Forum

Kuchenne porady

awokado

  • Autor: adda Data: 2006-07-11 11:40:39

    dziewczyny,co wy robicie z awokado??nigdy tego wczesniej nie jadlam,nie mam pojecia co z tym zrobic!wiem,ze mozna salatke,ale co tam wrzucic??prosze o rade!!

  • Autor: Glumanda Data: 2006-07-11 12:10:23

    Awokado smakuje w sałatce jak tłuszczyk!! ale to dobry, nienasycony tłuszcz. Sprobuj dojrzały awokado rozkroic na pół, pestkę wyjąć, obrac ze skórki i pokroic na małe kostki, posolić i popieprzyć świeżym pieprzem!!!
    Jest też taki awokado mix, zwany Guacamole, tam dodaje sie czosnek, sól, pieprz, paprykę i chili, troche creme fresh i sok z cytryny (aby nie ściemniało) powstanie dodatek do grilowanego mięsa lub dip do chipsów, Awokado jest bardzo zdrowe.

  • Autor: inka21 Data: 2006-07-12 18:35:06

    bardzo prosze http://wielkiezarcie.com/przepis7781.html

  • Autor: zabki Data: 2006-07-11 13:54:46

    A ja bardzo lubię posmarować chleb lub bułkę, osolę, popieprzę (pieprzem!!! ) i wcinam! Pycha!!! Ale awokado musi być dojżałe !

  • Autor: Glumanda Data: 2006-07-11 13:57:05

    W przypadku gdy nie jest zupelnie dojrzale, dajemy awokado do papierowej torebki i chowamy w ciemne miejsce na 2-3 dni.

  • Autor: zabki Data: 2006-07-11 18:17:45

    Glumanduś ! Dzięki za poradę ! O tym nie wiedziałam !

  • Autor: aryt Data: 2006-07-11 17:47:17

    Zapiekane awokado
         

    Składniki:
     
      
    2 dojrzałe awokado
    100 ml słodkiej śmietanki 36 %
    pół kostki bulionu warzywnego
    150 g sera gorgnzola
    1 łyżka soku z cytryny
    tłuszcz do smarowania naczyń do zapiekania
    sól, pieprz


    Sposób przyrządzania:

     
      
    Awokado delikatnie obrać ze skórki, pokroić na dość cienkie i długie kawałki, a następnie pokropić sokiem z cytryny. W śmietance rozpuścić pół kostki bulionowej, doprawić do smaku solą i pieprzem. W natłuszczonych naczyniach do zapiekania ułożyć kawałki awokado i polać śmietanką. Na wierzchu rozłożyć małe kawałki sera gorgonzola. Zapiekać przez 5-7 minut w temperaturze 180 stopni. Podawać bezpośrednio po wyjęciu z piekarnika w tych naczyniach, w których zapiekaliśmy.

    Uwagi:

     
      
    Do awokado należy zaserwować lekko grillowaną   bagietkę z masłem czosnkowym.
      Zupa z awokado i szafranem
    Składniki:
    - 3/4 kg ziemniaków
    - 2 duże awokado
    - 3/4 l wywaru warzywnego (może być z kostki)
    - 1 szkl. mleka
    - 200 g ementalera
    - 3 łyżki oliwy z oliwek
    - 1 łyżeczka sosu sojowego
    - pieprz
    - sok z cytryny
    - szafran

    Sposób przyrządzania:

    Awokado powinno być miękkie i dojrzałe. Ziemniaki obierz, pokrój w drobną kostkę. W garnku o grubym dnie rozgrzej oliwę, wrzuć ziemniaki i smaż przez chwilę. Zalej ziemniaki wywarem warzywnym, dodaj mleko i sos sojowy. Gotuj 20 minut. Obierz jedno awokado, usuń pestkę, a miąższ dodaj do zupy. Zdejmij zupę z ognia i zmiksuj lub przetrzyj przez sito. Utrzyj ementaler na tarce o drobnych oczkach i wymieszaj z zupą. Przypraw zupę solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Drugie awokado po obraniu i usunięciu pestki pokrój w cieniutkie plasterki. Udekoruj nimi obficie każdy talerz zupy. Możesz udekorować też zupę nitkami szafranowymi - żadne substytuty, jak szafran w proszku, zdecydowanie do tego się nie nadają.
    Salsa z awokado
    Składniki:
    - 2 duże awokado
    - 1 mała czerwona papryka
    - 1 pomidor
    - 1 czerwona cebula
    - 3 łyżki posiekanych liści kolendry
    - 1 łyżeczka mielonych nasion kolendry
    - 2 łyżki oliwy z oliwek
    - pieprz
    - sos tabasco
    - 1 cytryna

    Sposób przyrządzania:

    Posiekaj cebulę. Z pomidora usuń pestki, resztę pokrój w drobną kostkę. Z papryki usuń gniazda nasienne i też je posiekaj. Awokado obierz i pokrój delikatnie w niedużą kostkę. Skrop sokiem z cytryny. Wymieszaj pokrojone warzywa z nasionami i liśćmi kolendry i oliwą. Zrób to delikatnie, aby nie uszkodzić kawałków awokado. Dopraw do smaku solą, pieprzem i sosem tabasco. Podawaj z chipsami kukurydzianymi. Salsę przechowuj w lodówce. Chipsy kukurydziane z nałożoną na każdy z nich małą łyżeczką salsy można podawać jako przystawkę.
    Naleśniki z sałatką z awokado
    Składniki:
    - 2 awokado
    - 1 pomidor
    - 4 łyżki ziaren słonecznika
    - 1/3 szkl. kiełków fasoli mung
    - 1/3 szkl. zielonych oliwek
    - sok z 1/2 cytryny
    - 1 łyżka oliwy z oliwek
    - szczypta pieprzu
    - sól ziołowa
    ciasto na naleśniki: 2 szkl. mąki
    - 2 szkl. mleka
    - 1 łyżeczka proszku do pieczenia
    - 2 łyżki kwaśnej śmietany
    - 1/2 szkl. oleju do smażenia

    Sposób przyrządzania:

    Awokado musi być bardzo dojrzałe - kiedy naciśniesz delikatnie na skórkę, powinieneś wyczuć pod nią zupełnie miękki miąższ. Warzywa i kiełki umyj dokładnie. Awokado przekrój na pół, usuń pestkę, obierz ze skórki i pokrój w 1,5-centymetrową kostkę. Pomidor również pokrój w drobną kostkę, a oliwki w plasterki. Ziarna słonecznika upraż na suchej patelni do złotego koloru, ostudź. Wymieszaj awokado, słonecznik, pomidor, kiełki i oliwki. Dopraw pieprzem, sokiem z cytryny, oliwą i solą ziołową do smaku. Podziel sałatkę na 10 części i każdą z nich zawiń w ciepły naleśnik.
    Koktajl z awokado
    Składniki:
    - 2 duże dojrzałe miękkie awokado
    - 1/3 szkl. cukru
    - 2/3 szkl. skondensowanego mleka słodzonego
    - 2-3 szkl. lodowatej wody oligoceńskiej
    - 1.5 szkl. pokruszonego lodu

    Sposób przyrządzania:

    Rozpuść cukier w 1/2 szklanki wody i zagotuj w małym rondelku. Po zawrzeniu pogotuj jeszcze 5 minut, cały czas mieszając. Zdejmij z ognia i ostudź. Awokado rozkrój wzdłuż na pół. Usuń pestki i łyżką wyskrob dokładnie miąższ. Wymieszaj go z ostudzonym syropem i 2 szklankami wody oligoceńskiej. Zmiksuj wszystko w malakserze dokładnie na puree. Dodaj mleko i pokruszony lód i zmiksuj jeszcze raz.
    Tradycyjnie "sinh to bo" podaje się bardzo gęsty, ja jednak na koniec dodaję trzecią szklankę wody oligoceńskiej i miksuję wszystko jeszcze raz. Podawaj w schłodzonych wysokich szklankach z odrobiną lodu.
     

  • Autor: Ewa6 Data: 2006-07-11 18:22:07

    Byłam kiedyś w Brazylii i tam serwowano mi awokado na słodko, przesmaczny deser, delikatny i oryginalnyw rankingu smaczności na samej czołówce.
    Miąższ awocado miksowany z mlekiem skondensowanym i sokiem z limetki, niczego więcej tam nie dodawano łatwe i pyszne.
     Coś czuję ze kupię sobie ten owoc bo przypomniałaś mi ten smak.
     Trzeba deser przygotować przed podaniem bo awokado ciemnieje.

  • Autor: zabki Data: 2006-07-12 21:33:46

    hi, hi, też jadłam ! PYCHA ! A lody z avocado jadłaś?CHmmmm...... miodzio!

  • Autor: adda Data: 2006-07-12 11:31:28

    dziekuje serdecznie za wszystkie przepisy i rady,na pewno skorzystam i podziele sie odczuciami. na razie czekam az moje owoce troche dojrzeja bo sa twarde(a moze takie maja byc??juz sama nie wiem...)pozdrawiam!!

  • Autor: Glumanda Data: 2006-07-12 15:41:34

    Calkiem twarde sa niedojrzale, powinny lekko poddawac sie przy naciskaniu, jak np. sprawdzasz czy brzoskwinia jest dojrzala. A w razie czego, pisalam Ci, do torebki papierowej , 2-3 dni w ciemne miejsce i beda ok.

  • Autor: zabki Data: 2006-07-14 23:11:54

    dodałam właśnie jeszcze jeden przepis z avokado, może będziesz lubiła : http://wielkiezarcie.com/przepis18666.html

Przejdź do pełnej wersji serwisu