Forum

Kuchenne porady

orkisz

  • Autor: ELAB Data: 2006-06-28 10:44:33

      Witam .Jestem tu nowa.Duzo korzystam z waszych przepisów.Ostani-drożdzówka nocna-pycha.Mam pytanie co sądzicie o orkiszu-mąka itp.

  • Autor: ata Data: 2006-06-28 10:53:22

    Na tej stronie znajdziesz trochę informacji http://wielkiezarcie.com/forum_watek.php?id=66105&post=66114

  • Autor: smakosia Data: 2006-06-28 11:52:03

    Zobacz jeszcze tutaj www.tvnstyle.pl/1326118,1,1343436,programy.html . Mnie też ostatnio zainteresował orkisz. Zasadzam się na upieczenie chleba z tej mąki. Mam własny zakwas więc teraz tylko kwestia znalezienia odpowiedzniego przepisu i do roboty! :-)

  • Autor: aryt Data: 2006-06-28 17:15:48

    Chińskie rolki
    Składniki:

    100 g mielonego orkisza
    100 ml wody
    1 czerwona papryka
    1 zielona papryka
    1 cebula
    1 kapusta pekińska
    100 g tartego żótego sera
    2 łyżki posiekanej pietruszki
    1 kubek créme fraiche
    1 jajo
    sól i pieprz



    Sposób przyrządzenia:

    1. Mielony orkisz i wodę ugotować na parze w naczyniu bez otworów.

    Ustawienie: 100°C

    Czas: 6 min.

    2. Paprykę i cebulę pokroić w kostkę, włożyć do naczynia bez otworów i gotować dalej, razem z orkiszem.

    Ustawienie: 100°C

    Czas: 4 min.

    3. Zblanszowac duże liście kapusty pekińskiej w naczyniu z otworami.

    Ustawienie: 100°C

    Czas: 2 min.

    4. Wszystkie pozostałe składniki wymieszać i przyprawić solą i pieprzem. Układać na liściach kapusty, zrolować i ponownie gotować.

    Ustawienie: 100°C

    Czas: 10 min.

    5. Jako dodatek serwować sałatę.
     Placki z orkiszu
     Składniki:

    300 g orkiszu
    ½ l wywaru z warzyw
    50 g cebuli
    2 jajka
    sól ziołowa
    2 łyżki masła

    Sposób przyrządzania:

    orkisz zagotować w wywarze, odstawić na 40 min, dodać pokrojoną drobno cebulę.
    Wymieszać z jajkami, przyprawić solą i formować placki. Smażyć 10 min.
     

  • Autor: aryt Data: 2006-06-28 17:23:43

    Orkisz z pstrągiem i skórką cytrynową
    Składniki:
    - 1 pstrąg łososiowaty ok. 0,5kg
    - 500 g orkiszu
    - 1,5 I wywaru z kurczaka
    - 2 cebule;
    - 150 g masła
    - 1 cytryna
    - sól
    - świeżo zmielony pieprz

    Sposób przyrządzania:

    1. Z pstrąga wykroić filety i zdjąć skórę.
    2. Ugotować wywar z kurczaka lub przygotować wywar z kostek bulionowych i odstawić do ostygnięcia.
    3. Filety opłukać pod bieżącą wodą i osuszyć papierowym ręcznikiem.
    4. Cebule obrać i pokroić w kostkę.
    5. Orkisz opłukać w cedzaku pod bieżącą wodą i osączyć.
    6. Cytrynę umyć i osuszyć. Zesterem wykroić wąskie paseczki skórki zabarwionej na żółto, na 10 sekund włożyć do wrzącej wody i osączyć. Wycisnąć sok z cytryny i odstawić.
    7. Filety z pstrąga ułożyć na desce i ostrym nożem pokroić na wąskie paski.
    8. W garnku usmażyć posiekaną cebulę na 50 g masła. Wsypać orkisz i, mieszając, smażyć przez kilka minut. Zalać wywarem i doprowadzić do wrzenia. Gotować na wolnym ogniu przez 25 minut; od czasu do czasu zamieszać.
    9. Nagrzać piekarnik do temperatury 150°C.
    10. Garnek przykryć folią aluminiową, w folii wyciąć maty otwór by para miała ujście. Gotować przez 5 minut. Wstawić do piekarnika; pozostawić uchylone drzwiczki. Wypiekać, aż orkisz wchłonie płyn.
    11. W ostatniej chwili dodać 100 g masła i wymieszać orkisz. Doprawić do smaku solą i pieprzem.
    12. Orkisz wyłożyć na ogrzany półmisek, na wierzchu położyć paski pstrąga.
    Oprószyć solą i pieprzem. Polać sokiem z cytryny, posypać paskami skórki cytrynowej i zaraz podawać.


     

    Zupa z orkiszu


    SKŁADNIKI:

    100 g orkiszu, 1/2 l wywaru warzywnego, 1 łyżka masła, 1 cebula, 2 marchewki, 1 łodyga selera, 1 mały koper włoski, sól, biały pieprz, szczypta gałki muszkatołowej, sok cytrynowy, sos worcester, mus jabłkowy, 100 ml słodkiej śmietany, 1/2 pęczka mięty

    (Składniki na porcję dla 2 osób)

    WYKONANIE:

    Opłukać orkisz bieżącą wodą, starannie osaczyć i włożyć do sala­terki. Zalać rosołem i pozostawić na noc. W garnku rozpuścić masło, zeszklić obraną i posiekaną cebulę.

    Marchew, seler i koper włoski oczyścić, obrać i pokroić w słupki lub kostkę. Dodać do cebuli i podsmażyć. Zalać rosołem z orkiszem. Przyprawić solą, pieprzem, gałką muszkatołową, sokiem cytrynowym i musem jabłkowym.

  • Autor: aryt Data: 2006-06-28 17:41:57

     Kruche ciasteczka orkiszowo-daktylowe


    Składniki:
    250 g płatków orkiszowych grubych, 250 g suszonych daktyli, 125 g masła, 2 jajka, 100 g cukru trzcinowego, 1 opakowanie cukru waniliowego.

    Wykonanie:
    Masło rozgrzać, dodać płatki orkiszowe, podsmażyć i zostawić do ostygnięcia. Daktyle wydrylować i pokroić. Wymieszać za sobą jajka, cukier i cukier waniliowy. Dodać daktyle i masę z płatków orkiszowych, wszystko dobrze wymieszać. rzy pomocy dwóch łyżeczek formować z ciatsta małe kupki i kłaść na nasmarowaną tłuszczem blachę. Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec ok. 20 min. w temperaturze 175 stopni C.


    SALATA Z ZIARNEM ORKISZOWYM

    Składniki:

     Sałata zielona;
    ugotowane ziarno orkiszu (2-3 łyżki);
     oliwa;
    ocet winny;
     rozgnieciony czosnek;
    sól;
    pieprz;
     bertram  korzeń mielony;
    galgant (aromatyczna mielona przyprawa)

    Sposób przygotowania:
    Sałatę umyć , wysuszyć , pokroić .
    Dodać orkisz , czosnek .
    Oliwę i ocet wymieszać z przyprawami , polać sałatę z orkiszem , delikatnie wymieszać .
    Można dodać pokrojony w kostkę ser biały, też inne warzywa jak: pomidor; ogórek; rzodkiewka; kukurydza.

  • Autor: smakosia Data: 2006-06-29 10:07:25

    Aryt, wymieniłaś w przepisie przyprawę "galgant". Czy może natknęłaś się na nią w jakimś sklepie? Ostatnio tak często słyszę o tej przyprawie, że nabrałam ochoty aby ją kupić.

  • Autor: jagoda85 Data: 2006-06-29 14:53:58

    Ja nie wiem właściwie gdzie można kupić taką przyprawę, ale jeśli jesteś z Krakowa, to słyszałam, że na ulicu Krupniczej jest podobno rewelacyjny sklep z przyprawami z całego świata.

  • Autor: smakosia Data: 2006-06-29 15:45:44

    No to smutek, bo jam Szczecinianka i tutaj jakoś licho z takimi specjalistycznymi sklepami. Może są, tylko ja taka słabo zorientowana jestem...? :-)

  • Autor: aryt Data: 2006-06-30 00:10:57

    Natknęłam się na tą przyprawę w sklepie z przyprawami z całego świata oraz w dużych supermarketach , szukaj w sklepach ze zdrową żywnością   .Pozdrawiam

  • Autor: smakosia Data: 2006-06-30 08:30:04

    Dziękuję i również pozdrawiam :-) Będę szukała.

Przejdź do pełnej wersji serwisu