Forum

Gawędy o jedzeniu

ognisko !!!

  • Autor: Ewa6 Data: 2006-06-08 16:34:48

    W sobotę organizujemy na działce ognisko. Tak ,tak ognisko, wszyscy pamiętamy z dzieciństwa ogniska jeszcze z przed ery grilowania.
     Co zrobić na ognisku tradycyjne kiełbaski, pieczone jabłka, pieczony chleb. Pycha.
     macie jeszcze jakieś inne ogniskowe pomysły??? proszę o nie. Pozdrawiam EWA6

  • Autor: zosia-k Data: 2006-06-08 16:37:48

    A może pieczone ziemniaki- pycha!!!

  • Autor: nata30 Data: 2006-06-08 16:47:09

    Ziemniaki mozna przeciac w zdluż na pol, wydrązyć i na dziać boczkiem przesmażonym z cebulką. Spiąć wykalaczkami, owinąć folią alumniową.... z sosem czosnkowym pycha...

  • Autor: Ewa6 Data: 2006-06-08 17:12:48

    Mniam już mi ślinka cieknie , spróbuję dzięki.

  • Autor: Ewa6 Data: 2006-06-08 17:11:28

    tak ale jak zrobić by nie  tak nie brudziły??

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2006-06-08 20:23:06

     mozesz owinac w folie aluminiowa blyszczaca strona do srodka. Pozdrawiam serdecznie

  • Autor: aryt Data: 2006-06-08 17:04:57

    PIEROGI KARELSKIE (KARJALAN PIIRAKKA)

    Zagnieść ciasto z razowej mąki żytniej i wody. Do środka włożyć ryż ugotowany na mleku. Po ulepieniu pierogów, trzeba posmarować je na wierzchu pastą z masła i z posiekanego jajka na twardo. Piecze się je krótko i na dużym ogniu, żeby były chrupiące.


    Ziemniaczki a la ognisko
    Składniki:
    1 kg młodych drobnych ziemniaczków (w zimę polecam odmianę holenderską dostępną w marketach).
     Panierka:
    mąka,
    bułka tarta,
     łyżka mąki ziemniaczanej (ale niekoniecznie),
    szczypta chili,
    olej do smażenia
     
    Ziemniaczki umyć, pokroić na cząstki (nie obierać). Przygotowanie panierki: Wymieszać składniki. Ziemniaczki zanurzać w wodzie, następnie obtoczyć w panierce. Na patelni rozgrzać olej i usmażyć ziemniaczki na rumiany kolor (najlepsze są trochę spieczone, ale nie spalone. Im bardziej spieczone, tym bardziej smakiem przypominają ziemniaki z ogniska). Podawać posypane solą (według uznania). Wybornie smakują z sosem czosnkowym, który przygotowuje się z: kubeczka jogurtu naturalnego, 2 ząbków czosnku, 2 łyżek majonezu i szczypty pieprzu (wszystkie składniki wymieszać i zostawić na ok. 15 min, żeby smaki się przegryzły).
     Makaron zapiekany na ognisku

    Wrzuca się do gara makaron :nitki,  muszelki, kolanka i co tam się znajdzie;  do drugiego cebulkę pokrojoną  w paski, kiełbaskę zwyczajną i smaży. do tego dorzuca się sos do spaghetti (polecam słodko - kwaśny) i koncentraty pomidorowe, mielonki, i to co jest na biwaku oprócz pasztetów( niedobre wychodzą) trochę przypraw solowo-pieprznych. do miski :makaron,   na to  bebelucha i serek żółty .I pichci w garnku nad ogniskiem.


    RYBA PIECZONA W GLINIANYM GARNKU

    1 kg ryb słodkowodnych,
     10 młodych ziemniaków,
    3 łyżki oleju,
    10 dag wędzonej słoniny,
     kilka marchwi,
    3 cebule,
    szklanka młodego,
    zielonego groszku,
    5-10 sztuk świeżych grzybów,
     koper,
    natka pietruszki,
     trochę kminku lub kilka jagód jałowca,
    sól

    Wykopać dość głęboki dół i rozpalić w nim ognisko. Gdy się wypali i utworzy się popiół, przygotować gliniany garnek z pokrywą. Na jego dnie ułożyć słoninę w plastrach, na niej - warstwami sprawioną opłukaną i pokrajaną w niewielkie dzwonka rybę, talarki obranych ziemniaków, marchwi i cebuli, oczyszczone grzyby, groszek, przyprawy, olej i sól. garnek przykryć szczelnie, oblepić gliną i wstawić do gorącego popiołu, którym obsypać go w całości. Na wierzchu rozpalić ognisko. Po 1 godzinie potrawa będzie gotowa.

  • Autor: Ewa6 Data: 2006-06-08 17:15:07

    gdzie znajdę taki gar chętnie taki kupię , w domu mam emaliowane zwykłe i w kwiatki ale to mi nie pasuje.

  • Autor: aryt Data: 2006-06-08 17:31:14

    Ja mam po babci , bywają takie gary w skepach z gospodarstwem domowym.

  • Autor: Glumanda Data: 2006-06-08 17:35:49

    Zrob maselko ziolowe: koperek, pietruszka, szczypiorek, czosnek, natka selera, lubczyk, sol i miekkie maslo.
    Wymieszac, sprobowac czy dosyc slone i delektowac sie. Jest super na ziemniaczka z ogniska ale i na chlebek!!! Smacznego!!

  • Autor: Ewa6 Data: 2006-06-08 17:49:47

    potok ślinki...

  • Autor: Ewa6 Data: 2006-06-08 17:51:02

    a może coś z oregano- rosnie mi na działce i pieknie pachnie?

  • Autor: Glumanda Data: 2006-06-08 18:24:46

    Zrob maselko oreganowe, bedzie na wloski styl!! Jak jest to maslo, to mi juz nic innego nie trzeba, suchy kartofel albo bulka a mieso moga schowac!!!

  • Autor: woila Data: 2006-06-08 22:40:18

    Kiedyś na biwaku zrobiłam rybę (złowioną w jeziorze)-okonie płotki itp na ognisku. Po wyczyszczeniu natarłam solą w środku i na zewnątrz, pieprzem i włożyłam do środka krążki cebuli, następnie nadziałam na patyki (z ostrym zakończeniem w krztałcie "V") i smażyliśmy je nad ogniskiem. Wtedy to było spontaniczne i bardzo wszystkim smakowało, zwłaszcza gdy się jest głodnym. Teraz proponowałabym natrzeć vegetą lub ziołami wg gustu, włożyć cebulkę i spiąć lekko wykałaczką, żeby nie wypadła ta cebulka i nadziać na patyki. Proponuję też usmażyć chleb nad ogniskiem i kiedy już będzie chrupiący wetrzeć w niego ząbek czosnku (łatwo się wciera-podobnie jak na tarce) i ułożyć na nim wcześniej pokrojone (bez skórki) pomidory z dodatkiem bazylii, soli i pieprzu oraz oliwy z oliwek. Taki czosnkowy chlebek z pomidorkami jest świetnym dodatkiem do potraw z ogniska...

  • Autor: woila Data: 2006-06-08 22:45:07

    ..może być oregano zamiast bazylii

  • Autor: Ewa6 Data: 2006-06-09 00:02:04

    uwielbiam świeżą bazylię ale to oregano rośnie na działce dzięki taka rybka już mi pachnie...

Przejdź do pełnej wersji serwisu