Forum

Kuchenne porady

przepis na maślaki

  • Autor: magda.a Data: 2006-08-29 11:18:08

    Witajcie,
    szukam przepisy na maślaki w różnej postaci. I pytanko: czy obieracie kapelusz maślaka? wyniosłam to z domu ale pojęcia nie mam dlaczego tak się robi. Może mądre głowy mi w tym pomogą. Z góry dziękuję. Początkująca grzybiara.

  • Autor: ilonaa Data: 2006-08-29 11:30:54

    Madziu pytałaś o mrożenie grzybów na wczesniejszym forum.... Są takie woreczki foliowe specjalnie przeznaczone do mrożonek. Nie ma szans że cos przecieknie. Oczywiscie grzybki trzeba odsączyc i ostudzic po zagotowaniu i dopiero do woreczkow. Pozdrawiam ilona

  • Autor: magda.a Data: 2006-08-29 13:09:36

    Dzięki Ilonka, grzybki już się studzą i zaraz wrzucam do woreczków:) pozdrawiam

  • Autor: ilonaa Data: 2006-08-29 13:19:10

    Nie ma za co Madziu, ja tak robilam i grzybki byly całą zimę. W tym roku zrobię podobnie:) Trzeba sobie jakos radzic jak nie mamy suszarki:) Pozdrawiam.

  • Autor: Monika86 Data: 2006-08-29 11:59:50

    Skórę z kapelusza rzeczywiście trzeba ściągnąć.

  • Autor: elo Data: 2006-08-29 12:22:18

    Czemu tą skórę z maślaków ściągamy?

  • Autor: ilonaa Data: 2006-08-29 13:06:14

    Słuchajcie są różne odmiany maslakow i np w atlasie grzybow jest maslak zółty gdzie pisze ze skórkę można ściągnąć, a np maslak zwyczajny pisze ze skórkę kapelusza należy zdjąć.  Ja osobiscie mysle ze chodzi o to ze np w gotowaniu skóra staje sie śluzowata i śliska brrrr. Pozdrawiam

  • Autor: Basienkaa0 Data: 2006-08-29 20:30:31

    cała potrawa staje się taka maziata.....

  • Autor: aryt Data: 2006-08-29 21:04:56

    Maślaki duszone

    Składniki

    1 kg maślaków
    4 dag tłuszczu (masło)
    4 dag cebuli
    sól
    pieprz


    Wykonanie

    Maślaki oczyścić z ziemi, odrzucić trzony, opłukać (wielokrotnie); osączyć, z kapeluszy zdjąć skórkę. Pokrajać w krążki (mniejsze ugotować w całości), dodać cebulę pokrajaną, tłuszcz, udusić pod przykryciem. Gdy sok wydzielony z grzybów odparuje, przyprawić je solą i pieprzem. Podawać w salaterce.
    Tak samo przyrządzać pieczarki, smardze, kozaki, gąski i podpieńki jesienne. Oprócz kapeluszy można zużyć także trzony tych grzybów.

    Knedle nadziewane maślakami

    składniki

    50 dag świeżych maślaków,
    cebula,
    3 łyżki tłuszczu,
    3 bułki (czerstwe),
    sól,
    pieprz,
    1,20 kg ziemniaków,
    35 dag mąki,
    3 jaja,
    10 dag słoniny do kraszenia

    Wykonanie

    Grzyby oczyścić, opłukać, poszatkować i udusić z cebulą na tłuszczu. Dodać pokrojone w kotkę czerstwe bułki (które wchłoną sos) i dokładnie wymieszać. Masę posiekać i doprawić, wbić jajo. Przygotować ciasto z ugotowanych i przetartych ziemniaków, mąki i jaj; podzielić na kawałki i nadziewać farszem grzybowym. Knedle ugotować w słonej wodzie i polać słoniną przesmażaną z cebulą.

    MAŚLAKI Z PAPRYKĄ

    Składniki:

    500 g grzybów,
    40 g masła,
    1 duża cebula,
    1 łyżeczka słodkiej papryki,
    pół szklanki śmietany,
    2 łyżeczki mąki,
    sól

    Wykonanie:

    Posiekaną cebulę podsmażyć na maśle, dodać słodką paprykę i pokrojone maślaki. Posolić i dusić 15 minut. Wlać rozmieszaną z mąką śmietanę i ciągle mieszając ogrzewać jeszcze jakiś czas. Podawać z ziemniakami lub kluskami.

  • Autor: aryt Data: 2006-08-29 21:09:35

    MAŚLAKI PO NEAPOLITAŃSKU

    Składniki:

    500 g grzybów,
    3 łyżki oleju,
    300 g pomidorów,
    pieprz,
    2 ząbki czosnku

    Wykonanie:

    Oczyszczone grzyby pokroić na plasterki, ugotować w wodzie z solą, odcedzić i odsączyć. Na patelni rozgrzać olej, podsmażyć pokrojony w plasterki czosnek, dodać grzyby oraz obrane ze skórki i pokrojone w plasterki pomidory. Posolić, przyprawić pieprzem, odparować płyn. Podawać z bułką.

  • Autor: magda.a Data: 2006-08-29 21:36:21

    Dzięki bardzo za przepisy,  no to jutro czeka mnie robota...ale jaka to przyjemność konsumować te pyszności.

  • Autor: aryt Data: 2006-08-29 22:24:39

    Nie ma za co , życzę smacznego !

  • Autor: dankarz Data: 2006-08-29 22:39:47

    Bardzo dobre są żeberka z maślakami, w sezonie grzybowym często robie : 1 kg żeberek - koniecznie muszą być bardzo drobno pokrojone ja przekrawam kości specjalnym nożem, 2 cebule, przyprawy, około 1 kg maślaków ( oczyszczone i bez skórek na kapeluszu), 2 łyżki śmietany kwaśnej
    żeberka podpiec aż do zbrązowienia, dodać maślaki, cebulę pokrojoną, doprawić wg uznania dusić razem ok 40 min. Na koniec kiedy są miękkie żeberk dodać śmietanę.
    Bardzo smaczne, pozdrawiam dankarz

  • Autor: magda.a Data: 2006-08-30 07:51:12

    no to mam jutro pyszny obiadek...uwielbiam żeberka. Dzięki dankarz

  • Autor: Elek Data: 2006-08-30 08:55:52

    Co prawda w innym wątku prosiłaś mnie o podanie godzin otwarcia pizzerii , tu masz linka na ich stronkę z cennikiem .
    Polecam bardzo - http://www.smacznystargard.pl/?p=6
    Daj znać jak będziesz się wybierać tu na pizzę . Pozdrawiam Elek

  • Autor: magda.a Data: 2006-08-30 21:16:30

    Super!!! dzięki elek, już mi ślinka leci...mniam, mniam

  • Autor: Elek Data: 2006-08-30 21:55:58

  • Autor: magda.a Data: 2006-08-30 21:22:10

    miał być jutro, ale nie wytrzymałam. Zebrałam świeże maślaczki i zrobiłam te żeberka...pychotka. Tylko kości zostały dla piesków. Polecam wszystkim ten przepis.

  • Autor: dorka Data: 2006-08-30 21:32:45

    Danusiu, wrzuć ten przepis do swoich, smakuje znakomicie i łatwiej będzie szukać:)

  • Autor: dankarz Data: 2006-08-30 22:37:41

    Ok Dorka nie pomyślałam... już dodaje przepis pozdrawiam serdecznie dankarz

Przejdź do pełnej wersji serwisu