Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

orzech włoski-pomocy

  • Autor: malina_ana Data: 2006-07-26 23:20:22

    Powiedzcie czy to prawda,ze orzechy wloskie przycina się w sierpniu,przeciez one mają jeszcze owoce na tych gałęziach(mój przysłania wejście do domu i muszę go skrócic)a nie chcialabym go uszkodzic bo bardzo lubię orzechy.

  • Autor: Malena Data: 2006-07-27 02:14:29

    Drzewka orzecha włoskiego, podobnie jak i inne drzewa, należy ciąć przed rozpoczęciem wegetacji (koniec zimy, początek wiosny). Do cięcia powinno się użyć ostrej piły lub sekatora (rana nie może być "szarpana"). Powierzchnia cięcia powinna być jak najmniejsza (nie na skos jak kiełbasę). Wskazanym jest większe rany zasmarować jakimś środkiem (maścią), który można nabyć w sklepach ogrodniczych lub zamalować farbą emulsyjną.


    To jest cytat z internetu.

  • Autor: malina_ana Data: 2006-07-27 09:55:27

    Ostatnio wpadło mi w ręce opracowanie"Zdrowe plony z działki"pod redakcja dr Andrzeja Bednarka z roku 1991 i tam było napisane cyt.W "okresie sadzenia" wykonuje się cięcie porzeczek,agrestu,wiśni,orzechów włoskich i brzoskwiń.Dlatego zwątpiłam.Może to stara i nieaktulna szkoła.

  • Autor: trylobicik Data: 2006-07-27 10:18:11

    Chyba wszystko jest w porządku w tym tekście. Przecież okres sadzenia krzewów i drzew to właśnie wczesna wiosna i późna jesień. Jeśli drzewo czy krzew sadzone są bez bryły korzeniowej, to wskazane jest to przed rozpoczęciem lub po zakończeniu wegetacji. A teraz można sadzić pod warunkiem, że roślina jest w pojemniku z bryłą korzeniową. Inaczej jest duża szansa, że się nie przyjmie.

  • Autor: malina_ana Data: 2006-07-27 13:07:27

    Kiedy właśnie w/w prace wykonuje się w tej książce jako zalecenia agrotechniczne na m-c sierpien.

  • Autor: trylobicik Data: 2006-07-29 15:04:32

    Ooo, to faktycznie ciekawe. Sadzenie drzew w sierpniu, no nie wiem . Wprawdzie mój małżonek przycinał jakieś drzewa latem (jest ponoć taka szkołą), ale na pewno to nie był orzech, tylko chyba wiśnie i gruszka. Rosły później całkiem nieźle.

  • Autor: marinik Data: 2006-07-27 14:00:49

    Nie rozumiem jaki niby cel miałoby przycinanie orzecha włoskiego????
    Wiadmomo, że to drzewo, że to dość duże drzewo, a owocowanie sensowne następuje po wielu latach, zatem to drzewo POWINNO sie stosownie rozrosnąć.

  • Autor: malina_ana Data: 2006-07-27 14:28:54

    Właśnie to drzewko zostało posadzone niedaleko bramki wejsciowej do domu a że się rozrosło i to mocno utrudnia wejście i trzeba mu skrócić gałęzie.Tylko nie wiem kiedy,żeby mu nie zaszkodzić.

  • Autor: alman Data: 2006-07-27 18:41:46

    Mój sąsiad na działce ma duże drzewo orzecha. Znaczna część korony przechodziła nad moją działkę i kompletnie ją zacieniała. Jakkolwiek ja nie zgłaszałam w tym względzie pretensji /co nie znaczy, że w duchu nie przeklinałam tego orzecha/ to sąsiad sam wpadł na pomysł ograniczenia jego korony. Robił to wiosną.

  • Autor: bahus Data: 2006-07-28 01:03:01

    Tylko wczesną wiosną...orzech jest wrażliwy na wszelkie cięcia gdy już "puści" soki
    Bahus

  • Autor: malina_ana Data: 2006-07-28 10:34:55

    Dzięki,nie będę go przycinała w sierpniu (a nosilam się z takim zamiarem).Jak dobrze,że Was poznałam.

Przejdź do pełnej wersji serwisu