Forum

Diety i kącik dużego Tadka Niejadka

Anemia i wysoki cholesterol

  • Autor: emaus Data: 2006-06-24 13:59:14

    Pomóżcie, bo w piętkę gonię. Mam okropną anemię, ale jednocześnie bardzo wysoki cholesterol. Czyli sprzeczność i sytuacja patowa: jak jem wątróbkę, rośnie hemoglobina, ale i cholesterol, jak jem kalafiory i kiełki, anemia się pogarsza. Na dodatek kiepsko reaguję na suplementy żelaza (zresztą i tak źle się przyswajają). Macie jakieś pomysły, zanim: 1. padnę trupem z powodu anemii 2. zapomnę, jak się nazywam z powodu cholesterolu albo jedno i drugie na raz, hehe :/ ???

  • Autor: EWA007 Data: 2006-06-24 14:26:01

    Nazrywaj świeżutkich liści pokrzywy, wypłucz, delikatnie osusz sciereczką. Przemiel maszynką do miesa, odcisnij  (np. w pończosze) sok. 3 razy dziennie po dużej łyżce. Jest paskudne, ale baaaaardzo skuteczne. Mozesz mieszać sok z miodem, smakuje ciut lepiej. Nie można robić dużych ilości na zapas, w lodówce moze stać góra 2 dni. Naprawdę rewelacyjnie służy anemikom. Zdrówka życzę!

  • Autor: aszka Data: 2006-06-24 14:43:43

    Można również wrzucić te pokrzywki do sokowirówki:) sok rewelacyjny na anemię i wzmocnienie organizmu - dużo zdrówka :)

  • Autor: emaus Data: 2006-06-24 22:36:44

    Dzięki, dzięki za odzew. Nie mogę niestety tej piekielnej pokrzywy, bo ... mam na nią uczulenie. :((((

  • Autor: aszka Data: 2006-06-24 14:56:53

    I znalazłam jeszcze  Internecie: "Sok pokrzywowy wspaniale odtruwa organizm z toksyn. Z uwagi na łatwo przyswajalne żelazo i kwas foliowy jest skuteczny przy anemii. Skutecznie wzmacnia organizm, działa moczopędnie i wspomaga pracę trzustki. Pity bez cukru obniża jego poziom we krwi. Systematycznie stosowanie soku pomaga przy kuracji przeciwłupieżowej, przeciwtrądzikowej i przeciwreumatycznej.
    Sok pokrzywowy można samemu wycisnąć. Należy uzbierać dużo młodych pokrzyw. Polać je na sicie /plastikowym!/ gorącą wodą /ale nie wrzątkiem, by nie zniszczyć przy okazji witaminy/, przepuścić przez maszynkę do mięsa /lub sokowirówkę/ i wycisnąć z nich sok przez czystą gazę. Uzyskany sok mieszamy z miodem pszczelim i pasteryzujemy w butelkach lub słoikach przez 10 minut. Przechowujemy w lodówce.
    Z pokrzywy można przygotować sobie zieloną kąpiel.
    Jak? Kilogram świeżych, drobno posiekanych lub 200-300 g suszonych liści pokrzywy zalej 2 l wody gotuj wolno pod przykryciem przez około 5 minut. Po 20 minutach, gdy zioła opadną na dno, przecedź je i wlej do wanny z wodą o temperaturze mniej więcej 38 st. C. Taka kąpiel przynosi ulgę w bólach reumatycznych, mięśniowych, gośćcowych, nerwobólach, przy chorych korzonkach nerwowych. Odświeża także skórę, pojędrnia i poprawia jej koloryt. Leczy trądzik, łojotok, łojotokowe zapalenie skóry. Mocz się w wannie od 15 do 20 minut.
    W aptece można kupić gotowy sok z pokrzyw pod nazwą succus urticas. Kurację sokiem rozpocznij od 1 łyżeczki 3 razy dzienie. Po tygodniu dawkę możesz zwiększyć do łyżki, też 3 razy w tygodniu. Dla polepszenia smaku pokrzywy dodaje do niego kilka kropli soku z cytryny".

  • Autor: EWA007 Data: 2006-06-24 15:01:25

    Ja zbieram pokrzywę na terenach nieskażonych (jak sądzę) i mam nadzieję, że oplukiwanie zimną wodą wystarczy.
    Można też drobniutko posiekana pokrzywę dodawać do surówek.

  • Autor: ata Data: 2006-06-24 16:33:55

    Anemia może wynikać z niedoborów żelaza, a także innych składników odżywczych,takich jak : wit.B12,kwas foliowy i wit C
    Najlepszym źródłem żelaza jest czerwone mięso,wątróbka cielęca ,nerki,jeśli wykluczasz jedzenie czerwonego mięsa, to musisz polubić szpinak,tofu,fasolę,natke pietruszki.
    W czasie posiłku wypijaj szklankę soku pomarańczowego zawarta w nim witamina C zwiększa wchłanianie żelaza z pokarmow pochodzenia roślinnego.
    Wiele czynników dietetycznych może zahamować wchłanianie żelaza.Jednym z takich czynników jest wapń,dlatego nie należy dodawać żelaza do mleka.Kawa i herbata,z ich wysokim stężeniem kofeiny,mogą także hamować wchłanianie żelaza.
    Dużo żelaza zawierają liście pokrzywy i mlecza.Bogatym źródłem krwiotwórczych składników są także jagody bzu czarnego,lubczyk ogrodowy,szczypior i koper.
    Dobrym żródłem żelaza śą też kiełki pszenicy,chleb razowy i ryby.
    Róza dzika też sporo zawiera żelaza, a przy tym obniża poziom cholesterolu we krwi.


          WODA Z PIETRUSZKĄ
     
          1 litr wody mineralnej niegazowanej,kilka łyżek natki

       Do dzbanka wrzucić pokrojone / nie posiekane/ łodyżki natki pietruszki,zalać wodą mineralną.Woda powinna mieć temp.pokojową.Po 30 minutach można włozyć kostki lodu.Taka woda nie tylko gasi pragnienie,lecz dostarcza organizmowi dużo witaminy C oraz cennych mikroelementów.Możesz spóbować z pokrzywą.

                                                                                                                ZYCZĘ  ZDROWIA

  • Autor: ata Data: 2006-06-24 16:57:14

    UWAGA! Pokrzywy nie należy stosować przy krwawieniach spowodowanych polipami,cystą oraz w chorobach nerek

  • Autor: emaus Data: 2006-06-24 22:38:26

    Dzięki, to fajnie wygląda, a na natkę na szczęście nie mam alergii. Zaraz wypróbuję :)))

  • Autor: kremowa Data: 2006-06-25 00:39:19

    W pokrzywach coś jest.........od dawien dawna zupa z pokrzyw pozwalała przeżyć najgorszą biedę...a ja dołożyłabym  podbiał,leczył  on wiele chorób w mojejej rodzinie.
               

  • Autor: kremowa Data: 2006-06-25 01:10:42

    Szpinak tak... ale tylko w towarzystwie owoców cytrusowych..

  • Autor: kremowa Data: 2006-06-25 01:18:15

    Zapobiegają one/owoce cytrusowe/ szkodliwemu działaniu fitinianu/tj.małej przyswajalności żelaza.

  • Autor: bea39 Data: 2006-07-17 14:30:51

    Powiedz jak wypadła kuracja? Bo ja to wszystko wsuwam, uwielbiam wszystko co zielone, duzo warzyw i owoców, wątróbka itp a anemia jak była tak jest, a cholesterol wciąż rośnie! Tabletek mam juz dość, ale jak nie biore ich dłużej to jest jeszcze gorzej.

Przejdź do pełnej wersji serwisu