Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

Hortensja

  • Autor: margareta Data: 2006-07-10 09:44:23

    Posiadam hortensję, ale mam problem gdyż bardzo słabo kwitnie, ciągle rośnie na zielono próbowałam użyźnić ją kwaśną glebą i nawoziłam nawozem do hortensji, ale nic to nie pomaga. Może ktoś ma jeszcze inne sposoby na ten uparty krzew, będę wdzięczna za porady. Margareta.

  • Autor: inka Data: 2006-07-10 10:01:57

    jaki powód niewiem - ale moja hortensja nie kwitla parę lat ,ale jak zaczęła to juz teraz kwitnie kazdego roku - i  zmieniła kolor po przesadzeniu w inne miejsce(widocznie inna gleba) - jeżeli nie znajdziesz sposobu na kwitnięcie to cierpliwie poczekaj - zielona też ładna - Pozdrawiam!

  • Autor: kola123 Data: 2006-07-10 15:56:11

    Miałam podobny problem. Krzak był duży, dostałam już paroletni i właściwie nie doczekałam się ładnych kwiatów. Sposób jest jeden. Jesienią wsadziłam z dużego krzaka odnóżki (kawałki łodyg ok  20 cm). Pierwszego roku krzaczki nie były duże, ale już kwitły. Następnego roku były po prostu piękne. Niestety po paru latach trzeba znowu posadzić kolejne. Natomiast to czy gleba kwaśna czy zasadowa decyduje o kolorze kwiatów hortensji. Powodzenia w eksperymentowaniu.

  • Autor: aryt Data: 2006-07-13 23:46:53

    HORTENSJE
    Wymagania
    Wymagania hortensji co do gleby są duże: krzewy dobrze rosną i kwitną na glebach żyznych i próchniczych, natomiast źle na glebach gliniastych i ciężkich. Podłoże powinno być kwaśne ( pH wynoszące od 4,5 do 5,5). Gdy liście stają się jasnozielone lub żółte, wskazuje to na zbyt zasadowy odczyn gleby, należy ją wzbogacić kwaśnym torfem. Nazwa hortensji oznacza “wodny krzew” co znaczy że potrzebuje on dużo wody do prawidłowego rozwoju, dlatego też lepiej się czuje w półcieniu, chociaż obficiej kwitnie w słońcu. Hortensje dzieli się na dwie grupy - kwitnące na pędach zeszłorocznych oraz na kwitnące na pędach tegorocznych. Do pierwszej grupy zalicza się hortensje ogrodowe (Hydragena macrophylla). Hortensje ogrodowe zawiązują pąki kwiatowe w drugiej połowie lata, a kwitną latem następnego roku. Często jednak nie zakwitają. Jedną z przyczyn może być przemarzanie wierzchołków lub całych pędów z zawiązanymi już pąkami kwiatowymi. Pędy tych roślin są słabo zdrewniałe, a pąki nie mają twardych łusek chroniących przed mrozem. Chociaż wiosną z nie przemarzniętych karp wyrosną bujne pędy nie mają one pąków kwiatowych i rośliny nie kwitną. Jeżeli chcemy by rośliny zakwitły musimy je zabezpieczyć przed przemarznięciem zimowym podsypując korą, torfem lub liśćmi na wysokość 20-30 cm oraz okryć rośliny stroiszem. Jeżeli spodziewamy się większych przymrozków owijamy krzewy papierem. Inną przyczyną nie zakwitania hortensji ogrodowej może być też nieprawidłowe cięcie - pamiętajmy, iż hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych. Jeżeli zatem usuniemy zdrewniałe pędy z pąkami kwiatowymi - roślina w danym sezonie już nie zakwitnie.

    Na obfitość kwitnienia ma wpływ prawidłowe nawożenie. Niedobór azotu, fosforu, magnezu i żelaza powoduje słaby wzrost i nie zawiązywanie się pąków kwiatowych. Na kolor kwiatów możemy wpłynąć regulując kwasowość ziemi, w której uprawiamy rośliny. Na glebach bardziej zasadowych, kwiaty będą różowe bądź czerwone. Aby uzyskać niebieską barwę kwiatów, glebę musimy zakwasić, nawożąc ją siarczanem amonu lub siarczanem potasu. Podobny efekt uzyskamy podlewając krzew roztworem ałunu potasowego bądź siarczanu glinu. Dobrze jest także wyściółkować powierzchnię gleby wokół krzewu, używając torfu wysokiego, czy też kompostu korowego.
    Uprawa hortensji ogrodowych

    Jeżeli natomiast chcemy uzyskać odczyn bardziej zasadowy gleby w celu wybarwienia kwiatów na czerwono, możemy zastosować nawozy zasadowe, zawierające wapń lub magnez. Należy jednak uważać aby nie podnieść pH gleby powyżej 6,2. Odczyn wyższy powoduje chlorozę liści - liście stają się jasne, żółtawe, z czasem zasychają i opadają. Dlatego też dobrze jest dokonywać pomiarów pH gleby za pomocą pH-metru (zwanego też kwasomierzem).
    Rozmnażanie
    Hortensję ogrodową najlepiej rozmnaża się poprzez sadzonki zielne, które tniemy w okresie od czerwca do sierpnia, a następnie wysadzamy do skrzyń inspektowych, w których sadzonki będą się ukorzeniać. W inspektach sadzonki muszą spędzić cały rok - na grządki można je posadzić dopiero drugiej wiosny. Ten sposób rozmnażania hortensji jest zalecany również w przypadku wszelkich odmian wielkokwiatowych.

    Brak kwitnienia
    Objawy:
    na wiosnę hortensja nie zakwita,
    Przyczyna: mogą być 3 przyczyny braku kwiatów u hortensji -
    a) rośliny mogły przemarznąć w czasie zimy lub zostać uszkodzone przez wiosenne przymrozki,
    b) rośliny mogły być w nieprawidlowy sposób cięte,
    c) rośliny rosną na zbyt ocienionym stanowisku,

    Rozwiązanie problemów:

    a) rośliny uprawiać w miejscach osłoniętych od mroźnych wiatrów, zabezpieczyć przed przemarznięciem zimowym podsypując korą, torfem lub liśćmi na wysokość 20-30 cm oraz okryć rośliny stroiszem, jeżeli spodziewamy się większych przymrozków owijamy krzewy papierem
    b) hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych, jeżeli zatem usuniemy zdrewniałe pędy z pąkami kwiatowymi - roślina w danym sezonie już nie zakwitnie, dlatego też nie wolno hortensji przycinać wiosną, pędy na których roślina kwitła skracamy zaraz po przekwitnięciu,
    c) hortensje to rośliny cieniolubne, jednak w zbyt dużym cieniu mogą nie wytwarzać pąków kwiatowych, w takim przypadku należy zapewnić roślinie nieco więcej słońca,

    Jeżeli pomogłam to się cieszę , ja też mam na działce hortensję , przepięknie kwitnie , jest wysoka i gęsta .Pozdrawiam.

  • Autor: margareta Data: 2006-07-15 19:56:23

    Stokrotne dzięki Aryt, bardzo mi rozjaśniłaś umysł tym wykładem na temat hortensji. Właśnie przez Twoją wypowiedź zdałam sobie sprawę gdzie popełniłam błąd, otóż ta zima była szczególnie mroźna i pędy hortensji przemarzły, a ja na wiosnę je obcięłam, wydawało mi się że dobrze robię, gdyż były do połowy suche i zdrewniałe. Potem wyrosły nowe, ale już tylko zielone, z tego wynika że będzie dopiero kwitła na przyszły rok. Jeszcze raz dziękuję za wszystkie wiadomości dotyczące warunków uprawy, właśnie sobie wydrukowałam i będę się stosować do zaleceń. A swoją drogą to trochę zazdroszczę Ci tęj kwitnącej hortensji, ale może doczekam się gdy moja też zakwitnie.Gorąco pozdrawiam. Margareta.

  • Autor: bela48 Data: 2006-07-19 11:01:08

    Wyklad na temat hortensji jest super mam pytanie co to jest stroisz.Kupiłam w tym roku działkę i mam również hortensję.Podoba się wszystkim a  mianowicie na jednym krzaku są kwiaty niebieskie i różowe,czy po przekwitnięciu  kwiatostany należy  obcinać.

  • Autor: jola Data: 2006-07-16 21:05:52

    Moja też mi słabo kwitła ,przesadziłam ją w inne bardziej słoneczne miejsce,a efekt jest taki jak widać.

  • Autor: margareta Data: 2006-07-17 20:28:58

    jolu, nic dodać nic ująć po prostu piękna.

  • Autor: tu_gosia Data: 2006-08-03 09:38:20

    ale śliczna !! ja mam trzy wielkie krzaki hortensji jednak na żadnym ani jednego kwiatka ;( dobrze ze ładnie wyglądają :))))) w tym roku i nawoz im upiłam, i ziemię nowa posadziłam i kiszka wielka jak kwiatow nie ma tak nie ma wrrrrr ale szkoda mi wyrzucac bo łyso sie zrobi na ogrodzie :) a lato w pełni

  • Autor: margareta Data: 2006-08-03 15:36:14

    tu gosia przeczytaj sobie poradę aryt , ja miałam to samo ale wiem jaka jest przyczyna, no cóż w tym roku nie będziemy miały kwitnących hortensji wielka szkoda trzeba poczekać do przyszłego sezonu

  • Autor: basia19 Data: 2006-08-04 15:00:17




    A to są moje Hortensje, tę po prawej na dole sama wychodowałam sama, ale dopiero w tym roku zakwitła (gdzieś po 3 - 4 latach), do niebieskiej dałam nawozu żeby miała taki kolor, na zimę przykrywam je warstwą dość grubą liści, ale w tym roku jakoś wszystko jest opóźnione bo mają bardzo dużo kwiatów, ale nie wiem czy zdążą się porozbijać, zazwyczaj Hortensje słabo kwitną jak się je obcina, no ale co tu dużo gadać skoro aryt przesłała Ci opis jak postępować z Hortensją. Życzę powodzenia.

  • Autor: margareta Data: 2006-08-09 08:34:39

    Chciałabym jeszcze wiedzieć jak się je rozmnaża, oraz czy na jesień ucinać pędy?
    Twoje są piękne. Zobacz jakie ja mam marnoty


  • Autor: aryt Data: 2006-08-20 21:37:07

    Rozmnażanie
    Hortensję ogrodową najlepiej rozmnaża się poprzez sadzonki zielne, które tniemy w okresie od czerwca do sierpnia, a następnie wysadzamy do skrzyń inspektowych, w których sadzonki będą się ukorzeniać. W inspektach sadzonki muszą spędzić cały rok - na grządki można je posadzić dopiero drugiej wiosny. Ten sposób rozmnażania hortensji jest zalecany również w przypadku wszelkich odmian wielkokwiatowych.

    A oto moja hortensja

    Pozdrawiam

  • Autor: margareta Data: 2006-08-21 07:54:09

    Dziękuję aryt za podpowiedź

Przejdź do pełnej wersji serwisu