Forum

Gawędy o jedzeniu

ile sie piecze w prodziżu?

  • Autor: neoangel Data: 2006-07-28 10:34:23

    dostalem ostatnio prodziż ale nie mam pojecia ile czasu trzeba piec w tym wehikule smakowitosci. Czy czas pieczenia w piekarniku i prodziżu powinien byc taki sam?

  • Autor: alman Data: 2006-07-28 10:58:24

    Nie mam pojęcia, ale chyba trzeba poczekać aż ciasto będzie upieczone.
    Ale przypomniało mi się zdarzenie sprzed może 35 lat. Otóż otrzymałam wówczas samodzielny pokój służbowy, co po okresie tułaczki po wynajmowanych pokojach u ludzi było dla mnie szczytem szczęścia. Chcąc to zdarzenie jakoś uczcić, nabyłam prodiż, zaopatrzyłam się w przepis na placek ze śliwkami /ciasto ucierane/ bo akurat był sezon "śliwkowy" i do roboty. Zrobiłam wszystko zgodnie ze wskazaniami, ciasto włożyłam do prodiża i czekam odpowiedni czas. Sprawdzam -surowe całkowicie. Więc piekę dalej. Zaproszone kumpelki poschodziły się już a ja siedzę nad tym prodiżem a ciasto ciągle surowe. I tak siedziałyśmy wszystkie dookoła tego urządzenia, które stało na środku pokoju, i wyczekiwałyśmy. Wreszcie kiedy już chyba minęło 3 razy tyle czusu, jaki był zalecany, wyłączyłam i po chwili zabrałyśmy się za konsumpcję. No cóż, było trochę "surowawe", jadłyśmy łyżkami prosto z prodiża, ale ubaw miałyśmy po pachy.
    Pamiętam, że potem ktoś mi mówił, że należy go pierw jakoś podgrzać /zanim da się ciasto/, ale już nie pamiętam. Natomiast moja siostra często piekła potem w tym prodiżu /dałam jej bo już więcej nie chciałam ryzykować/ i jej się udawało. Ale jak ona to robiła, już nie dociekałam.

  • Autor: kidm Data: 2006-07-28 12:11:19

    W okrągłym prodiżu  ciasta pieklam od 30 do 40  minut- w zależności od rodzaju ciasta.Ciasta piekły się rewelacyjnie , jedyną ich wadą był kształt- zawsze okrągły.

  • Autor: Wróbelek Data: 2006-07-28 17:13:12

    Ja u babci piekę w prodziżu, ale przyznam żę nie pamięma dokłądnie jak to było z długościa. Ale tma mam szybkężę mogę spojrzeć czy hest rumiane no i patyczkiem spradzam czy już jest gotowe. Tam jest jakaś minimalna róznica w czasie pieczenia

  • Autor: kucharkalitewska Data: 2006-07-29 13:39:28

    Kiedyś piekłam w prodiżu,ale nie ciasta jeno mięsiwa,zwłaszcza kuraki!Miałam jakis przepis ,bodajże "po afgańsku",starte jarzyny,cebula w kostke ,czosnek,kurczak podzielony na porcje.Niezłe to było.

Przejdź do pełnej wersji serwisu