Forum

Gawędy o jedzeniu

Góralski placek z gotowanych ziemniaków

  • Autor: cuma Data: 2006-08-23 09:56:33

    Wiele lat temu jadłam w Zakopanem w knajpie na drodze do Kościeliska bardzo smaczne "coś", co wedlug mnie było plackiem upieczonym z ziemniaczanego piuree, maślanego, lekko ostrego-super ! Niestety,nie ja to zamawialam, więc tylko spróbowalam,a z racji upływu czasu i wypitego grzanego wina(wtedy!) więcej szczegółów nie pamiętam.Może jednak ktoś będzie wiedział o co chodzi, może przepis... Intryguje mnie to już długo...

  • Autor: bahus Data: 2006-08-23 10:41:45

    Myślę że chodzi o to:

    Moskale - placki pieczone na blasze bez tluszczu


    1 kg ugotowanych ziemniaków
    0,5 kg mąki
    1 jajko
    sól do smaku
    masło czosnkowe

    Ziemniaki umyć, obrać, ugotować w osolonej wodzie.
    Ugotowane ziemniaki odcedzić, nieco ostudzić, rozgnieść.
    Tak przygotowane ziemniaki dokładnie wymieszać z mąką, jajkiem, solą na jednolitą masę.
    Z ziemniaczanej masy uformować placki.
    Następnie placki usmażyć lub upiec na blasze, [ale bez tłuszczu].
    Upieczone jeść polane tłuszczem ze skwarkami lub z masłem czosnkowym. Gotowe do jedzenia.

    Danie to można zjeść w restauracji "Sabała" na Krupówkach

  • Autor: cuma Data: 2006-08-23 11:46:25

    Na pewno to nie było na Krupówkach, ale może to ten przepis. Bardzo , bardzo dziękuję. Jak tylko zrobię - dam znać.

  • Autor: kamaxyz Data: 2006-08-23 15:04:25

    u nas na Podlasiu piecze sie takowe placki.
     Moja bacia robiła takie plaki..duże potem piekła na wyszorowanym do białości blacie od kuchni na węgiel czy na drzewo.
     Takie Plaki...wkładało się do większego garczka na przemian polewając smażoną słoniną ze skwareczkami ... pycha ten smak z dzieciństwa mam do dzisiaj.
    Niestety na te danie nie mogę sobie pozwolić ponieważ w bloku brak....kuchni opalanej na drzewo czy węgioel, acha  babcia nie dodawała do ciasta na te plaki ziemniaczane jajka i masła,,,,,ale smak mówię wam...pycha
    pozdrawiam...
    a może ktoś się skusi na zrobienie ...plaki ziemniaczane z Krupówki...a może poprostu babcine plaki...

  • Autor: agness Data: 2006-08-30 15:35:35

    Skład jak na kopytka .Czesto takie placuszki robie troche gotuje kopytek troche smaze dobre ze wszystkimi sosikami

  • Autor: inka21 Data: 2006-09-01 20:13:50

    ja robię tak http://wielkiezarcie.com/przepis5917.html

Przejdź do pełnej wersji serwisu