Forum

Kuchenne porady

Suszone pomidory

  • Autor: izys Data: 2006-08-29 08:56:14

    Proszę nie mówcie, że na ten temat już byłow wiele razy, bo wiem, sprawdziłam. Nie chodzi mi o sposób przygorowania, bo pomidorki ususzone i czekają, aż wrócę z pracy.
    Chciała bym wiedzieć co do nich dodać (oprócz soli , bo to już dodane). wiem, że można dodać czosnek, ale czy nie jest on potem bardzo "czosnkowy", że się tak wyrażę, nie chce po konsumpcji spędzać pół dnia na pozbywaniu się jego smaku . Jakie zioła???? Baylia, oregano to samograje z pomidorami. Próbował ktoś może z wiórkami suszonej papryki, a może świeże chilii? Można dodawać świeże zioł czy tylko suszone? A co z oliwkami, nadały by się takie z zalewy? Czy może być zwykła oliwa, czy koniecznie z oliwek, a może jakaś inna? A może zalewa z oliwy i octu winnego? No i na koniec pasteryzować czy nie???
    Przepraszam za te wszystkie pytania, ale pomidorki robię pierwszy raz, no i lubię urozmaicenie, a moje eksperymęty w kuchni nie zawsze kończą się dobrze , a szkoda mi tak ładnie wysuszonych pomidorów. Pozdrawiam

  • Autor: Janek Data: 2006-08-29 09:59:31

    Ja trzymam w zakręconym słoiku jak oregano, bazylię i inne zioła. mam jeszcze z ubiegłego roku. Teraz dosuszyłem ale już w inny słoik pakuje.
    Oczywiście suszę bez nasion.
    Janek

  • Autor: izys Data: 2006-08-29 10:05:08

    Ja ususzyłam z nasionami, bo takie były małe, że gdybym je usuneła to chyba nic by z nich nie zostało, oprócz skórki. Czy to bardzo przeszkadza, bo wyglądają dobrze

  • Autor: Janek Data: 2006-08-29 12:09:28

    Chyba suszyłaś pomidorki koktajlowe. Też takie suszyłem ale przecinałem na pół i "odziarniałem.Nie wiem jak smakuja i "zachowują" sie suszone z ziarenkami. Z suszeniem nie mam problemu.
    Tu potrzebna męska pomoc. Otóż zdobyłem oryginalne pręciki drutu spawalniczego (100 cm) z "kwasoodpórki", przyciąłem na długość taką, że nadziewam na nie pomidorki w grubych plastrach i wyczyszczone z nasion, wsuwam w wyżłobienia na blachę w piekarniku. Pomidory pociete w plastry lub grzyby suszą się na "wisząco",  a więc lepiej i szybciej w temp ok. 50° C.
    Po ususzeniu pręciki myję w ciepłej wodzie i nic na nich nie zostaje. Mogę tak suszyć jabłka, śliwki ...jednorazowy wsad jest 5-6 krotnie większy niż na blasze.
    Janek

  • Autor: elo Data: 2006-08-29 12:24:46

    Fajny pomysł !!!

  • Autor: izys Data: 2006-08-29 13:27:24

    "pręciki drutu spawalniczego (100 cm) z "kwasoodpórki"", masz racje, że potrzebna męska pomoc, całe szczęście, że mam mądrego i zdolnego męża :-) Ale pomysł świetny, dzięki za podpowiedź.
    Poinformuje jak smakują suszone nasionka .
    Ach, zapomniałabym, co sądzisz o wykorzystaniu szuszarki elektrycznej do grzybów do suszenia pomidorów?

  • Autor: Janek Data: 2006-08-30 09:56:49

    Jeśli zda egzamin to tylko korzystać, a Twój opis  ...wydrukowałem sobie (!) żeby  pamiętać i w zimowe wieczory ...zrobić coś takiego. Dobra rzecz i na pewno taniej wyjdzie niż suszarka kupna. A może i nieco zmodyfikuję (moę jakaś obudowa z małej lodówki, takiej "kawalerskiej ...zobaczę).
    Zabezpieczyć tylko trzeba przed "rozwiewem" powietrza na wszystkie strony. W piekarniku lub jakimś "pudle", to jednak mniejsza strata ciepła, Twój Mąż poradzi sobie z tym, doraźnie to wystarczy tylko zrobić tunel i w nim pozawieszać pręciki. (ciekawe jak by np ...duży karton ...nie zapali się " na 1" nastawionej w farelce)  ..trzeba tylko być w domu ...na wszelki wypadek.
    Poza tym farelka jednak żre prad, i trzeba suszyć od razu wiekszą ilość (sprawa opłacalności, ...chociaż suszone pomidorki na sałatce, zimą, ten aromat  świeżych pomidorów ...wart jest kosztów ...no i podziwu gości.
    Tylko jeśli chodzi o pomidory ... czy pęd powietrza ich nie pozrywa z pręcików. Chociaż na "1" nie powinien.
    Janek

  • Autor: Janek Data: 2006-08-29 12:10:17

    (Zdublowałem).

  • Autor: Krystyna9 Data: 2006-08-29 12:57:09

    Może i zdublowany ale wart powielenia. Dzięki za podpowiedź. Szkoda tylko że nie mam do pomocy  mężczyzny, który by to wykonał. Ale , może z czasem uda mi się kogoś namówić do wykonania takiego oprzyrządowania w zamian za "sprzedanie"  pomysłu.

  • Autor: EWA007 Data: 2006-08-29 13:57:31

    Był taki temat na Oliwce, ktoś suszył właśnie w tej elektrycznej suszarce i pisał, że są OK.

  • Autor: danasieradz Data: 2006-08-29 21:43:44

    Pierwszy raz słyszę o suszonych pomidorach-ale pomysł super.Czy można je użyć zimą np. do sosów czy zup..Proszę rozwiń ten temat

  • Autor: ekkore Data: 2006-08-30 08:38:31

    ja mam taki przepis Pascala Brodnickiego, w którym wykorzystuje się je do pieczeni ze schabu (schab faszerowany suszonymi pomidorami). jako, że przepisy są na płycie od samego patrzenia ślinka cieknie.

    Ale nigdy nie miałam takiej ilosci pomidorów suszonych...

  • Autor: danasieradz Data: 2006-08-30 22:57:05

    Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam-suszone pomidory ułożyć w słoiku i zalać oliwą z ziołami? Nie pasteryzować? PROSZĘ NAPISZ

  • Autor: marinik Data: 2006-08-31 09:07:51

    na pewno - BEZ pasteryzacji

  • Autor: izys Data: 2006-08-30 10:36:06

    Chyba do wszystkiego, ja najbardziej lubie sałatkę z brokuła, sera mozzarella i właśnie suszonych pomidorów do tego odrobina tymianku i oliwy w której pławiły się pomidorki, albo na ciepło z makaronem, pomidorki pokrojone w paseczki do tego czosnek, kapary, oliwki i ziółka, świetne na zimno z makaronem szpinakowym, albo poprostu na chlebek. To takie moje smaczki, ale widziałam na WŻ cudne przepisy do wypróbowania :-)

  • Autor: marinik Data: 2006-08-30 12:03:42

    Wg mnie użycie suszonycyh do zup czy sosów byloby troche ich marnotrawieniem. Są dość specyficzne i chyba warte do bardziej wyrafinowanych zastosowań.
    Moim hitem nr 1 jest przystawka z plastrów mozarelli + pomidory suszone + oliwa, którą były zalane + świeża bazylia + szynka parmeńska (może też być kindziuk)

  • Autor: Janek Data: 2006-09-01 20:36:06

    Przejrzałem inne strony, znanych firm "przyprawowych i doszedłem do wniosku , ze trzeba dosuszyć wiecej pomidorów, paprykę również...
    Mam już "w głowie" kilka przepisów, do których potrzebna będzie i papryka suszona ale nie mielona, pomidory, a i czosnek w płatkach, też suszony, może sie przydać. Niektóre z przetworów do kompozycji potraw, wolę mieć własne, bez nadmiaru dodatków z tabl.Mendelejewa.
    Janek

  • Autor: izys Data: 2006-09-06 14:31:07

    Czy parykę suszy się tak jak pomidory?

  • Autor: Janek Data: 2006-09-06 14:53:40

    Tak ...tylko czy  to ekonomiczne, nawet własną, z działki. Suszona kupowana w sklepach nie ma konserwantów.
    Zamiast suszyć lepiej konserwować w occie winnym lub bardzo słabym(!)  spirytusowym, dodając zawsze łyżeczke oleju (oliwy).
    Masz większe, jak mnie się zdaje, możliwości zastosowania takiej papryki.
    Pozdrawiam.
    Janek

  • Autor: izys Data: 2006-09-08 08:46:39

    Janku chyba muszę Ci przyznać rację, ja tylko mam dosyć glutaminianu sodu . Ja papryczkę robię w zalewie miodowej, mniam.

Przejdź do pełnej wersji serwisu