosnku, żeby był klarpwny rosołek! jak coś nie wiecie dziwewczynki to pytasjcie, zawsze któras z nas Wam odpowie, a po za tym tu morzna się dóżo nauczyc, przepisów dobrych nie brakuje i ludzi również!  pozdrawiam!

  • Autor: Angelikabg Data: 2006-05-31 12:01:08

    Witaj Ifasiu. Ja się trochę Ciebie boję:))))). Bo czytałam parę twoich wypowiedzi, gdzie sie kilku osobom od Ciebie oberwało, ale baardzo podobają mi się Twoje przepisy i rady. Myślę, ze jesteś bardzo mądra, tak jak moja mama:))

  • Autor: Ifasia Data: 2006-05-31 15:02:47

    Witaj Angelika myślę że nikomu krzywdy nie robie i nie masz się co mnie kochana bać!! uważam ze kazdy ma prawo miec swoje zdanie i się bronić, jak Cie atakują! a ja nie jestem taka groźna na jaka wygladam haha zycie mnie nigdy nie rozpieszczało i stąd moze taka jestem wrażliwa, ale uważam że nikogo nie obraziłam (a mnie tak) i zawsze służe swoją pomocą!! choc czasami jej sama potrzebuję!! serdecznie Cię pozdrawiam!!

  • Autor: till Data: 2006-05-31 15:07:18

    Ja tam się Ciebie Ifasia nie boję ;)))))))) , natomiast bardzo szanuję Twoją odwagę i siłę ducha . O przepisach nie wspomnę ...
    Tak trzymać , Ifasia .

  • Autor: Ifasia Data: 2006-05-31 15:14:41

    Dziekuję tili!!

  • Autor: Angelikabg Data: 2006-05-31 11:57:43

    Zobacz na przepis Inki 21: Rosół pyszny, baza do zup wszelkiego rodzaju. Tak plus minus gotuje sie rosół, każdy modyfikuje go wg siebie. Ale myślę, że Inka 21 ma dużo fajnych przepisów i warto z nich skorzystać. Jakiś czas temu dużo pozytywów zebrała zupka ogórkowa Ilki 76. Warto też skorzystać z przepisów Ireny Sikory, Sweetyi i inych osób które mają dużo pozytywów, choć czasem warto patrzeć nie tylko na autora, a na komentarze, jakie zebrał dany przepis.
    A do użytkowników WŻ: nie chciałabym zranić niczyich uczuć, bo z pewnościa korzystam także z przepisów innych osób, ale te kilka pamiętam, bo u nich chyba wszystko mi odpowiada.

  • Autor: Angelikabg Data: 2006-05-31 11:58:57

    O, zapomniałam o Pani Ifasi, jej potrawy też mi podchodzą, jeszcze pewnie zapomniałam o kilku osobach:(((((((((

  • Autor: Ifasia Data: 2006-05-31 15:11:39

    Ja mam na imie gienia a nie Pani!!!!!

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2006-05-31 13:51:09

    Helanko jest w Artykulach noway dzial szkola gotowania zajrzyj a sie zdziwisz Pozdrawiam serdecznie

  • Autor: till Data: 2006-05-31 12:03:50

    A tutaj jest wątek dla początkujących kucharzy ;))))) , powodzenia http://wielkiezarcie.com/forum_watek.php?id=57939&post=59330 .

  • Autor: Helanka Data: 2006-05-31 15:42:02

    Hej kochani wielkie dzięki! Z waszą pomocą napewno uda mi się coś wykombinować:) Jak narazie znalazłam chyba najprostszy przepis na zupe: Zupa serowa czy jakaś taka. Nie ma w sobie nic prócz kostki rosołwej, śmietany i serków topionych i oczywiście przypraw. Wszystko byłoby idealnie gdyby nie to, że lekko przesoliłam.. ale na szczęście udało mi się to naprawić:):):) Heheh trochę tego za dużo więc mój men będzie jadł.. heheh zmusze go:) Nie zdziwcie się jeśli niedługo on będzie was błagał o pomoc.. Pozdrawiam serdecznie

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2006-05-31 13:52:53

    Ja juz ten temat kiedys poruszylam. Jest nowy dzial w Artykulach- szkola gotowania  - proponuje samemu sie udzielac i korzystac. Pozdrawiam serdecznie

  • Autor: till Data: 2006-05-31 14:01:58

    Gratulacje dla Pierwszej Odważnej ;)))))))
    Brawo !

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2006-05-31 15:05:40

    Dziekuje za mile slowa till Mam nadzieje ze ktos skozysta

  • Autor: till Data: 2006-05-31 15:08:30

    Jestem pewna , Dorotko , że się tacy znajdą jeszcze dzisiaj ;))))

  • Autor: maniuś Data: 2006-06-01 09:23:12

    A ja dodaję do rosołu połowe niezbyt dużej czerwonej papryki
    naprawde poprawia smak i aromat
    pozdrawiam i życze smacznego

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2006-06-01 11:01:32

    Użytkownik maniuś napisał w wiadomości:
    > A ja dodaję do rosołu połowe niezbyt dużej czerwonej papryki
    > naprawde poprawia smak i
    > aromat
    > pozdrawiam i życze smacznego

    o widisz znow cos nowego

  • Autor: Helanka Data: 2006-06-02 16:40:23

    OK wielkie dzięki rosół napewno zrobie ale narazie wolę zrobić coś łatwiejszego (bezmięsnego). I tu się pojawia znowu nowy problem. Chcę ubić pianę z białek z cukrem waniliowym ale za cholere nie chce mi wyjść sztywna piana. Nie znam się kompletnie i nawet to mi nie wychodzi? Co jest nie tak? Powinnam coś dodać? Nie wiem może to tak oczywiste że ktoś nie podał wszystkich składników? Nie wiem. Ale chciałabym spytać CO MAM ZROBIĆ???? (mam 4 białka i 2 torebki cukru wanil. jak pisało) I co teraz? Próbowałam ubić i nic.. Niech mi ktoś pomoże się z tym uporać please..

  • Autor: till Data: 2006-06-02 16:59:30

    Białka ubija się bez cukru , dopiero do ubitej ( najłatwiej przy pomocy miksera ) piany dodaje się cukier i delikatnie ( juz nie mikserem ! ) się konczy dzieło .
    Jeśli cukier dodasz do płynnych białek , to już nie ubijesz ....

  • Autor: Helanka Data: 2006-06-02 16:44:31

    O rany.. chyba już wiem co mam żle..za dużo cukru.. właśnie zauważyłam, że pisze jak wół że mam dużą porcje cukru a nie małą..hmmm no cuż dobrego złego początki..

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2006-06-03 12:29:54

  • czesc Helanko, robie tak Piane ubijam mixerem na najwyzszych obrotach gdy zgestnieje dodaje szczypze soli i pare kropel(gdzies okolo pol lyzeczki) soku z cytryny. Nie przerywwajac ubijanie. Nastepnie pomalu ciagle ubijajac wsypuje zadana ilosc cukru. Ubijam tak dlugo az piana lsni i jest tak gesta "ze mozna ja nozem kroic". Gotowa jest gdy naczynie mozesz przewrocic do gory nogami a piana nie wylatuje.

    Do ciasta daje najpierw polowe piany delikatnie mieszam (nie mixerem!)n jak sie wymiesza dodaje reszte.Nie trzeba za dlugo mieszac male swysepki piany nic nie szkodza. Na biszkopt albo ubijam od razu cale jaja albo: do ubitej piany daje po jednym zoltka i pomalutku, delikatnie make, mieszajac co prawda mixerem ale na malych obrotach.

    Jeszcze jedno: gdy oddzielasz zoltka od bialek uwazaj by nie wpadla ci do bialek ani odrobina zoltka bo takich bialek ciezko albo i wcale nie da sie na piane ubic.. Jesli Ci cos wpadnie sprobuj wyjac lyzeczka by nic zoltka nie zostalo. czasem sie udaje. Acha, i miska do ubijania oraz mieszadla mikserra nie moga miec ani slada tluszczu wtedy bialka tez sie nie ubija, Pozdrawiam serdecznie i zycze powodzenia!
  • Autor: Helanka Data: 2006-06-03 15:46:02

    Dzięki. Napewno tak zrobie. Pozdrawiam:)

  • Przejdź do pełnej wersji serwisu