Mam pół zamrażarki owoców, a nie mogę ich jeść za dużo (zdrówko nie to ...), a już na słodko - wykluczone. Wszelkie ciasta i desery odpadają. Może ktoś ma przepisy z wykorzystaniem owoców wszelkiej maści na inne sposoby? Mnie się skończyła inwencja. Chodzi głównie o czarną porzeczkę i wiśnie.
HELP!!!
Dzięki, zajrzałam i znalazłam parę ciekawych pomysłów. A przez ten czas wymyśliłam duszonego indyka z sosem z czarnych porzeczek, pomidorów, cebuli (młodej) i jeszcze paru innych rzeczy. Mniam, mniam ... Dobieram jeszcze do tego ziółka, ale chyba się zdecyduję na miętę.
Znalazłam też na sieci chutney z buraczków i czarnych porzeczek, kupiłam już imbir i zamierzam tworzyć.
Dzięki wszystkim za pomoc, czekam na ewentualne dalsze pomysły.
Z wiśniami jest łatwiej, są różne kurczaki, kaszki i tym podobne z wiśniami, a nawet ... jeleń z tymiż owockami. Ale ja tam nie chcę jelenia, jakoś go szkoda ... :(
kieliszek czerwonego wina (najlepiej z nutą owocową)
•
sól
•
konfitura z borówek lub czarnej porzeczki
Etapy przygotowania:
1.
Kaczkę wyluzować (podpowiedź na końcu przepisu), umyć, osuszyć. Czosnek wycisnąć, utrzeć z solą i majerankiem. Kaczkę natrzeć z zewnątrz i wewnątrz przyprawami.
2.
Jabłka obrać, pokroić w grubą kostkę. Wypchać nimi kaczkę, do środka wlać wino, spiąć kuper kaczki wykałaczkami. Ułożyć kaczkę w brytfannie i posmarować z wierzchu masłem.
3.
Piekarnik rozgrzać do 250C. Kaczkę piec pod przykryciem. Dopiero pół godziny przed końcem pieczenia odsłonić, żeby się ładnie zarumieniła. Podlewać wtedy sosem z pieczenia. Kaczkę piecze się tyle, ile waży, czyli 1,5 kg piec około 1,5 godziny.
4.
Upieczoną kaczkę podzielić na porcje. Podawać z ugniecionymi gotowanymi ziemniakami, posypaną natką i przystrojoną borówkami. Popijać winem.
5.
Do luzowania kaczki potrzeba: dużej deski, długiego ostrego noża, sprawnego manualnie osobnika. Luzowanie zacząć od kuperka, odcinając kuper i powoli oddzielając mięso od kręgosłupa i żeber. Zabawa trwa dość długo, ale wyluzowana kaczka szybciej się piecze, lepiej przechodzi przyprawami i łatwiej ją na koniec podzielić. Poza tym luzującemu zostaje na pamiątkę oryginalny kaczy obojczyk
Filet z kurczka w chutney’u porzeczkowym
Składniki:
chutney porzeczkowy: 0,5 kg czerwonych porzeczek,
•
-10 dag cukru
•
-1 strąk czerwonej papryki,
•
-1 liść laurowy, czarny mielony pieprz.
•
-1/2 strączka papryczki chili, może być suszona.
•
-1 podwójna pierś z kurczaka,
•
-1 łyżkeczka oleju,
•
-1 łyżeczka kurkumy.
Etapy przygotowania:
1.
Porzeczki opłukać i odszypułkować. Paprykę pokroić w drobną kostkę i zagotować razem z porzeczkami, liściem laurowym i 1/4 łyżeczki pieprzu. Dodać bardzo drobno posiekaną paryczkę chili i gotować razem ok. 15 min. Pod koniec gotowania dodać cukier i gotować jeszcze 5 min. często mieszając.
2.
Filety z kurczaka przekroić wzdłuż na dwa cienkie plastry. Zagotować niewielką ilość wody z kurkumą. Filety obgotować przez 5 min. W międzyczasie nagrzać piekarnik do 200 st. C.
3.
Naczynie żaroodporne wysmarować olejem i ułożyć w nim na płasko obgotowane filety. Każdy kawałek przykryć warstwą chutney’a grubą na 1-1,5 centymetra. Zapiekać przez 10-15 nim. Podawać gorące z ryżem i surówką np. marchewkową.
SKŁADNIKI: 750 g mięsa z sarny (bez kości). 100 g oliwy, 5 g jałowca, 5 g rozmarynu, 5 g tymianku,
Sos: 150 g wiśni (bez pestek), 30 g cukru, 8 cl czerwonego octu winnego, 1 cl bulionu z sarny sól pieprz
Dekoracja: 400 g ugotowanych brokołów 30 g orzeszków piniowych 40 g masła listki swieżej miętej
PRZYGOTOWANIE: Mięso sarny włożyć na 2 dni do marynaty z oliwy i przypraw. Regularnie obracać. Przygotować sos. Zrobić karmel z cukru. Dodać ocet i 100 g wiśni, gotować na wolnym ogniu przez 20 minut. Zmiksować i dodać bulion oraz resztę wiśni (całych). Doprawić solą i pieprzem. Pokroić mięso sarny na kawałki o grubości 1 cm. Usmażyć na patelni z dodatkiem odrobiny marynaty. Zagrzać ugotowane wcześniej brokuły. Orzeszki piniowe podsmażyć krótko na maśle. Brokuły posypać orzeszkami i układać na talerzu. Wyłożyć plastry mięsa i wylać sos. Ozdobić listkami świeżej mięty
Wiśnie marynowane
Składniki;
3 kg wiśni , 1 kg cukru , 2 szklanki octu 6-proc., 2 szklanki wody , kilka goździków , trochę cynamonu
Przygotowanie;
Umyte i osączone wiśnie włożyć do garnka. Cukier, ocet, wodę, goździki i cynamon zagotować, ostudzić i zalać wiśnie. Odstawić na cały dzień. Na drugi dzień zlać syrop, zagotować i ostudzić. Wiśnie ułożyć w słoikach, zalać syropem. Zakręcić słoiki i pasteryzować 20-25 minut.
Mam pół zamrażarki owoców, a nie mogę ich jeść za dużo (zdrówko nie to ...), a już na słodko - wykluczone. Wszelkie ciasta i desery odpadają. Może ktoś ma przepisy z wykorzystaniem owoców wszelkiej maści na inne sposoby? Mnie się skończyła inwencja. Chodzi głównie o czarną porzeczkę i wiśnie. HELP!!!
Wino i naleweczki?
A jakie to owoce?
Głównie czarna porzeczka i wiśnie. Także trochę żurawin, ale z tymi nie ma kłopotu, bo można z nimi robić wiele niesłodkich dań.
Nie, nie. Nie o ten rodzaj pikanterii chodzi ;)))
http://www.smacznie.com/index.php
zjrzyj tu
Dzięki, zajrzałam i znalazłam parę ciekawych pomysłów. A przez ten czas wymyśliłam duszonego indyka z sosem z czarnych porzeczek, pomidorów, cebuli (młodej) i jeszcze paru innych rzeczy. Mniam, mniam ... Dobieram jeszcze do tego ziółka, ale chyba się zdecyduję na miętę. Znalazłam też na sieci chutney z buraczków i czarnych porzeczek, kupiłam już imbir i zamierzam tworzyć. Dzięki wszystkim za pomoc, czekam na ewentualne dalsze pomysły. Z wiśniami jest łatwiej, są różne kurczaki, kaszki i tym podobne z wiśniami, a nawet ... jeleń z tymiż owockami. Ale ja tam nie chcę jelenia, jakoś go szkoda ... :(
Kaczka po polsku
Składniki :
Etapy przygotowania:
Filet z kurczka w chutney’u porzeczkowym
Składniki:
Etapy przygotowania:
Dzięki za pomoc. Kurczaka zaraz wykorzystam, a kaczuszkę w przyszłości :)
Wiśniami z chilli,czosnkiem i kaszą perłową nadziać można jakiegos ptaka.
Ooo, dzięki. Fajny pomysł :)
Eskalopki z sarny z sosem wiśniowym
750 g mięsa z sarny (bez kości).
100 g oliwy,
5 g jałowca,
5 g rozmarynu,
5 g tymianku,
Sos:
150 g wiśni (bez pestek),
30 g cukru,
8 cl czerwonego octu winnego,
1 cl bulionu z sarny
sól
pieprz
Dekoracja:
400 g ugotowanych brokołów
30 g orzeszków piniowych
40 g masła
listki swieżej miętej
Mięso sarny włożyć na 2 dni do marynaty z oliwy i przypraw. Regularnie obracać. Przygotować sos. Zrobić karmel z cukru. Dodać ocet i 100 g wiśni, gotować na wolnym ogniu przez 20 minut. Zmiksować i dodać bulion oraz resztę wiśni (całych). Doprawić solą i pieprzem. Pokroić mięso sarny na kawałki o grubości 1 cm. Usmażyć na patelni z dodatkiem odrobiny marynaty. Zagrzać ugotowane wcześniej brokuły. Orzeszki piniowe podsmażyć krótko na maśle. Brokuły posypać orzeszkami i układać na talerzu. Wyłożyć plastry mięsa i wylać sos. Ozdobić listkami świeżej mięty
Wiśnie marynowane
Składniki;
3 kg wiśni ,
1 kg cukru ,
2 szklanki
octu 6-proc.,
2 szklanki wody ,
kilka goździków ,
trochę cynamonu
Przygotowanie;
Umyte i osączone wiśnie włożyć do garnka. Cukier, ocet, wodę, goździki i cynamon zagotować, ostudzić i zalać wiśnie. Odstawić na cały dzień. Na drugi dzień zlać syrop, zagotować i ostudzić. Wiśnie ułożyć w słoikach, zalać syropem. Zakręcić słoiki i pasteryzować 20-25 minut.