Forum

Kuchenne porady

Pasteryzacja

  • Autor: Bilka Data: 2006-08-26 11:42:07

    Kochani ! Słyszałam coś o pasteryzowaniu słoików w piekarniku. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić jak to zrobić??? Mam do pasteryzowania mnóstwo słoiczków z sałatkami i przeraża mnie gotowanie tego na gazie -zajmie mi to chyba cały dzień.

  • Autor: kawka Data: 2006-08-26 12:02:18

     W reklamie Reala widziałam kiedyś taki sprzęt  do pasteryzacji jednorazowo 12 słoików litrowych. urządzenie elektryczne, z ustawianiem temp. i czasu. Ale to była reklama , zastanawiałam się nawet nad zakupem (chyba ok. 250 zł) ale dalej robię po staremu czyli duży, szeroki gar wyłożony tekturą.

  • Autor: basia.bilska Data: 2006-08-26 12:19:04

    Nie lej takich wielkich łez, nie warto, co do pasteryzacji, jeżeli masz kuchenkę mikro, to
    1 min.na najwyższej mocy - i wystarczy. OCZYWIŚCIE  METALOWE WIECZKA  NIE!!!!
    wieczka tradycyjnie gotowane w garu.
    życzę udanej pasteryzacji
     B

  • Autor: basia.bilska Data: 2006-08-26 12:36:12

    chyba nie doczytałam do końca, pasteryzacja już napełnionych słoików, albo w maszynie
    tak jak napisane w mail`u wyżej, albo w garnku wyłożonym ścierką lub tekturą
    to co napisałam poprzednio, to dotyczy pustych słoików, przed napełnieniem
    pozdrawiam B

  • Autor: Izuś Data: 2006-08-26 18:22:36

    Moja koleżanka pasteryzuje w piekarniku, ja też spóbowałam. Wstawia słoiczki do piekarnika, włącza grzanie od dołu i nagrzewa do 110 st. po 10-15 minutach od nagrzania wyłacza i studzi, przy uchylonych drzwiczkach. Ja sie rozpedziłam i włączyłam termoobieg. ,,Tyż" zadziałało. Robiłam tak paprykę, przecier z pomidorów i ogórki z czosnkiem. Po 3 tygodniach nic sie ze słoiczkami nie dzieje, a kontrolujemy na bieżąco ( to znaczy chłopcy wyżerają,hi hi)

  • Autor: Bilka Data: 2006-08-26 18:56:04

     Dzięki Izuś-ale czy dajesz tam wodę w brytfannie czy tak ustawiasz na suchej, czy może stawiasz na tej kratce z piekarnika? I jeszcze czy na samym dole piekarnika??

  • Autor: Izuś Data: 2006-08-26 21:51:23

    Nie nalewam wody, wstawiam na sucha blachę i na środkowy poziom. Sprawdzam tylko, żeby słoiki były suche. Pierwszy raz trzęsłam majtkami (bo wybuchnie itd), ale działa i dalej tak bedę robić. Powodzenia!!!

  • Autor: ekkore Data: 2006-08-27 09:59:07

    Jak mam dużo słoików to tylko w piekarniku - 130 stopni przez 30 minut, potem jeszcze na chwilę zostawiam w wyłączonym piekarniku, jeżeli mam następną turę, jeżeli nie to aż całkiem ostygnie. Słoiki wkładam do zimego lub lekko przestudzonego piekarnika - na wszelki wypadek, aby przypadkiem nie popękały

Przejdź do pełnej wersji serwisu