byłabym bardzo wdzięczna gdyny ktoś podał mi przepis a właściwie to wystarczą jakieś proporcje na ciasto jedynie z mąki żytniej, bez dodatków innych mąk, ew ryżowej. bardzo to dla mnie ważne więc będę wdzięczna za pomoc!!!
Składniki: 4 jajka, 1 szkl. cukru brązowego, olejek migdałowy, 4 średnie jabłka, 1 i 3/4 szkl. mąki żytniej razowej, cynamon, pół kostki masła, łyżeczka proszku do pieczenia.
Przygotowanie: Utrzyj jajka z cukrem, dodaj proszek, olejek, dalej ucieraj, potem dodaj mąkę, cynamon, roztopione masło. Wszystko zmiksuj. Wylej na średnią formę, obsypując ją uprzednio bułką tartą i połóż na cieście pokrojone jabłka. Posyp jeszcze troszkę cukrem i piecz w 180-200 st. C około 30 min.
super! bardzo mi się przyda- odżywiam się zgodnie ze swoją grupą krwi i nie jem raczej pszenicy- raczej jeśli coś piekę z dzikiej pszenicy- orkiszu ale kg takiej mąki kosztuje 8 zł -_-'- na naleśnieki, omlety itp jest ok ale gdy chce się zrobić większego plaka- kosztowne. TAke więc dzięki raz jeszcze !! ;)
rodzynki umyć, osuszyć, oprószyć mąką pszenną mąkę żytnią zarumienić na suchej patelni, miszając miód podgrzać jajka zmiksować z cukrem pudrem mąkę ucierać z solą, proszkiem do pieczenia, przyprawą do pierników, wlać płynny miód i rum, wymiesząc i wyrobić dodać rodzynki i orzechy wymiszać i wyrobić
1/2 kg mąki żytniej 50 g drożdży 1 łyżeczka cukru 1/2 szklanki mleka 1/2 szklanki śmietany (18%) 6 łyżek oliwy przyprawy do wyboru i ułożenia kompozycji własnej: cebula, koperek, szczypiorek, pietruszka, bazylia (zioła świeże), zmielone ziarna kolendry, kopru włoskiego (ew. kminku), sól, pestki słonecznika, dyni (w przypadku dyniowych bułeczek ciekawie jest też zastąpić połowę oliwy olejem z pestek dyni), ew. orzechy według własnej wyobraźni, można też dodać otręby, a użyć mniej mąki.
1. Mąkę przesiać do miski (na przykład przez sito), zrobić wgłębienie i rozkruszyć do niego drożdże, dodać cukier, lekko ciepłe mleko, trochę zamieszać z mąką i odstawić przykryte ściereczką na 10 minut w ciepłym miejscu. Następnie dobrze zagnieść ciasto z dodatkiem oliwy i śmietany (ewentualnie dodać otręby), i znowu odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 30 minut. 2. Ciasto wymieszać z posiekanymi ziołami, zmieloną kolendrą, pestkami. Jeśli używamy cebuli, to pokrójmy ją jak najdrobniej. Ciasto wraz z przyprawami dobrze wyrabiamy przez chwilę, tak, żeby odklejało się od ścianek miski. Następnie w dłoniach posypanych lekko mąką formujemy 12 kulek, nacinamy je od góry nożem na krzyż i posypujemy na wierzchu lekko mąką, można też dodać kminku. 3. Kulki układamy na dobrze natłuszczonej blasze i wstawiamy do nagrzanego piekarnika (200 C). Powinny być gotowe po 30 minutach - najlepiej jednak sprawdzić wbijając do bułeczki zapałkę - jeśli ciasto nie przykleja się do niej, to znaczy, że już można wyjmować. Jeszcze ciepłe doskonale smakują posmarowane schłodzonym masłem, albo smalcem!
300 ml śmietany, 200 g cukru, 3 jajka, 300 g mąki żytniej , 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 2 łyżeczki cynamonu, po szczypcie imbiru, kardamonu i goździków.
Ubić wszystko razem i piec w temperaturze 180C. Po ostudzeniu połowę posmarować dżemem i skleić. Na górę rozpuścić 150 g czekolady, polać i pokroić
Składniki na ok. 30 sztuk: - 60 g margaryny, - 200 g syropu z buraków, - 200 g żytniej mąki, - 2 jaja, - 100 g cukru, - 1 łyżka kakao, - 1 opakowanie przyprawy do pierników, - 10 g sody oczyszczonej, - 300 g mąki, - 250 g cukru pudru, - 2 łyżki mleka, - 1 łyżeczka soku cytrynowego, - barwniki spożywcze, - perełki cukrowe
1. Margarynę roztopić, dodać syrop z buraków i podgrzać, stale mieszając. Do wystudzonego syropu dodać mąkę żytnią dokładnie wymieszać. 2. Jaja utrzeć z cukrem, kakao i przyprawą do pierników na puszystą masę, następnie połączyć z syropem wymieszanym z żytnią mąką. Sodę oczyszczoną rozpuścić w 1 łyżce wody i razem z mąką dodać do pozostałych składników. Wyrobić ciasto, owinąć folią i wstawić do lodówki na ok. 2 godziny. 3. Piekarnik rozgrzać do 170 C. Ciasto rozwałkować, wykrawać ciastka o różnych kształtach i układać na blasze wyłożonej pergaminem. Pierniczki piec ok. 15 mi
po ćwierć łyżeczki gałki muszkatołowej, mielonych goździków, sproszkowanego imbiru
5 dag zmielonych migdałów
5 dag płatków migdałowych
Wymieszać mąkę, przyprawy korzenne i mielone migdały, proszek do pieczenia i sól. Masło i cukier ucierać mikserem na najwyższych obrotach 3 min, po czym dodać jajko, startą na tarce wanilię, a następnie sypkie składniki. Wyrobić gładkie ciasto. Z ciasta uformować wałek o średnicy 5 cm lub rozwałkować je na placek o grubości 5 mm. Owinąć folią i wstawić do lodówki na 2-4 godz. Z wałka odkrawać krążki nie grubsze niż 5 mm. Udekorować ciasteczka płatkami migdałowymi i piec 10-15 min w temp. 200°C. Po upieczeniu można ewentualnie ozdobić je nitkami stopionej czekolady.
2 kg mąki żytniej, 1 kg miodu lipowego, 1 jajo, 1 łyżeczka sody oczyszczonej, 1 łyżeczka korzeni (cynamon i goździki zmielone), 1 łyżeczka anyżu, 1 kieliszek spirytusu, migdały.
Miód przesmażyć z korzeniami i gorący wlać do przesianej, ogrzanej mąki. Dokładnie wyrobić masę, dodać sodę rozpuszczoną w niewielkiej ilości wody, spirytus i jajo. Wyrobić dobrze ciasto, aby było dość twarde i elastyczne. Pod koniec dodać obrane ze skórki grubo posiekane słodkie migdały i wymieszać. Jeśli ciasto jest zbyt suche, dodać ciepłego miodu. Blachę wysmarować woskiem, ciasto rozciągnąć no grubość 3 cm, udekorować obranymi ze skórki migdałami i piec ok. 1 godziny w gorącym piekarniku.
DZIEWCZYNY, bardzo Was prosze, wpiszcie te przepisy do wypiekow dla diabetykow. Nie mamy innego miejsca na wypieki zgodne z dieta zgodna z grupa krwi, czy dieta Montignaca, ale bedziemy mogly zawsze do tych przepisow wracac. To dla mnie bardzo wazne, bo staram sie odzywiac zgodnie z tymi dwoma dietami i te przepisy sa bardzo pomocne. Zamiast cukru dosypie sobie fruktoze i bedzie idealnie. I nalesniki tez wpiszcie. Pozdrawiam!
byłabym bardzo wdzięczna gdyny ktoś podał mi przepis a właściwie to wystarczą jakieś proporcje na ciasto jedynie z mąki żytniej, bez dodatków innych mąk, ew ryżowej. bardzo to dla mnie ważne więc będę wdzięczna za pomoc!!!
Karis, pozwolisz, że ja też podczepię się pod Twoją prośbę? Poczekamy obie na jakieś propozycje...
znalazłam cos takiego w necie-
CIASTO Z JABŁKAMI
Składniki:
4 jajka, 1 szkl. cukru brązowego, olejek migdałowy, 4 średnie jabłka, 1 i 3/4 szkl. mąki żytniej razowej, cynamon, pół kostki masła, łyżeczka proszku do pieczenia.
Przygotowanie:
Utrzyj jajka z cukrem, dodaj proszek, olejek, dalej ucieraj, potem dodaj mąkę, cynamon, roztopione masło. Wszystko zmiksuj. Wylej na średnią formę, obsypując ją uprzednio bułką tartą i połóż na cieście pokrojone jabłka. Posyp jeszcze troszkę cukrem i piecz w 180-200 st. C około 30 min.
super! bardzo mi się przyda- odżywiam się zgodnie ze swoją grupą krwi i nie jem raczej pszenicy- raczej jeśli coś piekę z dzikiej pszenicy- orkiszu ale kg takiej mąki kosztuje 8 zł -_-'- na naleśnieki, omlety itp jest ok ale gdy chce się zrobić większego plaka- kosztowne. TAke więc dzięki raz jeszcze !! ;)
no już jednej się doczekałyśmy jak widzisz ;) czekam na więcej! :D:D
sama sobie odpowiadam, niech inni też mają, a co! znalazłam w neciep odłuższym grzebaniu:
PIERNIK WILEŃSKI
3 szklanki mąki żytniej
2/3 szklanki miodu
mała torebka proszku do pieczenia
szklanka cukru pudru
2 łyzki rumu
2 łyżeczki przyprawy korzennej
5 dag rodzynek
3 łyżki orzechów laskowych
łyżka mąki pszennej
szczypta soli
łyzka bułki tartej
rodzynki umyć, osuszyć, oprószyć mąką pszenną
mąkę żytnią zarumienić na suchej patelni, miszając
miód podgrzać
jajka zmiksować z cukrem pudrem
mąkę ucierać z solą, proszkiem do pieczenia, przyprawą do pierników, wlać płynny miód i rum, wymiesząc i wyrobić
dodać rodzynki i orzechy wymiszać i wyrobić
piec godzinę w temp 180 stopni
nie napisałamw skłądnikach o DWÓCH JAKACH!! dwa, dwa, dwa jajka!!
Sweetya jest niezawodna! Dzięki za przepisik i widzę, że Ty Karis też coś znalazłaś ciekawego - dzięki! Moze też coś poszukam w necie..
Bułeczki ziołowe
1/2 kg mąki żytniej
50 g drożdży
1 łyżeczka cukru
1/2 szklanki mleka
1/2 szklanki śmietany (18%)
6 łyżek oliwy
przyprawy do wyboru i ułożenia kompozycji własnej: cebula, koperek, szczypiorek, pietruszka, bazylia (zioła świeże), zmielone ziarna kolendry, kopru włoskiego (ew. kminku), sól, pestki słonecznika, dyni (w przypadku dyniowych bułeczek ciekawie jest też zastąpić połowę oliwy olejem z pestek dyni), ew. orzechy według własnej wyobraźni, można też dodać otręby, a użyć mniej mąki.
1.
Mąkę przesiać do miski (na przykład przez sito), zrobić wgłębienie i rozkruszyć do niego drożdże, dodać cukier, lekko ciepłe mleko, trochę zamieszać z mąką i odstawić przykryte ściereczką na 10 minut w ciepłym miejscu. Następnie dobrze zagnieść ciasto z dodatkiem oliwy i śmietany (ewentualnie dodać otręby), i znowu odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 30 minut.
2.
Ciasto wymieszać z posiekanymi ziołami, zmieloną kolendrą, pestkami. Jeśli używamy cebuli, to pokrójmy ją jak najdrobniej. Ciasto wraz z przyprawami dobrze wyrabiamy przez chwilę, tak, żeby odklejało się od ścianek miski. Następnie w dłoniach posypanych lekko mąką formujemy 12 kulek, nacinamy je od góry nożem na krzyż i posypujemy na wierzchu lekko mąką, można też dodać kminku.
3.
Kulki układamy na dobrze natłuszczonej blasze i wstawiamy do nagrzanego piekarnika (200 C). Powinny być gotowe po 30 minutach - najlepiej jednak sprawdzić wbijając do bułeczki zapałkę - jeśli ciasto nie przykleja się do niej, to znaczy, że już można wyjmować.
Jeszcze ciepłe doskonale smakują posmarowane schłodzonym masłem, albo smalcem!
Marmurkowa kostka
300 ml śmietany,
200 g cukru,
3 jajka,
300 g mąki żytniej ,
2 łyżeczki proszku do pieczenia,
2 łyżeczki cynamonu,
po szczypcie imbiru, kardamonu i goździków.
Ubić wszystko razem i piec w temperaturze 180C.
Po ostudzeniu połowę posmarować dżemem i skleić.
Na górę rozpuścić 150 g czekolady, polać i pokroić
Pierniczki
Składniki na ok. 30 sztuk:
- 60 g margaryny,
- 200 g syropu z buraków,
- 200 g żytniej mąki,
- 2 jaja,
- 100 g cukru,
- 1 łyżka kakao,
- 1 opakowanie przyprawy do pierników,
- 10 g sody oczyszczonej,
- 300 g mąki,
- 250 g cukru pudru,
- 2 łyżki mleka,
- 1 łyżeczka soku cytrynowego,
- barwniki spożywcze,
- perełki cukrowe
1. Margarynę roztopić, dodać syrop z buraków i podgrzać, stale mieszając. Do wystudzonego syropu dodać mąkę żytnią dokładnie wymieszać.
2. Jaja utrzeć z cukrem, kakao i przyprawą do pierników na puszystą masę, następnie połączyć z syropem wymieszanym z żytnią mąką. Sodę oczyszczoną rozpuścić w 1 łyżce wody i razem z mąką dodać do pozostałych składników. Wyrobić ciasto, owinąć folią i wstawić do lodówki na ok. 2 godziny.
3. Piekarnik rozgrzać do 170 C. Ciasto rozwałkować, wykrawać ciastka o różnych kształtach i układać na blasze wyłożonej pergaminem. Pierniczki piec ok. 15 mi
Ciasteczka korzenne
Wymieszać mąkę, przyprawy korzenne i mielone migdały, proszek do pieczenia i sól. Masło i cukier ucierać mikserem na najwyższych obrotach 3 min, po czym dodać jajko, startą na tarce wanilię, a następnie sypkie składniki. Wyrobić gładkie ciasto. Z ciasta uformować wałek o średnicy 5 cm lub rozwałkować je na placek o grubości 5 mm. Owinąć folią i wstawić do lodówki na 2-4 godz. Z wałka odkrawać krążki nie grubsze niż 5 mm. Udekorować ciasteczka płatkami migdałowymi i piec 10-15 min w temp. 200°C. Po upieczeniu można ewentualnie ozdobić je nitkami stopionej czekolady.
1 kg miodu lipowego,
1 jajo,
1 łyżeczka sody oczyszczonej,
1 łyżeczka korzeni (cynamon i goździki zmielone),
1 łyżeczka anyżu,
1 kieliszek spirytusu,
migdały.
Miód przesmażyć z korzeniami i gorący wlać do przesianej, ogrzanej mąki. Dokładnie wyrobić masę, dodać sodę rozpuszczoną w niewielkiej ilości wody, spirytus i jajo. Wyrobić dobrze ciasto, aby było dość twarde i elastyczne. Pod koniec dodać obrane ze skórki grubo posiekane słodkie migdały i wymieszać. Jeśli ciasto jest zbyt suche, dodać ciepłego miodu. Blachę wysmarować woskiem, ciasto rozciągnąć no grubość 3 cm, udekorować obranymi ze skórki migdałami i piec ok. 1 godziny w gorącym piekarniku.
jesteś super, wielkie dzięki! :D ;) juhu
Nie ma sprawy , cieszę się ,że mogłam pomóc .Pozdrawiam
Ciasto marchewkowe
Składniki:
- 200 g mąki żytniej razowej,
- 150 g mąki białej,
- 250 g cukru,
- 0,25 l oleju,
- 3 jajka,
- 0,2 l mleka,
- 200 g drobno startej marchewki,
- 100g rodzynek, sól (2g),
- proszek do pieczenia (3 g).
Wykonanie:
Składniki dokładnie zmiksować, wylać na blachę wysmarowaną margaryną i posypaną mąką razową. Piec w temp. 180 stopni, około 45 minut.
DZIEWCZYNY, bardzo Was prosze, wpiszcie te przepisy do wypiekow dla diabetykow. Nie mamy innego miejsca na wypieki zgodne z dieta zgodna z grupa krwi, czy dieta Montignaca, ale bedziemy mogly zawsze do tych przepisow wracac. To dla mnie bardzo wazne, bo staram sie odzywiac zgodnie z tymi dwoma dietami i te przepisy sa bardzo pomocne. Zamiast cukru dosypie sobie fruktoze i bedzie idealnie. I nalesniki tez wpiszcie.
Pozdrawiam!