Forum

Kuchenne porady

przechowywanie suszonych grzybow.

  • Autor: bela48 Data: 2006-09-23 11:33:22

    Jak przechowywać suszone grzyby,

  • Autor: darek59 Data: 2006-09-23 12:11:15

    ja przechowuję w papierowych torebkach, dobrze jest przechowywać w lnianym lub bawełnianym woreczku. Pod zadnym pozorem w szklanych lub plastikowych szczelnie zamkniętych pojemnikach. Pozdrawiam Darek

  • Autor: bela48 Data: 2006-09-23 12:25:13

    Bardzo dziękuję za informację.

  • Autor: elo Data: 2006-09-23 12:51:12

    A czemu nie w szklanym słoju?

  • Autor: anqe Data: 2012-10-15 12:01:54

    zawsze przechowywałam grzyby w papierowych torebkach, raz pokusiła się wrzucić je do metalowej puszki podobnie szczelnie zamknietej jak słoik i po jakimś czasie gdy do niej zajrzałam po kolejną porcję grzybków wyfruneło na mnie stado moli i może właśnie dlatego

    kosztowało mnie to wyrzucenie całego zbioru grzybów i szorowanie szafek aby pozbyć się wątpliwych gości, łapałam i tłukłam to towarzystwo jeszcze przez dwa tygodnie zanim pozbyłam się zupełnie

  • Autor: lubczyk69 Data: 2006-09-24 16:41:05

    Użytkownik bela48 napisał w wiadomości:
    > Jak przechowywać suszone grzyby,
    Góralki na Słowacji na dno szklanego słoja sypią warstewkę grubej soli i na niej układaja grzyby. Sól ma własności higroskopijne a dodatkowo konserwujące. Do tej pory byłem zwolennikiem lnianych woreczków lub papierowych toreb, choć zawsze powstawał problem moli spożywczych. W tym roku spróbowałem przechować nowe zbiory w taki spsób. Zbaczę co mi z tego wyjdzie. Brzmi przekonywująco.

  • Autor: estanish Data: 2006-09-27 15:07:03

    ja mam uszyte i wyszyte grzybkami bawełniane woreczki . Wiszą sobię w kuchni są ozdobą i wygodą. Jeżeli chodzi o szczelnie zamykane słoiki to raz zalęgły mi się w nich "mole grzybowe" ale najgorsza to jest pleśń . Pleśń grzybów jest bardzo toksyczna i potrafi wywałac zatrucia zbliżone do tych od grzybów trujących. Ewa

  • Autor: adaś Data: 2006-10-06 12:17:05

  • Autor: eewag Data: 2006-10-13 18:33:47

    hmm, pierwsze słyszę o przechowywaniu grzybów w woreczkach... mnie zawsze mama uczyła zamykać je szczelnie, oczywiście dobrze wysuszone - nigdy mi nie spleśniały. Spleśnieją jeśli zamkniemy wilgotne, a zwilgotnieć mogą właśnie w woreczkach... Poza tym wydaje mi się, że niepotrzebnie tracą swój aromat. Ale może się mylę :)
    pozdrawiam :)

  • Autor: leszczynka Data: 2007-06-03 10:49:39

    a u mnie w domu zawsze w bawelnianym woreczku wisialy sobie w cieplym miejscu,zima przy kaloryferze (zawsze tam sucho),nie tracily aromatu a i zadni niechciani lokatorzy sie nie zadomowili:)

  • Autor: ekkore Data: 2006-10-13 20:46:50

    ja przechowuję w słoikach (po wysuszeniu oczywiście), poprzekładane listkami laurowumi (dlaczego nie wiem - ale tak każe teściowa). I nigdy mi się nie zepsuły.

  • Autor: smakosia Data: 2006-10-16 09:04:00

    Listki laurowe to po to, by nie imały się ich robaczki :-)

  • Autor: gosik Data: 2006-10-16 12:26:08

    Ja też przechowuję w słoikach, ale o liściach laurowych nie wiedziałam. Dzięki, zaraz swoje poprzekładam!!!
    Pozdrawiam

  • Autor: zosia Data: 2007-06-02 22:38:14

    Użytkownik gosik napisał w wiadomości:
    > Ja też przechowuję w słoikach, ale o liściach laurowych nie wiedziałam.
    > Dzięki, zaraz swoje poprzekładam!!!Pozdrawiam


    Potwierdzam ,super metoda.Też tak przechowuję suszone grzyby. Pozdrawiam

  • Autor: kurkuma Data: 2007-06-03 10:59:34

    Ja również potwierdzam ten sposób. Jeżeli grzyby są naprawdę dobrze wysuszone i trzymane w szklanych słojach z listkami laurowymi to nic im nie grozi. Papierowe czy lniane torebki i woreczki mogą zdać egzamin w suchym miejscu /grzejniki i piece/ ewentualnie w chłodnym ale przewiewnym. Dawniej na wsiach był to np. piec chlebowy. Nie odważyłabym się trzymać grzybów w lnianym woreczku w kuchni. Tam niestety jest sporo wilgoci którą grzyby chłoną jak gąbka. Co do szkodliwości pleśni - podpisuję się obydwoma rękoma.

  • Autor: Janek Data: 2007-06-06 10:34:33

    Dokładnie tak samo przechowuję grzyby suszone od oooooo..... albo i więcej lat. Kiedyś w "weckach" z gumką i sprężyną, teraz w "twistach. Na słój litrowy wkładałem dwa-trzy liście laurowe, a teraz używam "twistów" tych większych (chyba 3 ltr) i 4-5 liści  ...nie miałem jeszcze moli w grzybach.
    Pozdrawiam
    Janek

  • Autor: alicja_bt Data: 2012-10-13 11:22:40

    Też tak przechowuje, a liście laurowe odstraszają mole, możesz je porozkładać w szafach oczywiście listki

  • Autor: makusia Data: 2012-10-13 14:00:41

    ja przechowuję w słoikach (po wysuszeniu oczywiście), poprzekładane
    listkami laurowumi (dlaczego nie wiem - ale tak każe teściowa). I nigdy mi
    się nie zepsuły.

    Muszę spróbować, dam do paru pojemników:)

  • Autor: piszczalka Data: 2012-10-13 09:41:08

    Wiem, ze to stary watek ale nie chce otwierac nowego.

    Ciagle przybywa mi grzybow, czy w papierowych torebkach moge je przychowywac? Czy musza byc otwarte czy lepiej zamkniete? 

  • Autor: Wkn Data: 2012-10-13 13:24:25

    Nie wiem, czy pomogę, ale może tutaj coś wyczytasz :)

    http://wielkiezarcie.com/article71065.html

  • Autor: makusia Data: 2012-10-13 13:56:53

    Wiem, ze to stary watek ale nie chce otwierac nowego. Ciagle przybywa mi
    grzybow, czy w papierowych torebkach moge je przychowywac? Czy musza byc
    otwarte czy lepiej zamkniete? 

    Piszczalko, moja teściowa porządnie ususzone przechowuję w słoikach. Raz za czas zagląda i sprawdza czy nie wilgną. Ja przekładam do pojemników szczelnie zamkniętych, lubię te z Tupperware, przechowuję je całą zimę. Nie mam zaufania do papierowych torebek, wystarczy troszkę wilgoci i grzyby ją wciągną. 

  • Autor: piszczalka Data: 2012-10-15 20:13:29

    Jakos sie boje tych słoikow :)

    A moze wloze do papierowej torebki i dodatkowo do puszki?

  • Autor: makusia Data: 2012-10-15 22:16:43

    Jeśli masz dobrze wysuszone to nie masz się czego bać:)

  • Autor: Wkn Data: 2012-10-15 22:31:36

    Odpowiednio wysuszone grzyby świetnie się przechowują w szklanych słojach, choć od kilku lat preferuję trzymanie ich w szczelnych pojemnikach z twardego (nie wyginającego się) plastiku (pokrywki na zatrzaski).

  • Autor: boroweczka25 Data: 2012-10-13 15:36:41

    Ja przechowuje w foliowych woreczkach zamykanych strunka, jak dobrze wysuszone to moga dlugo lezec.

  • Autor: f-K Data: 2012-10-16 01:56:40

    Dobrze wysuszone, zamkniete w sloju i przechowywane w ciemnym miejscu. Ot co.

  • Autor: juga Data: 2012-10-16 21:32:56

    A ja już któryś rok z kolei grzyby przechowuję w szczelnie zamkniętym plastikowym pojemniku próżniowym i nic się z nimi nie dzieje

Przejdź do pełnej wersji serwisu